Guatr nedir? Neden olur? Belirtileri, nedenleri, tedavi yöntemleri
Sağlık

Guatr Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

04 Kasım 2017 - 22:22:38

Guatr hastalığı çoğu insanda bulunmakta ve bu hastalığın belirtileri, nedenleri insanlardan tarafından merak edilmektedir.

Guatr Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Guatr hastalığı tiroid bezlerinin büyümesi ile meydana gelen ve kanserli hücreler içermeyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Boyun bölgesinin adem elması denilen kısmın alt tarafındaki kelebek şeklindeki bezeye troid bezi denilmektedir. Troid bezi normal seviyenin üzerinde büyüme gösterdiği zaman birey bu hastalık ile karşılaşmaktadır. Bu hastalık ağrıya neden olmamaktadır. Tiroid bezinin aşırı şekilde büyümesiyle kişi yutkunmalarda problem yaşayabilmekte ve kişide kronik öksürüğün meydana gelmesi yüksek bir olasılıktır. Bu hastalık genel itibari ile diyet listesindeki iyot eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Günümüz şartlarında tuza iyot eklendiği için eskiye oranla tiroid hormonu daha fazla dengesiz bir şekilde üretilmektedir. Tiroid bezi nodüllerin meydana gelmesi ile ortaya çıkar. Bunun yanı sıra hamile olmak da bu bezlerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Guatr Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Kişilerin çoğun guatr hastası olduğunu anlayamamaktadır. Hastalığın belirtileri çoğu zaman fark edilemeyebilir. Fakat bu hastalığın en belirgin belirtisi tioid bezlerinin büyüme halidir. Büyüyen tiroid bezleri zamanın ilerlemesi ile belirgin bir yumru haline gelmekte ve kişi bu yumruyu kolayca fark edebilmektedir. 2 çeşidi olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki diffüzdür. Bu hastalık türünde tiroid bezlerinin tamamı şişmektedir. Bu bezlere tanımlanır. Tiroid bezlerinin bir kısmının şişmesine denir. Bölgeye dokunulduğu zaman pütürlü olduğu görülebilmektedir.

Guatr Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kişide oluşan boğuk seslilik hali,
  • Kişinin nefes alırken zorlanması,
  • Normal bir kişiye göre daha fazla öksürülmesi,
  • Yutkunurken zorlanma,
  • Genel olarak boğaz bölgesinde sıkılık hissetmek olarak bu hastalığın belirtileri ifade edilebilir.
Guatr Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bazı ilaçların kullanılması hastalığın oluşmasına yol açmaktadır. Özellikle kalp ilaçları, antiretroviral ilaçları ve bağışık sisteminin baskılayan ilaçların kullanılması belirli nedenler arasında yer alır. Kişinin göğüs ve boyun bölgesinin radyasyona maruz kalmasıdır. Tiroid bezi fazla aktif olan kişilerin tiroid bezleri büyümektedir. Kişinin sigara içmesi belli başlı nedenlerden biridir. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman kişinin düzenli olarak sigara kullanması bu hastalığına yol açabilmektedir. Hali hazırda bulunan çeşitli enfeksiyonlar bu hastalığa neden olmaktadır. Mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlar, parazitler ve bakteriler guatr hastalığı riskini arttırmaktadır. Tüketilen yiyeceklerin çoğu nedenler arasında yer alır. Yer fıstığı, kara lahana, soya fasulyesi, ıspanak ve tofu şeklindeki besinlerin gereğinden fazla tüketilmesi ile bu hastalığın meydana gelme olasılığı yüksektir. Bu besinler fazlaca tüketildiği zaman tiroid bezleri görevlerini yerine getirememektedir.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr hastalarına uygulanan tedavileri doktor ekibi belirlemektedir. Bu ekibin içerisinde radyolog, genel cerrah, patolog ve endokronolog vardır. İlk tedavi şekli ilaç tedavisidir. Orta ve küçük olan türü tiroid hormonu ile tedavi edilmektedir. Diğer tedavi şekli cerrahi tedavidir. Tiroid bezi büyüdüğünde ve bu sürece devam ettiğinde, ayrıca guatr normalden daha büyükse ameliyat yapılır. Diğer tedavi ise radyoaktif tedavidir.

Yorumlar
Çağla ırmak 04 Kasım 2017 - 22:32:38 Guatr hastalığı riskleri var mı? Zehirli olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu hastalığa ne iyi gelir neler yemek gerekiyor? Tedavisi nasıl yapılır acaba? Guatr olanlar nasıl beslenmeli? Bende bu sene çıktı zehirli olma ihtimali varış biraz korkuyorum...cevapla
Mahide Çalışkan 12 Eylül 2018 - 16:40:54 Guatr hastalığının oluşmasına neden olan birçok faktör varmış. Bende de guatr çıktı ama iyi huylu mu kötü huylu mu henüz bilmiyorum. Tahlil sonuçlarını bekliyoruz. Tedaviye başlanacağını söylediler. Ameliyat da olabilirmiş. Olursam kesin çözüm olur mu onu merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: