Sağlık 25 Ocak 2021 - 08:08:24

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Önerileri

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Önerileri

Saç dökülmesi; saç köklerinin güçsüzleşmesi sonucunda meydana gelen dökülmelerin sonrasında yerine tekrardan yeni saç oluşumunun gerçekleşememesi durumudur.

Saç Neden Dökülür? Sebepleri Nelerdir?

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan saç dökülmesi kadın ve erkek fark etmeksizin herkeste meydana gelebilmektedir. Dökülmenin farklı pek çok nedeni bulunmaktadır. Stres, mevsimsel geçişler, doğum sonrası hormon değişikliği, yetersiz beslenme, yanlış bakım, kullanılan bazı ilaçlar, geçirilen bazı hastalıklar ve genetik faktörler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Saç derisi kendini sürekli yeniler ve saç telleri de aynı şekilde dökülür, yerine yenileri çıkar. Saç dökülmesi asıl olarak olağan bir durumdur. Fakat dökülen saç tekrardan çıkmıyorsa o zaman tehlike arz etmektedir.

Normal bir saç derisinde her gün yaklaşık olarak 100 adet saç dökülür. Dökülen saçların yerine ise yenileri çıkar. Normal olarak her saç telinin belli bir ömrü vardır. Bu süreci tamamlayan saç dökülür ve sağlıklı saç kökü yeni bir saç oluşturur. Dökülme problemi tam olarak burada başlamaktadır. Saçın kendini yenilememesi, saç kökünün yeni saç üretmemesi sonucunda ortaya çıkar. İlk zamanlar seyrekleşme şeklinde başlayan dökülme zaman içerisinde yerini kelliğe bırakır. Sebepleri herkes için farklılık göstermektedir. Erkeklerde testosteron hormonu nedeniyle dökülme yaşansa da bu durum kadınlarda da son zamanlarda sıkça gözlemlenmeye başlamıştır.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan İşe Yarar mı?

Uzmanlara göre eğer saç dökülmesinin nedeni genetik değilse saçlar mutlaka eski halini yeniden alacaktır. Bunun için doğru tespitlerin yapılması gerekmektedir. Bazı durumlar saç köklerinin güçsüzleşmesine neden olur. Eğer dökülmenin sebebi buysa şampuan ve bazı ürünler ile güçlendirme ve yenileme etkisi meydana getirebilirsiniz. Saç dökülmesine karşı şampuanlar saçı kökten uca besleyerek gerekli olan vitamin ve proteinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Saçlarınızın yeniden çıkması için her gün sık sık saç çıkaran şampuan ile yıkamak doğru bir yöntem değildir. Saçlarınızı rahat bırakmalı ve sadece gereken bakımı yapmalısınız. Saç köklerinde kan akışını hızlandırmak için çok fazla bastırmadan tarayabilirsiniz. Bunu da sürekli değil günde 1-2 defa yapmak yeterlidir. Saç dökülmesine karşı şampuanlar kısa süre içerisinde saçın hacim kazanmasını, canlanmasını ve beslenmesini sağlar. Böylece yeniden saçlar çıkar ve dökülme ortadan kalkar.

Saç Dökülmesine Karşı Yöntemler

Eğer saç dökülmesi probleminiz varsa öncelikle saçlarınızı ısıdan korumalısınız. Çok sıcak su ile yıkamamalı ve saça şekil veren yüksek ısılı aletler kullanılmamalıdır. Bunun yanında saçlarınızı yıkarken 2 kereden fazla şampuan yapmayınız. Bu saçlarınızın kurumasına neden olur. Durulama sırasında hafif hareketlerle ile fazla basınç uygulamadan masaj yapabilirsiniz. Eğer saçlarınıza her gün şekil veriyorsanız bu da zararlı olabilir. Saç boyası ve perma gibi işlemlerden kaçınınız. Tarağınız çok sert olmamalı ve mümkünse eğer doğal kıllar içermelidir. Bu şekilde saçlarınızı dökülmeye karşı koruyabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasını istiyorsanız öncelikle dökülme nedenini belirlemeniz gerekmektedir. Genetik saç dökülmeleri için uzmanlarda tarafından bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Diğer nedenler için ise iyileştirici yöntemler uygulanmalıdır. Örneğin hormonal ise hormon bozukluğu iyileştirilmelidir. Yetersiz beslenmeden ise dengeli beslenme sağlanmalıdır. Saç dökülmesine karşı şampuanlar da dökülmeleri durdurmaya yardımcı olmaktadır.

  • saç dökülmesine karşı şampuan
  • saç dökülmesine ne iyi gelir
  • saç dökülmesine karşı yöntemler
  • saç neden dökülür
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Aşırı Terleme Neden Olur? Aşırı Terlemenin Nedenleri ve Çözümü