Kanser nedir? Belirtileri, tedavisi, türleri
Sağlık

Kanser Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Türleri

05 Kasım 2017 - 06:53:09

İnsanların karşılaşmak istemediği en zor hastalıklardan biri olan kanser belirtileri erken teşhis için önem arz eder.

Kanser Nedir, Ne Demek?

İnsan vücudunda bulunan doku ya da organlardaki hücrelerin düzenli olmayan bir şekilde bölünmesi ve çoğalmasıyla meydana gelen kötü huylu ura kanser denilmektedir. İnsan bedenini meydana getiren hücreler çeşitli risk faktörlerinden kaynaklı olarak mutasyona uğramaktadır. Mutasyona uğrayan hücreler kontrolsüz bir halde çoğalmakta ve içerisinde bulundukları dokulara zarar vermeye başlamaktadırlar. Bu sürecin de ilerleyen zamanlarındahücreler vücutta bulunan diğer organlara yayılmaktadır. Sürecin sonunda yüz çeşit türünden biri veya birkaçı kişide meydana gelir.

Kanser Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde yüz çeşit türü bulunmaktadır. Fakat genel olarak en fazla görülen çeşidi meme kanseridir. Bunun yanı sıra ölümcül boyutlara ulaşan akciğer de aynı şekilde yaygın bir halde insanlarda görülmektedir. Hastalığın tedavi edilme şekli türüne göre değişkenlik göstermektedir. Her çeşidin tedavi yöntemi aynı değildir. Teknolojinin zamanla gelişmesiyle bu hastalık için yeni nesil ilaçlar üretilmiştir. Bu ilaçlar hali hazırda hastalığın tedavisinde kullanılmakta ve başarı oranı eski dönemlere nazaran bir hayli artış göstermiştir.

Kanser Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İnsanların sağlığını tehlikeye sokan bu hastalığın 100 türü olduğu için belirtileri yaşanan hastalık türüne göre farklılık göstermektedir. En fazla görülen türlerinin ilk sırasında meme kanseri gelir. Bu hastalık türünde görülen en önemli belirti memede kitlenin hissedilmesi olarak karşımıza çıkar. Göğüsteki bu kitle ağrı yapmaz. Fakat bu hastalığa yakalanan kişilerin %10'u kitle olmadan ağrıyı hissedebilmektedir. Belirtileri arasında çok sık görülmeyen şişlik, kalınlaşma, meme ucunun hassaslaşması, akıntı oluşumu gibi etkiler mevcuttur. Erken teşhis edildiği sürece kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Bu rahatsızlığın belirgin bir şekilde belirtisi olmayabilir. Bu sebeplerden dolayı kadınların tavsiye edilen kontrol programlarını takip etmesi ve uygulaması önem teşkil etmektedir. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Sağlığı ertelememek, vücudun farkında olmak gibi durumlar ilerleyen zamanlarda oluşacak olan rahatsızlıklar için gerekli önlemlerdir.

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Son zamanlarda en çok rastlanan türlerden biridir. Bu hastalığa yakalanan insan sayısı artış göstermektedir. Eski dönemlerde genellikle atmış yaş üstü erkeklerde görülmekteydi. Fakat son yıllarda kadınlarda da görülmekte ve yaş sınırı 60'ın altına inmiştir. Bu hastalık türünün birçok belirtisi vardır. İştahsız olma, zayıflama, balgamlı öksürük, akciğer iltihabı, ses kısılması, göğüste yaşanan ağrılar, ödem, şişlik, kemik ağrıları ve kalsiyumun artması gibi durumlar belirtileri arasında yer alır. Ayrıca karaciğerde ağrı ve ateş, nörolojik belirtilerin ortaya çıkması, nöbetler, hormon bozuklukları gibi etkenler de belirtiler arasında bulunur. Kanser nedir sorusunun cevabını bilmek ve belirtilerin farkında olmak bu hastalığa karşı erken teşhis konulması sağlar.

Yorumlar
Şerife Güner 05 Kasım 2017 - 07:03:09 Kanser hücresi nasıl oluşur? Bu hastalık nasıl meydana geliyor? Korunmak ve önlemek için ne yapmak gerekiyor acaba? Her yıl kanser taraması yaptırıyorum ama normalde ne kadar aralıklarla yaptırmak gerekiyor?cevapla
Büşra Polat 12 Eylül 2018 - 17:11:11 Kanser gerçekten çok güç ve maliyetli bir hastalık. En son duyduğuma göre kanser hastalarına maaş söz konusuymuş. Bence bu hastalığı yaşayan herkes bundan yararlanmalı. Çünkü ilaçları ve tedavi süreci hem kişileri psikolojik olarak hem de maddi açıdan yoruyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: