Panik atak nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi
Sağlık

Panik Atak Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

05 Kasım 2017 - 12:35:44

Zamanın ilerlemesi ile panik atak çok fazla kişide görülmekte ve panik atak tedavisi bu problemi yaşayan insanlara önerilmektedir.

Panik Atak Nedir? Nasıl Olur?

Sıkıntılı süreçler yaşayan, ölüm korkusu, ve endişe duygularını benliğinde barındıran kişilerde nöbet halinde meydana gelen hastalığa panik atak denir. Bu rahatsızlık çeşitli rahatsızlıklar ve psikolojik hastalıklarla beraber görülebilmektedir. Kişi ani bir nöbet yaşadığında hissettiği tek duygu korku halidir. Bu korkuların içerisinde ölüm, kalp krizi, kalp bölgesinde problem olması gibi durumlar vardır. On dakika içerisinde hastalık şiddetli bir hale gelir. Panik atak geçiren kişi hekime başvurmalıdır. Rahatsızlıktan dolayı bayılma veya kötü durumlar oluşma hissi olduğu için rahatlamak adına hekimin kontrol etmesi hasta için önemlidir.Atağın geçmesi 30 dakikayı bulabilir. Ataktan sonra bireyin ruh hali halsiz ve yorgunluk hissetmektedir. Atağın yaşanması hastayı bir şey yapmak istememe haline iter. Atağın şiddetli geçmesi yorgunluk ile sonuçlanır. Patik atak bittikten sonra hasta güven duygusu hissetmek istediği için yalnız kalamayabilir.

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

  • Genel olarak bu rahatsızlığın on üç tane belirtisi olduğu söylenmektedir. Kişide en az dört tane belirti görülüyor ise bireyde panik atak olma olasılığı fazladır.
  • Patik atağın en çok görülen belirtisi kalbin hızlı ve sert bir şekilde atması, çarpıntı yaşama halidir.
  • Üşümek, terleme ve ateş basması gibi etkiler panik atağın belirtileri arasındadır.
  • Kişi nefes alma esnasında zorluk yaşıyorsa, tıkanma veya boğulma korkusu gibi çeşitli faktörler bu rahatsızlığın belirleyicileridir.
  • Karın ağrısı yaşama, mide bulantısı veya geğirme oluşmasıdır.

Pabik Atak Nasıl Anlaşılır?

Göğüs bölgesinin sıkışması ve bu bölgede ağrı hissedilir. Kişinin bayılacağını düşünmesi, başının dönmesi ya da titreme yaşanır. Alınan oksijenin kişiye yetmemesi, nefesinin kesilmesi ve derin derin nefes almak gibi etkenler meydana gelir. Algılama güçlüğü yaşama, kendi vücudunu, halini hissedememe ve kişinin kendine yabancılaşması görülür. Ölüm korkusu, başka birine zarar verme ve delirme korkusunun olur. Vücutta meydana gelen karıncalanma ve uyuşma hisleri gibi durumlar patik atağın belirtileri olarak tanımlanmaktadır.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak nedir kısmından sonra panik atağın meydana gelme nedenini bilmek kişinin bu hastalığa karşı farkında olmasını sağlar. Genel olarak panik atağın oluşma nedeni sebepsizdir. Tahmin edilene göre beyin bölgesindeki kimyasal madde çeşitlerinden kaynaklı olarak veya beynin yan tarafının işlevini yitirmesiyle meydana geldiği ifade dilmektedir. Panik atak başka hastalıklar ile veya yanlız olarak oluşabilmektedir. Oluştuktan sonra kişide belirtiler meydana gelmektedir. Stres içeren bir hayat yaşamak panik atağın oluşmasını hızlandırmaktadır.

Panik Atak Tedavi Edilir mi?

Panik atağın tedavi edilmesi mümkündür. Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için kişinin psikiyatri bölümüne veya psikoloğa danışması gereklidir. Genel itibari ile ilaç tedavisi panik atak tedavisinde kullanılmaktadır.

Yorumlar
Nilay Dönmez 05 Kasım 2017 - 12:45:44 Panik atak neden olur? Başlangıcı nasıl olur? Panik atak olanlar neler yapamaz? Doğum yapabilir mi uçağa binebilir mi acaba? Ben bu hastalığın çok başındayım doktor tedavisi var dedi ama ne yapmam gerekiyor geçmesi için?cevapla
Yasemin Özilhan 12 Eylül 2018 - 17:38:33 Bir arkadaşım panik atak hastası ve en çok sevdiklerinin başına birşey gelmesinden korkuyor. Yakınlarına ulaşamadığı zaman panik atak krizi geçirebiliyor. Aslında akıl sağlığı olarak bir problemi yok ama belli korkuları olduğu için bu şekilde oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: