Sağlık 13 Nisan 2021 - 00:31:20

Sallama Çay Zararlı mı? Poşet Çayın Zararları Nelerdir?

Sallama Çay Zararlı mı? Poşet Çayın Zararları Nelerdir?

Sofralarımızda severek tükettiğimiz sıcak içeceklerden biri olan çay hemen herkes tarafından özellikle kış aylarında daha sık tercih edilmektedir. Kahvaltı sofralarından akşam sefasına kadar gün içerisinde bolca tüketilmektedir. Demleme çayın tadı her zaman daha çok tercih edilmektedir. Fakat bunun yanı sıra poşet çaylarında sıkça tüketildiği bilinmektedir.

Sallama Çay Nedir? Ne İşe Yarar?

Poşet çay kaynar su içerisinde birkaç dakika bekletilerek hızlı bir şekilde demleme sağlamaktadır. Çayın renginin hızlı bir şekilde alması ve diğer dökme çayın lezzetini yakalayamaması akıllara poşet çayın zararlı olabileceği düşüncesini getirmektedir. Daha lezzetli ve sağlıklı çay içmek için dökme çayın tercih edilmesi en doğru seçim olacaktır. Sallama çayların kağıtlarının kapatılması için ısıya ihtiyaç vardır. Özellikle sallamak için ucunda bulunan iplerin kağıt üzerine yapıştırılmış olması yine sağlığı tehdit etmektedir. Sallama çaylarda hızlı bir demleme işlemi olduğundan normal çaya göre tadı kötü olabilmektedir. Poşet çaylar uzun süre kullanılmaması gereken ürünlerdir. Özellikle pratik olduğu için çok fazla tercih ediliyor olsa da zamanla sağlığınız için tehdit edici bir unsur olabilir.

Poşet Çay Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

  • Gün içerisinde çay içme ihtiyacının giderilmesi için hızlı bir şekilde hazırlanan poşet çaylar tam bir kurtarıcı olarak görülebilmektedir. Fakat poşet çayların kağıdında bulunan kanserojen maddeler insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Sallama çayın kağıdının bitki liflerinden yapılması insan sağlığına zarar vermez. Poşetin kağıdında farklı bir malzeme kullanılması uzun sürede sağlığı bozacaktır. Bazı çay üreticileri sallama çayların kağıdında maliyeti daha ucuza getirmek için suni kimyasallardan yardım alabilmektedir.
  • Çayın doğal rengi demlendikten sonra koyu vişne renginde olmaktadır. Tavşan kanı şeklinde tabirler sıkça kullanılmaktadır. Yine sallama çay üreticileri çayın rengini alabilmesi için çay içerisine boya katkısı yapabilmektedir. Şöyle ki poşet çay üzerine kaynar su döküldüğünde suyun hemen renk aldığı görülür. Bu çayda boya olduğu unutulmamalıdır. Bu tarz çayları tüketmek insan sağlığında olumsuz etkilere neden olabilmektedir. O yüzden güvenilir markaların poşet çaylarını tüketmek daha doğru olacaktır.

Sallama Çay Nasıl Demlenir? Yöntemi Nedir?

Bu çayların sıkça tüketilmesi sağlığa zarar vereceğinden genel olarak dökme çay ile yapılan çeşidinin tercih edilmesi doğru çay demleme yöntemi olacaktır. Poşet çaylarda güvenilir bir markanın ürününü tercih etmek en doğru karar olacaktır. Kaynayan su içerisine poşet çayları ilave etmek için öncelikle soğuk sudan geçirilmesi gerekir. Böylece içerisindeki boya tarzı ürünler arındırılmış olur. Sallama çayın üzerinde bulunan iplerin alınması yapışkan ile tutturulmuş olduğundan yapıştırıcıyı da sıcak suya ilave etmemiş olursunuz. Kaynamış su içerisine yıkanmış sallama çaylar ilave edilir ve çay demlenmeye bırakılır. Sadece tek bardaklık çay hazırlamak için de aynı yöntemin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Bekleyen çayı daha sonra gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

  • sallama çay
  • poşet çay
  • sallama çay nedir
  • poşet çay zararları
  • sallama çay nasıl demlenir
Yorumlar
Yasemin Dinç Sallama çay çeşitleri nelerdir? Nasıl demlenir? Sıcak suyun içerisinde kaç dakika bekletmek gerekir? Bu çayların bir zararı var mı? Poşet çayların birtakım sorunlara yol açtığı yönünde konuşmalar mevcut. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? cevapla
yorum yaz
Yüze Sürülmemesi Gereken Şeyler ve Yağlar Nelerdir?