Kuru eller nasıl yumuşatılır? Kuru eller için evde doğal bakım
Yaşam

Kuru Eller Nasıl Yumuşatılır? Kuru Eller İçin Evde Doğal Bakım

31 Mart 2018 - 11:02:17

Farklı nedenlerden dolayı ellerin sertleşmesi ve yıpranması ile evde uygulanan çeşitli bakım yolları bulunmaktadır.

El Bakımı Nasıl Yapılmalı? Nasıl Olmalı?

Vücutta en çok kullanılan ve görsel olarak dikkat çeken bölgelerden biri ellerdir. Ellerin bakımlı olması, manikür ve pedikürlü olması önem teşkil etmektedir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak bakımsız hale gelen ellere düzenli ve dengeli bir şekilde bakım yapılması ellerin güzel ve sağlıklı görünmesini sağlar. Evde yapılan kolay ve doğal yöntemlerden faydalanarak elleri bakımlı bir hale getirebilirsiniz.

Ellerin Kuruması ve Çatlaması Neden Olur?

Düzenli olarak ev işi yapmak ellerin darbe almasına neden olabilmektedir. Sürtünme, tahriş gibi durumlar ellerin hasar almasına yol açar. Özellikle çamaşır ve bulaşık yıkamaktan kaynaklı olarak eller ıslanır ve temizlik malzemelerine maruz kalır. Hal böyle olunca ellerin kuruması ve çatlaması kaçınılmaz hale gelmektedir. Ellerin kuru görünmesi kişinin daha yaşlı görünmesinin nedenlerinden biridir. Ellere düzenli olarak bakım yapmak, doğal yöntemlerden yardım almak güzel görünmeyi beraberinde getirmektedir. Ellerin yumuşak olması genç görünmenin ve estetik ellere sahip olmanın en etkili yoludur. Estetik eller için doğal maskelerin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir. Maskeyi yapmadan önce cildin küçük bir alanına karışımı sürmek ve herhangi bir alerjik durumun olup olmadığını anlamak gerekir.

Ellerin Kurumaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Temizlik malzemeleri ellerin çatlamasına ve kurumasına sebep olduğu için deterjan, çamaşır suyu gibi ürünleri eldiven takmadan kullanmamak gerekir.
  • Spor salonu gibi alanlarda ağır materyalleri kaldırırken eldiven takılmalıdır. Demir aletler ellerin sertleşmesine neden olmaktadır. Fakat eldiven gibi koruyucular bu problemi en az seviyeye indirmektedir.
  • Kış aylarında mutlaka eldiven takmak ve ellere nemlendirici sürmek gerekir.
  • Geceleri bütün işler bitip uyuma aşamasına geçildiği zaman iyi bir nemlendirici kullanmak ve o şekilde uyumak ellerin sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Dengeli beslenmek ve gün içinde bol su içmek cildin yumuşak kalmasını sağlar. Dolayısı düzenli beslenmek ellerin kurumasına engel olur.
  • Masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu yüzden çok hırpalamadan yumuşak hareketlerle ellere masaj yapılması tavsiye edilir.
Kuru Eller İçin Bakım Nasıl Olmalı?

Gereken malzemeler bir su bardağı su, bir tatlı kaşığı bal, bir çorba kaşığı zeytinyağıdır. Yapılması gereken ilk adım su ısıtılır ve ılık hale geldiği zaman başka bir kaba alınır. Eller kabın içine sokularak on dakika kadar suda bekletilir. Yumuşamış ve nemlenen eller için aynı kabın içerisine zeytinyağı ve bal da ilave edilir. Karışımın içerisine beş dakika kadar eller daldırılmaktadır. Bekleme işleminden sonra eller ılık su aracılığı ile yıkanır ve havluyla kurulanır. Bu maske hafta içinde bir kez uygulanmalıdır. Haftada bir kez uygulanan maske kuru ellerin kısa bir sürede yumuşatılmasını sağlamaktadır.

Yorumlar
Yeşim Uğur 31 Mart 2018 - 11:12:17 Kuru ellere ne iyi gelir? Kurumuş eller için doğal bakım nasıl yapılır? Ellerim çok kuruyor ve çatlıyor. Krem sürüyorum ama çok fazla etki etmiyor. Sabun genelde ellerimin kurumasına neden oluyor. Ne tür bir sabun kullanmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: