Sağlık 25 Ocak 2021 - 19:58:36

Saç Dökülmesinin Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesinin Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi; hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen ve yüksek oranda saç kaybının oluşması ile kellik problemlerinin meydana gelmesine neden olan bir durumdur.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı bir saç derisinde saç dökülür ve ardından yeni saç oluşumu gerçekleşir. Bu hücre yenilenmesi ile gerçekleşen bir durumdur. Her saç dökülmesi keliğe neden olmaz fakat kesinlikle nedeninin araştırılması ve çözümleyici etkenler sunulmalıdır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki saç dökülmesinin en büyük belirtisi gözle görülebilen açılmalardır. Kafanın üst bölgesinde ya da yan taraflarda bir açılma ve seyrekleşme meydana gelir. Bu saç dökülmesinin gerçekleştiğini ve saç köklerinin saç üretme konusunda artık yeterli olmadığını göstermektedir.

Saç tellerinde meydana gelen zayıflama ve incelme, zaman içerisinde koparak dökülmeleri beraberinde getirir. Bu durum sonucunda seyrekleşme meydana gelir. Seyrekleşen yerler zaman içerisinde daha da açılır ve kellik oluşur. Saç dökülmesinin belirtileri arasında sayabileceğimiz bir başka unsur dökülen saçların yerine ince tüylerin çıkmasıdır. Yerine gelmeyen saçların yerine hafif tüylenmeler ortaya çıkmaktadır. Dökülme aniden ya da kademeli olarak ortaya çıkabilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Her insanda saç dökülme problemi meydana gelse de nedenler sabit değildir. Kadınlarda ve erkeklerde benzer özellikte ya da farklı nedenlerle saç dökülmesi meydana gelebilir. Kadınların çoğunda dökülme problemleri gebelik sonrası ya da mevsimsel değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Gebelik sonrasında değişen hormonlar vücutta dengesizlik meydana getirir ve bunun sonucunda dökülme meydana gelir. Bu durum geçicidir ve zaman içerisinde saçlar eski halini almaktadır. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi de görülmektedir. Bunun için gerekli tedaviler uygulandığında saçların eski haline dönmesi sağlanabilir.

Erkeklerde saç dökülmesinin çoğunluğu genetik yatkınlıktır. Eğer dökülme kalıtsal ise bunu engellemek daha zordur. Genel olarak saç ekim yöntemleri bu durum düzeltilmektedir. Saç dökülmelerinin diğer nedenleri arasında kansızlık, yetersiz beslenme, yanlış saç bakımı, tiroid hastalıkları, ani kilo verme, ilaç kullanımı, kanser tedavileri, saç şekillendirici olarak kullanılan kimyasal ürünler ya da yüksek ısılı şekillendiriciler sayılabilir. Bunlar saçların yıpranmasına neden olur.

Saç Dökülmesinin Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesi için belirlenmiş tek bir tedavi yöntemi değil birden fazla seçenek vardır. Buradaki temel çözümü yaratmak için öncelikle saç dökülmesinin nedenini belirlemek gerekmektedir. Bunun için bir uzmandan destek alabilirsiniz. Tedaviler hemen değil zaman içerisinde sonuç vermektedir. Genel olarak öncelikle dökülme yavaşlar ve saç incelme ortadan kalkar. Sonrasında ise dökülme azalarak saç kaybı ortadan kaldırılmaya çalışır. Eğer dökülme kalıcı değil geçici ise vücut kendini yeniledikçe düzelme meydana gelecektir.

Saç Kaybı İçin Doğal Çözümler

Saç köklerini besleyerek güçlenmesine yardımcı olan doğal maskeler dökülmeyi durdurabilmektedir. Saç dökülmesi için doğal yöntemler arasında ilk sırada zeytinyağı ve yumurta kürü almaktadır. Bunun yanı sıra hindistan cevizi yağı, elma sirkesi ve soğan kürleri de saçlar için faydalı olan yöntemler arasındadır.

  • saç dökülmesinin belirtileri
  • saç dökülme problemi
  • saç kaybı
  • saç dökülmesi için doğal yöntemler
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Rahmin Ters Olması Nedir? Gebeliğe Engel mi? Belirtileri Nelerdir?