Yaşam 30 Nisan 2021 - 07:18:45

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Erkeklerde ve kadınlarda görülen saç dökülmeleri belirli farklar içerirken genelde kadınlarda görülen saç dökülmeleri kadın tipi saç dökülmesi olarak isimlendirilmektedir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi ve kellik denildiğinde genelde erkeklerde görülen sorunlar akla gelir. Ancak kadınlarda saç dökülmeleri de beklenenin çok üzerinde oranlara sahiptir ve yaygın olarak görülür. 40 yaşına yaklaşan bayanların yaklaşık olarak %25'inde kadın tipi saç dökülmesi görülmektedir. 40 yaşını geçtikten sonra ise bu oran %50 seviyesine gelir ve oldukça yüksektir. Kadın tipi saç dökülmesinde saçın ön çizgisinde bir dökülme söz konusu olmaz. Bu sebeple de kadınlarda yaşanan dökülmelerin fark edilmesi zordur. Ancak tüm saçta incelemeler ve sayının azalması şeklinde bir saç dökülmesi ortaya çıkmaktadır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Kadın tipi saç dökülmesinde neden genel olarak genetik etmenlerdir. Bayanların annelerinden ya da babalarından bu durum kendilerine geçerken belirli oranda gözükebilir. Erkek tipi dökülmelerde babada bulunan sorunlar yüksek ihtimalle çocuklara da geçmektedir. Ancak bayanlarda bu oran daha düşük seviyelerdedir. Bunun yanı sıra hormonların saç gelişimi üzerindeki etkileri de oldukça önemlidir. Bayanlarda menopoz sonrasında ya da hamilelik dönemlerinde yaşanan hormon düzensizlikleri sebebiyle dökülmeler başlayabilir. Her iki neden için de atılabilecek kesin adımlar bulunmazken alınabilecek küçük önlemler ile bu dönemden en az zararla kurtulmak amaçlanmaktadır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmelerinin önüne geçmek adına kökleri güçlendiren bitkisel çözümler kullanılabilmektedir. Bu aşamada bayanlar bitkilere yöneleceklerse genel olarak şampuanlar içerisinde yer alan bitkilerden özel kürler hazırlayarak kullanabilirler. İlk olarak aloe vera saç dayanıklılığını arttıran ürünler arasında gösterilebilir. Bunun yanı sıra biberiyenin saçlardaki etkisi de oldukça şaşırtıcı düzeydedir. Saç köklerini canlandıran biberiye, daha sık saçlara sahip olmak adına önemli etkileri ortaya koymaktadır. Çörek otu ve ısırgan otu da bu aşamada kullanılabilen bitkiler arasında yer alır. Çörek otu yağı, saçlara uygulandığında birçok kişide olumlu sonuçlar ortaya koymuştur.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Kadın tipi saç dökülmesinin tedavisinde sorunun hangi aşamada olduğu önem taşımaktadır. İlk olarak doktorlar tarafından verilen ilaç tedavisi uygulanarak saç köklerinin ciddi biçimde güçlenmesi sağlanabilmektedir. Bu aşamada bazı ilaçlar direkt olarak ağız yoluyla alınan ürünler olurken bazıları saça masaj şeklinde uygulanan ilaçlar olmaktadır. Bunun yanı sıra saç güçlendirmek amacıyla PRP kısaltmasıyla kullanılan işlem de uygulanabilmektedir. Bu işlem sayesinde kökler çok daha güçlü hale gelirken dökülmeler minimum düzeye inmektedir. Son olarak erkeklerde olduğu saç ekimi seçeneği de sunulmaktadır. Ancak saç ekimini bayanlarda tüm saç dökülmelerinde uygulamak mümkün olmaz. Bayanların güzellikleri için büyük öneme sahip olan saçlarında yaşanan kadın tipi saç dökülmesi son derece olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

  • kadın tipi saç dökülmesi
  • kadın tipi saç dökülmesi nedir
  • kadın tipi saç dökülmesi nedenleri
  • kadın tipi saç dökülmesi ne iyi gelir
Yorumlar
İlayda Kurt Kadın tipi saç dökülmesine karşı etkili şampuan hangisidir? Saçlarımda son zamanlarda dökülme arttı. son bir aydır hiç dökülmediği kadar dökülüyor diyebilirim. Bitkisel şampuanlar etkili olur mu? Ne yapmak lazım? cevapla
yorum yaz
Bel Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?