Kürtajdan sonra ilk adet nasıl olur? Ne zaman hamile kalınır?
Sağlık

Kürtajdan Sonra İlk Adet Nasıl Olur? Ne Zaman Hamile Kalınır?

05 Kasım 2017 - 01:12:48

Kişinin kendi tercihi veya zorunda olduğu bir problemden kaynaklı yapılan kürtaj hakkında bilinmesi gereken konular mevcuttur.

Kürtaj Nedir, Ne Demek?

Hamilelik sürecinde kadınların en çok korktuğu durum düşük yaşanmasıdır. Anne adayı bebeği çok istediği zamanlarda düşük olması anne adayını ciddi bir ruhsal probleme sokabilir. Düşük yaşanması karşısında baba adayı anneye destek olmalı ve anne adayının psikolojik olarak yardım alması tavsiye edilmektedir. Kadın destek almadığı takdirde tekrardan gebe kalmaktan korkabilir. Bunun yanı sıra kişinin kürtaj olduktan sonraki dönemlerde duş alması önerilir. (Ayakta alınması tavsiye edilir) Kadın kürtaj olduktan sonra düzenli olarak hekim kontrolüne gitmelidir.

Kürtaj Neden Yapılır? Nelere Yol Açar?

Anne adayları için gebeliğin kürtaj veya düşükle sonuçlanması en zor süreçlerden biri olarak ifade edilir. Kürtajdan sonra depresyona giren birçok anne adayı vardır. Dolayısı ile düşük ya da kürtaj sonrası anne adaylarının özenli bir süreç geçirmeleri tavsiye edilmektedir. Anne olmak dünyanın en güzel duygularından biri olduğu için anne adayı hamilelik süresini genel olarak problemsiz bir şekilde atlanmak ister. Fakat bazı anne adayları çeşitli durumlardan dolayı bebeğin gelişimini sonlandırarak kürtaj yaptırmayı tercih etmektedirler.

Kürtajdan Sonra Psikolojik Durum Nasıl Olur?

Kişi düşük yaptıktan sonra veya kürtaj olduktan sonra psikolojik travmalardan kaynaklı olarak mutsuz bir sürece girebilir. Kişiye göre bu sürecin ne kadar ağır atlatılıp atlatılmayacağı değişmektedir. Kadının tekrardan hamile kalabilmesi için fiziksel ve ruhsal olarak bu sürecin etkilerinden kurtulmuş olması gerekir. Kadın zaman kaybetmeden gebe kalmak istiyorsa kişinin sağlığını tehdit eden bir durumun olup olmadığına bakılması gereklidir. Özellikle anne karnında bebeğin ölmesi veya hamileliğin sonlandırılması anne adayının bu dönemi atlatmasını zorlaştırmaktadır. Kadınların çoğunda düşük yaptıktan sonra hamile kalma isteği artar. Yeniden hamile kalma düşüncesi ağır bastığı için anne ve baba adayları bu süreci planlamaya başlarlar. Fakat sürecin sağlıklı devam etmesi için kişinin doktora danışması ve süreçle alakalı fikir alması gerekebilir.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtajdan sonra ne zaman hamile kalınması gerektiği konusunda genel itibari ile üç ay beklenmesi tavsiye edilmektedir. Kişi kürtaj yaşadıktan üç ay sonra yeniden gebe kalabilir. Genel olarak kürtajdan sonraki ilk regl otuz ila kırk beş günden sonra olmaktadır. Adet olmayan yani dönemi gecikmiş olan kişinin hamile kalmış olma ihtimali vardır. Kişi hekime giderek sorularının cevaplarını alabilir. Genellikle yaşanılan bir durum ise kürtajdan sonraki dönemde kanamaların meydana gelmesidir. Bu süreç anormal değildir. Hamile kalmak isteyen anne adayları uzman hekime danışarak doktor kontrolünde iki ila üç ay sonra hamile kalabilmektedir. Bazı kürtaj işlemlerinde meydana gelen komplikasyon sonucunda kişinin rahminde yapışıklık oluşabilir. Bu yüzden bazı kadınlarda süreç sonunda adet görmeme durumu olabilmektedir. Kürtajlardan sonra adet dönemleri genel olarak gecikir.

Yorumlar
Dilber Keskiner 05 Kasım 2017 - 01:22:48 1.5 aylık hamileyim ve düşük ihtimalim çok yüksekmiş. Düşerse kürtajla mı alınıyor? Kaç haftaya kadar bebeğe kürtaj yapılıyor? Kürtajın riskleri var mı? Daha sonra hamile kalmak istediğimde herhangi bir sorun olur mu?cevapla
Meliha Sarı 12 Eylül 2018 - 17:01:48 Arkadaşlar yaklaşık 1 hafta önce bebeğimi kaybettim ve kürtaj yaptılar. henüz 2.5 aylıktı ama tutunamadı karnımda. Toparlanma süreci 3 ay gibi bir süreymiş sanırım. İlk adet görmeye ne zaman başlayabilirim? Tekrar hamile kalmama engel olacak bir durum söz konusu olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: