LDL kolesterol nedir? Kaç olmalı? Yüksekliği nasıl düşürülür?
Sağlık

Ldl Kolesterol Nedir? Kaç Olmalı? Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

14 Kasım 2017 - 10:54:11

LDL kolesterolün ne işe yaradığı, görevinin ne olduğu ve yüksekliğinin nasıl düşürüldüğü ile ilgili çeşitli bilgiler mevcuttur.

Ldl Kolesterol Nedir, Ne Demek?

Bu kolesterolün görevi vücutta bulunan kolesterolü taşımak ve çeşitli organlara ulaştırmak olarak tanımlanır. Vücut içerisinde ihtiyaçtan fazla kolesterol olduğu zaman fazla kolesterol kan dolaşımına neden olur. Zaman geçtikçe kan dolaşımında bulunan LDL küçük parçalar şekline ve kötü huylu bir hale gelmektedir. Bahsedilen parçalar damarın duvarında birikir ve plak oluşumuna yol açar. Plaklar oldukları yerde enfeksiyon, kireçlenme ve kanama etkisi yaratır. Hal böyle olunca tıkanma ve kireçlenme meydana gelir.

Ldl Kolesterol Yüksekliği Nedir?

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL yükseldiği zaman ani olan değişimler fark edilmemektedir. Çeşitli etkenlerle beraber LDL kolesterol yüksek ise plak üzerinde bulunan iltihap reaksiyonları yoğun olarak meydana gelir. Beklenmedik bir zaman dilimi içerisinde, yemekten sonra, iş çıkışı gibi süreçlerde plakta çatlama oluşur ve damarı tıkar ve daraltır. Damar tıkanması ya da daralma olduğunda kalp krizi meydana gelme riski artar. Buna benzer problemler oluşmadan önce anlaşılamayabilir. LDL kolesterol sınırının normal olup olmadığına dikkat edilmelidir. Düzenli olarak kolesterol ölçümlerinin yapılması gerekir.

Ldl Kolesterol Değeri Kaç Olmalıdır?

LDL kolesterol kaç olmalı diye merak edildiğinde oranın düşük olmasının iyi bir sonuç olduğu bilinmelidir. Risk faktörü az olan bireylerde LDL kolesterol yüksekliği değeri yüz otuz mg şeklinde hedeflenmektedir. Ayrıca yüz atmış mg değeri normaldir. Fakat bu durumların dışında şeker hastalığına sahip olan ya da damar tıkanıklığı olan bireylerde bu kolesterol seviyesi yüz seksen mg seviyesinin altında olması gerekir.

Ldl Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Bireylerin hedeflediği LDL kolesterol seviyesine ulaşabilmek için kişi tıbbi tedavinin yanı sıra yaşam tarzında değişiklikler yapmalıdır. Tedavi yöntemleri bir arada yapıldığı zaman işe yarayabilir. Birey üzerinde sadece tıbbi tedavi uygulandığı zaman ve ilaçlar düzenli bir şekilde kullanıldığı taktirde hedeflenen kolesterol değerine ulaşılabilir. Kişi ilaç kullanmayı bıraktığı zaman tekrardan yüksek kolesterol seviyesine dönülmektedir. Bu durumun yanında kişi yaşam tarzını değiştirdiğinde tıbbi tedavinin varlığı ile beraber kalıcı olarak kolesterol yüksekliği sağlıklı bir şekilde düşürülebilir. Bu süreç sayesinde birey normal kolesterol değerine kavuşabilir.

Ldl Kolesterol Düşürmek İçin Neler Yapılmalıdır?

LDL kolesterolü düşürmek için yaşam tarzı değişikliği şarttır. Bu aşamada sigarasız bir dönemin olması başarıya ulaşmak için büyük oranda fayda sağlar. Sigarayı bırakmanın yanında, stressiz bir şekilde yaşamak, fazla kilolardan kurtulmak, alkolü bırakmak gibi davranışlar tıbbi tedavinin yanında iyileşme sürecini hızlandırmakta ve kolesterolün kalıcı olarak düşürülmesine olanak tanımaktadır. Kolesterolü yükselten yiyecekleri kişi hayatından tamamen çıkarmalıdır. Bu süreçte kolesterolü düşüren yiyeceklerden yardım almak sürecin hızlanmasına katkı sağlar. İlaçları düzenli olarak kullanmak, doktorun talimatlarına uymak, egzersiz yapmak, kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve pozitif yaşamak kolesterolün kalıcı bir şekilde düşmesine yardım etmektedir.

Yorumlar
Atiye Işık 14 Kasım 2017 - 11:04:11 Ldl kolesterol ne demek? Kaç olmalı? Annemde kolesterol yüksekliği çıktı daha önce böyle bir şey hiç olmadığından ne demek ve nasıl düşürülür bilmiyorum. Bu farklı hastalıklara neden olur mu? Normal değerleri kaç olmalı?cevapla
Çetin Üstün 18 Eylül 2018 - 13:04:35 LDL kolesterol hesaplamasına göre değerlerin yüksek ya da düşük olduğunu anlamak için ne yapılmalıdır? Düşük çıktığında yükseltmek için ne yapmalıyım onu bilmek istiyorum. Benim değerler araştırmalarıma göre düşük çıkıyor. Doktora henüz göstermedim yarın gideceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: