Yaşam 30 Nisan 2021 - 04:28:43

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Başlar? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Başlar? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Saç dökülme problemleri hem bayanlarda hem de erkeklerde görülebilirken genel olarak erkeklerde görünen dökülme tarzına erkek tipi saç dökülmesi adı verilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkeklerde ve kadınlarda vücudun kıl konusundaki düzeni son derece farklı olduğundan saçlarının yapısında da ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Bu sebeple de erkekler ve bayanlar arasında saç dökülmelerinin şekli ve oluşumu da farklı olur. Erkek tipi saç dökülmesi, şakaklardan ve başın tepe kısmından başlayan ve sonrasında birleşen saç dökülmesi tipine verilen isimdir. Bu dökülme türünün sonrasında erkeklerin yalnızca başının yan kısımlarında ve arka kısmında saç kalmaktadır. Oldukça yaygın görülen bir sorun olurken günümüzde farklı yöntemler ile çözüme gitmek mümkün olabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Başlar?

Erkek tipi saç dökülmesi tipi genel olarak 20'li yaşlarda kendisini göstermeye başlamaktadır. Ancak bu dönemlerde insanlar çok fazla sorun yaşamazlar. Genel olarak babalarında bu sorunun bulunduğu kişiler, kendilerini de buna hazırlarken psikolojik olarak çok fazla rahatsızlık hissine kapılmamaktadırlar. İlk olarak şakak kısımlarındaki saçlarda gerilemeler başlar. Bu gerileme yaş ilerledikçe düzenli bir şekilde devam etmektedir. Bunun yanı sıra başlangıç döneminde başın tepe kısmındaki saçlarda da cılızlaşmalar başlayacaktır. Bu etkiler, sürecin başlangıcını işaret ederken bu dönemlerde atılan adımlar ile daha rahat bir şekilde sorun çözülebilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkek tipi saç dökülmesi tıp alanında bir hastalık olarak görülmemektedir. Ortada vücudun sahip olduğu bir olumsuz durum bulunmaz. Bu durumun sebepleri incelendiğinde ilk sırada genetik etmenler yer almaktadır. Genel olarak bir babada bu sorun bulunuyorsa erkek çocukların tamamında aynı tarzda saçlar görülmektedir. Babadan oğula sıklıkla yanı şekilde yansıyan durumlardan birisi olarak saç yapısı gösterilebildiğinden bu sonuçla karşılaşılmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin erkeklik hormonları buna sebep olmaktadır. Farklı sebeplerden dolayı erkeklik hormonu fazla olan kişilerde bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Spor yapmaya karar veren kişiler, destek ürünü olarak testosteron kullanırlarsa bu sorun ile karşılaşabilirler.

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Bu aşamada kişilerin bitkisel çözümlere yönelmesi seçenekler arasında yer alır. Ancak bitkilerin hazırlanması ve kullanımı diğer ürünlere göre biraz daha zor olmaktadır. Genel olarak diğer kremler ve ilaçlar da bitkilerden yapıldığından saç konusunda kişilerin kimyasal ürünlerden çekinmesine gerek olmamaktadır. Bu aşamada tropikal bitkilerin kullanımı ile çeşitli tedaviler mümkün olmaktadır. Ayrıca özel olarak üretilmiş olan kremler ile yapılan masajlar da bu durumun durdurulmasını sağlayan etmenler arasında yer alır. Eğer kişiler ilk dönemlerde önemsememişlerse ya da önemseler dahi durduramamışlarsa belirli bir yaşa geldikten sonra saç ektirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Erkekler arasında sıklıkla görülen erkek tipi saç dökülmesi, doğru adımlar atıldığında durdurulabilen bir durumdur.

  • erkek tipi saç dökülmesi
  • erkek tipi saç dökülmesi nedir
  • erkek tipi saç dökülmesi neden olur
  • erkek tipi saç dökülmesi nasıl başlar
Yorumlar
Yeter Akyel Erkek tipi saç dökülmesi için hangi şampuan kullanılmalı? Tedavisi nasıl yapılır? Saçlarımda bahsedildiği şekilde dökülmeler var. Bunu engellemek için ne yapmam lazım? Daha doktora gitmedim ama bitkisel yöntemler var mı? cevapla
yorum yaz
Ramazanda Kilo Vermemek İçin Ne Yapmalı? Oruç Tutarken Kilo Verilir mi?