Kalp krizi nedir? Belirtileri, nedenleri, tedavisi
Sağlık

Kalp Krizi Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

05 Kasım 2017 - 04:03:06

Kalp krizi nedir sorusunun cevabı çoğu kişi tarafından bilinmemekte bu yüzden neden oluştuğunu açıklamak önemlidir.

Kalp Krizi Nedir? Neden Olur?

Kalp bölgesini besleyen damarlar farklı sebeplerden dolayı kan akımını azaltmakta ve kesilmekte olan durumlara göre meydana gelen rahatsızlığa kalp krizi denir. Krizin genel olarak oluşması kalp damarı pıhtıyla tıkanır ve bu şekilde kriz meydana gelir. Diğer oluşma nedenleri arasında ise kalp damarında gelişen plaklar damar tabasından ayrılır bu şekilde tıkanma oluşur. Kalp krizi esnasında kalp kası gerekli olan oksijeni alamaz. Bu sebepten kaynaklı olarak kalp kası önemli olan işlevlerini yerine getiremez. Sürenin uzaması ile beraber kalp kası tam anlamıyla işlev kaybına uğramaktadır. Hastanın kalbi yeteri düzeyde enerji alamadığı zaman ritim bozulur ve krizin meydana gelmesi ile hasta hayatını kaybeder. Şiddetli kalp ağrısının meydana gelmesi en önemli krizin belirtisi olarak karşımıza çıkar. Mide bölgesi, göğüs, sırt, sol koldan çeneye kadar gelen kalp ağrısı krizin oluşma olasılığını göstermektedir. Krizin başlaması hızlı bir halde oluşur ve kriz fazla şiddetlidir.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

  • Kişinin göğüs ağrısı yaşaması,
  • Nefes darlığının oluşması,
  • Kişide meydana gelen kalp çarpıntısı,
  • Bireyin hızlı bir şekilde yorulması,
  • Ani ölümün meydana gelmesi,
  • Terleme, bulantı gibi etkenlerin oluşması gibi durumlar krizin belirtileri arasında yer alır. Bunun yanı sıra kişi herhangi bir belirtinin farkına varmadan ve ağrı hissetmeden krizi yaşayabilmektedir. Kişinin belirti yaşamadan kalp krizi yaşaması ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Belirtilerinin meydana gelmesi ile kişinin zaman kaybetmeden hastaneye gitmesi gerekir.

Kadınlarda Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda meydana gelen kriz göğüs bölgesinin ortasında hissedilen ağrı ile oluşur. Duruma göre belirtinin görülmemesi mümkün olmaktadır. Kişi nefes darlığı yaşıyorsa belirtiler arasında yer alır. Göğüs bölgesinin alt tarafında ya da karın bölgesinin üst tarafında ağrı oluşması, çene bölgesinde meydana gelen ağrılar, bayılma, baş dönmesi, mide bulantısı, normalden fazla yorulma gibi nedenler krizin belirtileri arasında yer almaktadır.

Kap Krizi Tedavisi Nedir?

Kalp krizi tedavisi günümüz şartlarında stent ve balon aracılığı ile tıkalı haldeki kalp damarlarının açılmasıyla yapılmaktadır. Kriz sürecinde hız en önemli unsurdur. Özellikle ilk saatte tıkalı damar açılmalıdır. Açılan tıkalı damar sayesinde vücutta hasar oluşmayabilir. Kan akımının gecikmesi kalbin hasar almasına neden olduğu için kan akımı gecikmemelidir. Kriz meydana geldikten sonra hasta iki ila yedi gün içerisinde hastanede kalmalıdır. Hasta hastanede kaldığı zaman oluşabilecek sancılar azaltılır, nefes alışverişi rahatlatılır, kalbin ritmi düzene sokulur ve kanın pıhtılaşması halinde ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Kalp krizi nedir sorusunun cevabına hakim olmak olası kriz risklerinde kişinin önlem alabilmesi sağlamaktadır.

Yorumlar
Neslihan Uzun 05 Kasım 2017 - 04:13:06 Bazen göğüs ağrısını kalp krizi zannediyorum. Birkeresinde sırf bu ağrı için doktora gitmiştim ve sonuç temiz çıkmıştı. Kalp krizi nasıl olur bilmiyorum ama kesinlikle hafife alınmamalı hissedildiği an doktora gidilmeli. Aksi halde öldürücü olabiliyor.cevapla
Cüneyt Başoğlu 12 Eylül 2018 - 17:06:55 Ben 1 sene önce kalp krizi geçirmiştim. Mide ağrısı ve göğüs ağrısı gibiydi başta anlamamıştım ağrı artınca hastaneye götürürken kriz geçirmişim ama acil müdahale olduğu için kolay bir şekilde atlattım. Şuan kontrollere gidiyorum ama herhangi bir sorunum yok.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: