Sağlık

Prostat Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

05 Kasım 2017 - 15:25:58
Prostat nedir? Neden olur? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Erkeklerde meydana gelen prostat neden olur sorusunun birbirinden farklı çeşitli nedenleri olmaktadır.

Prostat Nedir? Prostat Kanseri Nasıl Olur?

Prostat tek başına meydana gelen bir rahatsızlık değildir. Erkeklerde görülür ve üreme sisteminin parçasıdır. Şekil ve boyut itibari ile cevize benzemektedir. Salgı bezi olan bu parça idrar torbasının alt tarafından bulunmakta ve kalın bağırsağın ön kısmında yer almaktadır. Prostat salgı bezinin işlevi ise meni denilen maddeyi meydana getiren sıvının yüzde yirmi oranını salgılamakta, spermlerin dış kısma atılmasına destek olmaktadır. Bu salgı bezi idrar torbasından idrarın taşınma işlemini yapar. Bu hastalığın çeşitlerine bakıldığı zaman esasta bu parçanın iltihaplanması ve büyümesi iki türde görülmektedir. İlki iyi huylu diğeri ise kötü huyludur.

Prostat Hatsalığı Nasıl Anlaşılır?

Prostat bezinin büyümesinin çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlar belirti olarak kendini gösterir. Belirtilere bakıldığında büyüme durumuna göre kişiler arasında farklılıklar görülebilir. Erkeklerin bazılarının bu ürüme organı parçasının büyümeye başladığı zaman kişi bu belirtileri fark edemeyebilir. Fakat ilerleyen zamanlarda meydana gelen belirtiler arttığında ve şiddetli bir hale geldiğinde bireyin sağlığı tehlikeye girebilmektedir.

Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kişi idrar yaparken zorlanmaya başlar.
  • İdrar kesik kesik yapıldığı zaman belirtilerden bir tanesi meydana gelmiş olur.
  • Kişi sık sık idrara çıkmak ister.
  • Gece uyurken idrar yapma ihtiyacı eskiye göre artış göstermiştir.
  • Acil olarak gelen idrar ihtiyacı oluşması bu belirtilerden biridir.
  • Kişinin idrarını tam olarak boşaltamamasıdır.
  • İdrara çıkıldığı zaman sağlıklı bir şekilde ihtiyacın giderilememesidir.
  • İdrarın kanlı gelmesidir.
  • İdrar yapan kişide yanma hissiyatı oluşur.
Prostat Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

İyi huylu oluşan prostat neden büyüdüğü ile ilgili net bir bilgi yoktur. Bu hastalığı yaşayan erkekler genel olarak kırk yaşın üzerindedir. Dolayısı ilerleyen yaşlarda oluşan hormonal değişiklikler nedenleri arasında yer almaktadır. Hormonal değişiklikler ile oluşan büyümeler genetik etkenlerden kaynaklı olabilmektedir. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman atmış yaşında olan erkeklerin tahmini olarak yüzde elli oranında iyi huylu parça büyümesinin görüldüğü ortaya çıkmıştır. Seksen yaşında olan erkeklerde ise bahsedilen rahatsızlığın görülme durumu yüzde doksana kadar gitmektedir.

Prostat Ameliyatı ve Tedavisi Nedir?

Prostat tedavisi cerrahi tedaviler ve cerrahi olmayan tedaviler olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişideki büyüme seviyesi, hastalığın büyümesinden dolayı kişinin öbür organlarının etkilenmesi ve kişinin rahatsızlık durumuna göre yapılan tedavi yöntemi değişkenlik göstermektedir. Cerrahi olmayan tedavilerde izlem ve ilaç tedavisi vardır. Yaşanan belirtiler kişiyi rahatsız etmez ise fakat prostat bezi normalden büyükse kişinin süreci hekim tarafından kontrole alınır. İlaç tedavisinde ise var olan belirtiler kişiyi rahatsız ediyorsa bunların yok edilmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Kişi bu hastalığın bilirse belirtilerin farkında olabilir.

Yorumlar
Gülsüm Seven 05 Kasım 2017 - 15:35:58 Prostat kanseri belirtileri nelerdir? Neden olur? Bu hastalık genel olarak hangi yaşlarda kendini göstermeye başlıyor? Eşimde bu hastalığın olmasından şüpheleniyoruz doktora gidicez ama ben yine de bir araştırmak istedim.cevapla
Hakkı Yorulmaz 13 Eylül 2018 - 09:59:05 Bu rahatsızlık bende kendini idrara çıkamama ve aşırı ağrı şeklinde gösterdi. Bu şikayet üzerinde doktora gitmiştim ve doktor prostat teşhisi koymuştu. İyi huylu olduğu için belli bir süre tedavi sürdü ve sonrasında iyileşme sağlandı. Belirtilerin fark edildiği anda doktora gidilmesi gerekiyor. Büyümesini durdurmak için ilaç vs kullanılıyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: