Sağlık

Yemek Sonrası Şişkinlik Nasıl Geçer? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

14 Ocak 2021 - 08:50:49
Yemek Sonrası Şişkinlik Nasıl Geçer? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Yemek sonrası şişkinlik; tüketilen besinlerden dolayı midede gaz ve asit artışının meydana gelmesi sonucunda meydana gelen ve kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Yemek Sonrası Şişkinlik Nasıl Geçer?

Günümüzde sık rastlanılan sağlık problemlerinden biri olan yemek sonrası şişkinlik problemi, hafif bir üşütme ya da gaz sıkışması sonucunda da meydana gelebilmektedir. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bu durum ciddi bir hal aldığı zaman başka bir sağlık probleminin belirtisi olarak nitelendirilebilmektedir. Yaklaşık olarak her 3 insandan birinde görülen yemek sonrası şişkinlik, doğal ve bitkisel birtakım yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Yemek sonrası şişkinlik problemini gidermek için taze zencefil tüketebilirsiniz. Taze zencefil bağırsak parazitlerinin temizlenmesini sağlayarak, şişkinliği giderir. Bir başka yöntem olarak nane çayı tüketebilirsiniz. Karın ve mide bölgesindeki rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olan bu doğal bitki çayı, kuru nane ile evde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra rezene çayı da aynı şekilde mide problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Limonlu su sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Böylece yemek sonrası şişkinlik sorunun giderilmesine destek olur. Mide rahatsızlığını ve şişkinliğini gidermenin bir başka yöntemi ananas tüketmektedir. Bununla birlikte maydanoz sindirim sisteminin harekete geçirir ve kabızlık probleminin giderilmesine destek olur. Vücuttaki toksinlerin temizlenmesini sağlayan salatalık da aynı şekilde şişkinlik problemlerinin giderilmesi konusunda destek olmaktadır.

Yemek Sonrası Şişkinlik Neden Olur?

Vücutta hazımsızlık meydana getirerek yemek sonrası şişkinlik oluşturan nedenlere baktığımızda aşırı sigara ve alkol kullanımı bu duruma neden olmaktadır. Stres, kaygı ve yorgunluk, bilinçsiz ilaç kullanımı, çikolata, gazlı içecek ve kafein içeren içecekler, ağır ve yağlı yiyeceklerin tüketimi, çok fazla yemek yemek, yemekleri hızlı bir şekilde tüketmek, lif oranı yüksek olan yiyecekler tüketmek ve birtakım hastalıklar yemek sonrası şişkinlik nedenleri arasında gösterilmektedir.

Hazımsızlığa neden olan diğer sebeplere baktığımızda safra taşları, mide astarının iltihaplanması ve şişmesi olarak nitelendirilen gastrit, pankreasın şişmesi, ülser rahatsızlığı, antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçların kullanılması sayılabilir.

Yemek Sonrası Şişkinlik Belirtileri Nelerdir?

Vücutta hazımsızlık gibi durumlar meydana geldiğinde ve yemek sonrası şişkinlik şikayeti olduğunda birtakım belirtiler meydana gelmektedir. Bunlara baktığımızda yemek sorasında biraz yemek yedikten sonra tokluk hissetmek, geğirme ve gaz çıkarma, tüketilen yiyeceklerin mideden ağıza geri gelmesi, bulantı, ağızda asitli bir tat hissetme, mide ve göbeğin üst kısmında yanma hissinin meydana gelmesi, karın ağrısı gibi belirtler yemek sonrası şişkinlik ve hazımsızlık belirtileri olarak nitelendirilmektedir. Bu tarz sorunlar söz konusu ise daha dengeli beslenmeye, daha ez besin tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yemek Sonrası Şişkinliğe Ne İyi Gelir?

Yemek yedikten sonra limon ve karbonat suyunu içerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Yemek sonrası şişkinliği gidermek için bir bardak ılık suyun içerisine 2-3 tatlı kaşığı miktarında karbonat atınız. Daha sonra içerisinde 2-3 damla limon sıkınız. Güzelce karıştırıp tüketiniz. Ayrıa egzersiz yapmanız yararlı olmaktadır. Düzenli yürüyüş yaptığınızda bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum sindirimi rahatlatır ve şişkinlik sorunları geçer.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz