Sağlık 13 Ocak 2021 - 21:24:04

Saç Kepeği İçin Maske ve Bitkisel Çözümler

Saç Kepeği İçin Maske ve Bitkisel Çözümler

Saç kepeği; saç derisinde meydana gelen pullanma sonucunda meydana gelen, birtakım maske ve bitkisel çözümler ile giderilebilen bir saç sorunudur.

Saç Kepeği İçin Maske Tarifleri Nelerdir?

Kafa derisinde meydana gelen kuruluk, kaşıntı ve dökülme gibi problemler ile kendini gösteren ve sosyal yaşaımı oldukça olumsuz şekilde etkileyen saç kepeği her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Özellikle 20 ve 30'lu yaşlarda daha fazla görülmektedir. Saç kepeği için maske tarifleri ile bu problemin giderilmesi sağlanabilir. Birkaç sorundan kaynaklanabilen saç kepeğini gidermek için maske tariflerini şu şekilde belirtebiliriz:

Elmalı Maske Tarifi: Saç derisinde yağ ve nem dengesinin sağlanmasına destek veren elmalı maske tarifi kepek probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu maskeyi uygulamak için yeşil elmanın kabuğunu soyup ufak parçalara ayırıp ardından suyun içerisine atınız. Suyun içerisine daha sonra 1 çay kaşığı karbonat atınız. Bu şekilde su alkali bir yapıya ulaşmaktadır. Daha sonra güzelce karıştırıp üstünü kapatınız. Yaklaşık olarak 5 dakika bekletiniz. Saçını yıkadıktan son durulma suyu olarak bu suyu kullanabilirsiniz. Eğer uygun bir sprey şişeniz varsa saçınızı havlu ile kurulyıp henüz nemli ilken bu suyu sıkabilirsiniz.

Çağ Ağacı Yağı Maskesi: Şampuanlarınızın içerisine yaklaşık %5 oranında çay ağacı eklemeniz saç derisinde iyileşme meydana getirebilmektedir. Antibakteriyel ve antifungal özelliği bulunan bu bitki yağı saç sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Şampuanınızın içerisinde 8-10 damla kadar çay ağacı yağı ekleyerek saçınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkayabilirsiniz. Fakat yağın saç derisi tarafından emilmesi için biraz bekletmeniz iyi olacaktır. Ardından güzelce durulayınız. Dilerseniz bu yağ yerine hindistan cevizi yağı ve badem yağı kullanabilirsiniz.

Saç Kepeği İçin Bitkisel Çözümler

Saç kepeği probleminin giderilmesi için limon suyundan yararlanılabilir. İçerisinde yüksek oranda asit barındıran limon suyu cildi temizler ve aynı zamanda kepek ve mantar problemlerinin önlenmesine de destek olur. Saç kepeği için bitkisel bir karışım hazırlamak istiyorsanız, yarım limonun suyunu yarım çay bardağı yoğurt ile karıştırınız. Saç derinize uygulayıp 20 dakika bekletiniz. Sonrasında saçlarınızı yıkayın ve güzelce temizleyin. Haftada iki kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Doğal içerikli tekniklerle ile saç kepeğini gidermek için uygulanacak bir diğer yöntem aspirinli kepek maskesidir. Bunun için 2-3 adet aspirini eziniz. Saçınızı yıkadığınız şampuandan bir bardağa koyup içerisine aspirini koyup güzelce karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı saç diplerinize sürüp daha sonra bul su ile durulayınız. Bu yöntem sayesinde saç kepeği problemlerinizi engelleyebilirsiniz.

Saç Kepeğini Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde bir saç problemi olarak nitelendirilen saç kepeğini önlemek için elma ya da üzüm sirkesinden yararlanabilirsiniz. Geniş bir kabın içerisine ılık su koyunuz. Daha sonra içerisinde sirke ekleyiniz. Saçlarınızı güzelce duruladıktan sonra bu karışım ile saçlarınızı güçlendiriniz. Genel olarak kötü kokusu nedeniyle sirke çok sevilmese de saçlarınız kuruduğu zaman bu konuda geçmektedir.

Saç Kepeği Nasıl Yok Edilir?

Genel olarak saç kepeğinden kurtulmak için bitkisel yöntemler uygulanmaktadır. Fakat bunların yanı sıra kişinin stresten uzak durması, dengeli beslenmesi de bu problemin önlenmesi hususunda önem arz etmektedir. Sinir ve stres gibi olumsuz durumlar kepek problemi yaratabilmektedir. Bunlardan uzak durmalısınız. Ayrıca ciddi anlamda bir kepek problemi yaşıyorsanız bunun için uzman doktordan destek almayı unutmayınız.

  • saç kepeği
  • saç kepeği için maske
  • saç kepeği için maske tarifleri
  • saç kepeği için bitkisel çözüm
  • saç kepeğini gidermek
  • saç kepeğini önlemek
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hipnozla Zayıflama Telkinleri, Yorumları ve Fiyatları