Sağlık 12 Ocak 2021 - 18:54:52

Kişniş Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zararları Var mı?

Kişniş Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zararları Var mı?

Kişniş yağı; şekerler, umbelliferon, tanen, skopolotin ve geraniol gibi maddeler içeren, aynı zamanda D-Linalool isimli bileşeni barındıran, ortaçağ'da afrodizyak etkisi ile tanınan ve hatta bu özelliği sayesinde aşk iksiri şeklinde tanımlanan bir yağ çeşididir.

Kişniş Yağı Faydaları Nelerdir?

Aşotu olarak da bilinen kişniş otundan elde edilen kişniş yağı, bakterilerin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda virüslerin boğaz bölgesinden akciğere inmesini engelleyen bir besin türüdür. Bu doğal yağın içeriğinde yer alan kuarsetin ve apigenin benzeri flavonoidleri barındırmaktadır. Bu özelliği sayesinde güçlü antioksidan etkiler meydana getirmektedir. İltihap iyileştirici özleliği sayesinde alternatif tıpta sıklıkla tercih edilmektedir.

Mide rahatsızlıkları için faydalı olan kişniş yağı, ülser ve reflü benzeri hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Suyun içerisine birkaç damla kişniş yağı atıp ağzınızda gargara yaparak kullanırsanız ağız içerisinde yer alan yaraların giderilmesine destek olmaktadır. Ayrıca bakterilerin boğaza ve akciğere inmesini de önlemektedir. Kandaki iyi kolesterolün yükselmesine kötü kolesterolün ise düşürülmesine yardımcı olan kişniş yağı, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine etki eder. Yapılan birtakım bilimsel araştırmalara göre hiperglisemiyi kontrol altında tutmaya destek olmaktadır.

Hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunan kişniş yağı, iştahı açarken aynı zamanda spazm ve gaz giderici etki de meydana getirmektedir. Merkezi sinir sisteminin güçlendirilmesini sağlayan kişniş yağı, aynı zamanda hafızanın güçlendirilmesine de yardımcı olur. Buna ek olarak sinirsel baş ağrılarının giderilmesine de etki eder. Tam bir şifa deposu olarak nitelendirilmektedir.

Kişniş Yağı Nasıl Kullanılır?

Mutfak alanında kullanılabilen kişniş yağı aynı zamanda mutfak dışında pek çok alanda da kullanılabilmektedir. Daha çok besinlere aroma vermesi amacı ile kullanılmıştır. Günümüzde daha çok ağız içerisinde yer alan yaraların iyileştirilmesi için gargara yapılarak kullanılan kişniş yağı kullanımı ve kullanım alanları farklılık gösterebilmektedir. Buna ek olarak midedeki rahatsızlıkların iyileştirilmesi için de sıklıkla tüketilmektedir. Güçlü toksin atıcı bir özelliğe sahip olan kişniş otu gibi yağı da aynı şekilde etkilidir.

Kişniş Yağının Zararları Var mı?

Genel olarak faydaları ile kendinden söz ettiren kişniş yağının zararları bulunmamaktadır. Her besinde olabileceği gibi bu yağında gereğinden fazla tüketilmesi vücutta birtakım yan etkiler meydana getirebilmektedir. Ayrıca alerjisi olan kişilerin dikkatli olması ve cilt alerjisinin nüksetmesini önlemek gerekmektedir. Ayrıca ciltte hassasiyet meydana getirebilir ve bu da günş yanıklarının daha ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte hamile kadınların tüketmemesi belirtilmektedir. Çünkü vücut bu dönemde hassastır ve tüketilen her besine dikkat edilmesi gerekmektedir. Maydanoza alerjisi olan kişilerin tüketmesi sakıncalıdır. Aşırı tüketildiğinde ishale neden olabilen bu yağ alerji meydana getirdiği zaman ise ciltte kaşıntı ve döküntü meydana getirebilir.

Kişniş Yağının Fiyatı Ne Kadar?

Çok pahalı olmayan kişniş yağının fiyatı marka ve miktarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sizler de gerek ağız içerisindeki yaralar gerekse mide rahatsızlıklarını önlemek için bu yağdan faydalanabilirsiniz.

  • kişniş yağı
  • kişniş yağı faydaları
  • kişniş yağı nasıl kullanılır
  • kişniş yağı kullanımı
  • kişniş yağının zararları
  • kişniş yağının fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Plank Ne Demek? Ne Kadar Kalori Yakar? Nasıl Yapılır?