Sağlık

Siyah Domates Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?

13 Ocak 2021 - 11:33:27
Siyah Domates Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?

Siyah domates; antioksidan açısından oldukça zengin olması sayesinde kanser için önleyici etki meydana getiren zengin içerikli bir besindir.

Siyah Domates Faydaları Nelerdir?

Akdeniz domatesi olarak da bilinen siyah domates; kumato olarak nitelendirilen ve oldukça etli, sulu bir sebzedir. Olgunlaştıkça siyahlaşan bu sebze özel koşullar altında üretilmektedir. Bundan dolayı fiyat olarak diğer domatese göre daha pahalıdır. İlk olarak 1970 yılında keşfedilen bu sebze normal domatese yaklaşık olarak 3-4 kat daha fazla antioksidan içermektedir. Kokusu ve lezzeti oldukça güzel olan siyah domates, genetik olarak normal domates ile aynıdır ve normal domates olarak tüketilebilmektedir.

İçerisindeki lukopen değeri diğer besinlere göre daha etkili olan siyah domates, vücuttaki hücre yapısının korunmasını ve beraberinde yenilenmesini desteklemektedir. Bu özelliği sayesinde hücrelerin mutasyona uğrayarak kansere ya da farklı hastalıklara yol açmasını önlemektedir. Doğal asidik ve lif bakımından zengin olan siyah domates sindirim problemlerinin giderilmesine destek olur.

Siyah Domates Ne İşe Yarar?

Mide asidinin mide duvarına zarar vermesini önleyen siyah domatesin faydalarına baktığımızda ülser ve reflü gibi sağlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olduğunu belirtebiliriz. Bununla birlikte içerisindeki lif sayesinde bağırsak florasının korunmasına da destek olur. Bağırsakların daha fonksiyonlı çalışmasını sağlar. Bu sayede metabolizmanın da daha dengeli işlev sağlamasını ve hızlanmasını sağlar.

Yaşlanmayı önleyen kumato, cilt tabakasının yenilenmesine yardımcı olur. Cilt tabakasındaki deformeden meydana gelen sivilce ve akne problemlerinin giderilmesine destek olurken aynı zamanda gözeneklerin tıkanmasını da önlemektedir. Tıkanan gözenekler genel olarak ciltte hem yaşlanma meydana getirir hem de leke, sivilce gibi problemlerin oluşmasına sebebiyet verir.

Siyah Domates Nerede Yetişir?

İlk olarak İspanya'da keşfedilen siyah domates yaklaşık olarak 11 Akdeniz ülkesinde yetiştirilmektedir. Sera usulü yetiştirilen bu domates ülkemizde ise Antalya ilimizde özel yöntemler dahilinde yetiştirilmektedir. Perlit toprağa yanmış hayvan gübresi eklenerek ekilen siyah domates, oda sıcaklığı istemektedir. Nem ve rutubet istememektedir. Işık almayan gölge serinliği yerde kolay bir şekilde çiçeklenmektedir. Normal domates gibi tüketilen bu sebzenin lezzeti oldukça güzeldir. Sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır.

Siyah Domates Fiyatı Ne Kadar?

Özel bir şekilde yetiştirilen siyah domatesin fiyatı biraz pahalıdır. Sera ortamında ve belli koşullar altında yetiştiriciliği yapılan bu sebze ülkemizde de aynı şekilde pahalıdır. Çünkü çok fazla üretilmemektedir. Az miktarda üretildiği için fiyatı yüksektir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: