Sağlık

Lösemi Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedenleri

05 Kasım 2017 - 09:44:20
Lösemi nedir? Belirtileri, tedavisi, nedenleri

Teknolojinin gelişmesi ile son yıllarda birçok insanın yaşadığı lösemi tedavisi hakkında birçok başarı ve yenilik sağlanmıştır.

Lösemi Nedir? Nasıl Olur?

Kan kanseri löseminin diğer ismidir. Bu aslında bir hastalık grubudur. Kan kanseri hastalığı vücutta bulunan büyük kemiklerin iç taraflarında ve kan yapımına destek olan kemik iliklerinde gelişmektedir. Bu kanser türünün çeşitli türleri vardır. Genel olarak kan kanserinin özelliği ise akyuvarların çoğalmasıdır. Vücudu mikroplardan koruyan akyuvarlardır. Akyuvarlar kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı zaman işlevini kaybederek vücudu koruyamayacak bir hale gelmektedir. Ayrıca akyuvarlar trombosit ve diğer kan hücrelerinin işlevini yerine getirememesine neden olmaktadırlar.

Lösemi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Kan kanserinin meydana gelmesinde çeşitli etkenler mevcut olsa da lösemi nedenleri net olarak söylenemez. Down sendromlu olan, tek yumurta ikizi ve fanconi anemisi olan kişilerde bu hastalığa rastlanması, kromozom anormalliği ve genetik etkenlerin var olduğunu gösterir. İnsanlarda rastlanan kan kanserinin virüslerinin bulunduğu yer tespit edilememektedir.

Lösemi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  • Akut lenfositik kanser türünde eklem şişliği, hızlı yorulma hali, kemik ağrıları, kanama, kilo kaybetme ve halsizlik gibi belirtiler meydana gelmektedir.
  • Fizik muayenesi yapıldığı zaman lenf bezlerinin büyüdüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca karaciğer ve dalağın büyüdüğü söylenebilir.
  • Kişide enfeksiyon olduğunda terleme, titreme ve ateş gibi etkiler görülür. Fakat bu tür belirtiler diğer kan kanseri çeşitleri için de geçerlidir.
Kan Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Sinir sisteminde tutulumun olması kafa içi basıncının arttığını ispat eder. Akut myeloid kanser çeşidine bakıldığı zaman bahsedilen belirtilerin bu kanser türünde de görüldüğü tespit edilmiştir. Akut myeloid lösemi türünde lenf bezlerinin büyüme hali az olmaktadır. Diş eti kanaması ise daha fazladır. Kronik lenfositik kan kanserine bakıldığında lenf bezlerindeki büyümenin belirgin olduğu söylenebilir. Bakteriyel enfeksiyon türleri ise daha fazla görülmektedir. Bu kanser türündeki hastaların hekime başvurdukları zaman genel itibariyle son iki ila altı ay aralığındaki süreçlerde bulguların arttığı görülmüştür.

Lösemi Tedavisi Nasıl Olur?

Son yıllarda kan kanserinin tedavi edilebilen hastalıklara katıldığını söylemek mümkündür. Lösemili çocuklara bakıldığında bu çocukların eski dönemlere nazaran iyileşme olasılıklarının daha fazla olduğu görülmüştür. Çocukların yaşadığı kanser türlerinden en çok rastlananı olarak karşımıza çıkar. Bu hastalığın erken teşhis edilmesi için kan kanseri nedir sorusunun farkında olunması gereklidir. Erken teşhisin olmaması tedavi edilme ihtimalini zorlaştırdığı için ölümlerin yaşanması kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Teknolojinin sunduğu fırsatlar dahilinde bu hastalığın tanısını yapmak çok kolay bir hale gelmiştir. Kan sayımı yapıldığı zaman akyuvarlarda normal olmayan bir artışın olduğu rahat bir şekilde anlaşılmaktadır. Lösemi tedavisinin amacı kanda bulunan alyuvar sayısını azaltmak olarak tanımlanabilir. Bu tedavinin esası ilaç kullanımı olarak bilinmektedir. Tedavi sayesinde kanser hücreleri azaltılmakta ve radyoterapi uygulanmaktadır. Kan kanseri çeşidine göre ilaç kullanılması, ilaç oranının uygun olması ve tedavi zamanının doğru bir şekilde ayarlanması iyileşmeyi arttırmaktadır. Belirtileri fark eden kişinin uzman doktora girmesi tavsiye edilir.

Yorumlar
Leyla Savaş 05 Kasım 2017 - 09:54:20 Lösemi belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı? Tam olarak geçmesi kaç yıl sürer? Lösemi olanlar için neler yapılmalı? Lösemiye neden olan faktörler genetik olabiliyor mu? Genelde birçok kişide görülebilen bir hastalık ve üzücü gerçekten...cevapla
Irmak Bozkurt 12 Eylül 2018 - 17:33:14 Lösemi kanserinin çeşitleri var mı? Farklı evreleri olduğunu biliyorum ama kan kanseri hastalığının türleri neler onları da öğrenmek istiyorum. Bir yakınım bu rahatsızlığa yakalandır. Doktor 2. evre demiş yani iyileşme sağlanır dedi ama hepimiz çok endişeliyiz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: