Yaşam 13 Nisan 2021 - 00:39:18

Rutubet Neden Olur? Rutubet İçin Ne Yapmalı? Pratik Çözümler

Rutubet Neden Olur? Rutubet İçin Ne Yapmalı? Pratik Çözümler

Rutubet evde bulunan eşyaların çürümesine neden olduğu gibi insan sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Rutubetin fazla olması ev içerisinde çok fazla kötü kokuya da neden olabilmektedir. Bu durum özellikle evde bulunan bitkilerin terlemesi ve hava değişimlerinin çok sık meydana gelmesinden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Rutubet Nedir, Ne Demek? Neye Yol Açar?

Rutubete neden olan faktörlerin yok edilmesi ev ya da yaşam alanlarında kötü koku ve görüntüyü de ortadan kaldıracaktır. Böyle bir ortamda sürekli nefes almak vücutta hastalıklara sebep olmaktadır. Nefes darlığı, astım, romatizma ve diğer hastalıklar bu durumdan dolayı meydana gelebilmektedir.

Rutubetin Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Halk arasında nem olarak bilinen rutubet kötü kokulara neden olduğu gibi eşyaların da daha hızlı bir şekilde çürümesine neden olur. Evlerde rutubetin oluşması yalıtımın yanlış yapılmasından kaynaklı olabilmektedir. Isı farklılık çok olduğu bölgelerde bulunan konutlarda sıkça rastlanan bu durumdan dolayı duvarların lekelenmesine de sebep olmaktadır. Buna neden olan faktörlerden biri de inşaat sırasında hava boşlukların cam ve pencereler kapatılmamasıdır. Silikon ile kapatılması gereken bu bölgeler hava akışının çok fazla olmasına sebep olur. Su kaçağı olan bölgelerde de rutubet meydana gelebilmektedir. Özellikle nemin meydana geldiği bölgede küflenme ortaya çıkar. Kötü koku ile beraber kişinin sağlığını etkileyen sebeplerde ortaya çıkabilmektedir. Kış aylarında bu durum sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durumun giderilmesi için badana yapılması sadece geçici bir çözüm olacaktır. Yağmurlu havalarda rutubet konut içerisinde daha belirgin bir hal alabilir. Özellikle duvarlardaki dalgalı görüntü rutubetin kokusu ile beraber rahatsız edici bir hal alabilir.

Rutubet İçin Ne Yapmalı? Pratik Çözümler Nelerdir?

  • Bu duruma neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması konut içerisinde rutubeti engelleyecektir. Öncelikle binalarda yalıtım sisteminin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.
  • Ev içerisinde çamaşırların kurutulması da neden olan faktörler arasında yer aldığı için kış aylarında içeride çamaşır kurutulmamalıdır.
  • Bitkiler ev içerisinde terleme yaparak yeşillenir. Bu yüzden ev içerisinde bol miktarda bitki bulundurulmaması bunu engelleyecektir.
  • Duvarlarda sadece bir bölümde meydana gelen rutubetin kaynağı su kaçaklarından olabilmektedir. Mutlaka giderlerin tesisatı kontrol edilmelidir. Duvarlar suyu emdikçe rutubet meydana getireceğinden tesisatlardaki sorun bir an önce çözülmesi gerekir.
  • Eşyaların duvarlara dayanması bu duruma neden olacağından koltuk ve yatak gibi eşyaların duvara sıfır dayanmamasına özen gösterilmelidir.
Evde Rutubeti Ne Önler?

Ev içerisinde badana yapılacağı sırada anti küf boyaların tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Bazı boyalar ev içerisinde küflenmenin oluşması için ortam hazırlar. Nemlenen duvarlar bir süre sonra boya döküntüleri ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Evinizin sık sık havalandırılması kötü kokuların oluşmasına da engel olacaktır. Özellikle bitkilerin çok olduğu evlerde mutlaka günlük olarak havalandırma yapmak gerekir. Aksi halde havasız kalan evlerde yoğun küf kokusu ile beraber duvarların da hızlı lekelenmesine sebep olabilir.

  • rutubet
  • rutubet neden olur
  • rutubet için ne yapmalı
  • rutubetin kaynağı
Yorumlar
Işıl Tuma Rutubet önleyici boyalar işe yarar mı? Evim çok rutubet yapıyor bu yüzden kötü bir koku oluyor. Bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor? Rutubet kokusu giderici yöntemler var mı? Bunlar nelerdir? cevapla
yorum yaz
Dipliner ile Eyeliner Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? Nasıl Çekilir?