21 gün şekersiz diyet ve beslenme nedir? Nasıl yapılır?
Sağlık

21 Gün Şekersiz Diyet ve Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

07 Mart 2018 - 04:15:00

Bedeninizin yeni bir hayata geçmesi için, sağlıklı bir beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olacak olan en sağlam ve en temel adım 21 gün şekersiz diyet ve beslenmedir. Peki şekersiz diyet ve beslenme nedir? Gerçekten buna vücudumuzun ihtiyacının olduğunu nereden anlayabiliriz? Beslenmemizde ve günlük yaşantımızda yaptığımız hangi durumlar bu diyete ihtiyaç duymamıza sebep olur diye sizler için araştırdık.

21 Gün Şekersiz Beslenme Nedir?

Günlük yedi sekiz saat uyuyorsunuz. Kahvaltınızı öğle ve akşam öğünlerinizi hatta belki ara öğünlerinizi yapıyorsunuz. Yaşam rutininize göre belki hafif yürüyüşler hatta spor bile yapıyorsunuz. Ama sabahları yorgun mu uyanıyorsunuz? Yataktan çıkasınız gelmiyor belki işe belki okula ayaklarınız geri geri mi gidiyor? Hep bir yorgunluk, isteksizlik ve hayata karşı düşük bir motivasyon içinde misiniz? Tüm bunlar aslında bedeninizin sağlıklı beslenmeye ve yeni bir rutin düzenine ne kadar ihtiyaç duyduğunun ipuçları. Kalitesiz ve basit karbonhidrat kaynakları, basit şekerler hem boş kalori kaynağı olup yüksek miktarda enerjiyi yağ şeklinde depolamanıza sebep olurken hem de lif içeriği düşük olduğu için tok tutmaz. Ayrıca yüksek miktarda basit şeker içerdikleri için kan şekerinizi hızlı yükseltir, insülin direnci, diyabet ve birçok kardiyovasküler hastalığa davetiye çıkarır. 21 gün şekersiz diyet vücudunuzun sağlıklı olmasına ve dinlenmesine yardımcı olmaktadır.

Neden 21 Gün Kuralı?

Bu yazıyı okurken aklınıza gelen ilk sorulardan biri muhtemelen neden 21 gün? On gün değil yirmi gün değil 21 gün olması çok mu gerekli diye düşünmüşsünüzdür. Bilim insanları, psikologlar ve daha birçok davranış bilimcisine göre bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için en az üç hafta yani yirmi bir gün boyunca tekrar edilmesi gerekmektedir.

21 Gün Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı yaşama konusunda güzel alışkanlıklar edineceğiniz bu yirmi bir günlük süreç gözünüzü korkutmasın ve sizi strese sokmasın. Öncelikle şunu söyleyelim yirmi bir gün şekersiz beslenmek saati saatine uygulayacağınız katı bir diyet değil. Sadece basit karbonhidrat içeren gıdaları tüketmemeye dayalı bir beslenme tarzı. Bu şekilde karbonhidratlardan gelen yüksek enerji alımını azaltmış olacak aynı kalori değerinde çok daha fazla sağlıklı yiyecekle daha sağlıklı ve lezzetli besleneceksiniz.

21 Gün Şekersiz Diyet Yapanlar ve Uygulayanlar

Hayatımızdan çıkaracağımız bu yiyeceklerin yerine neleri tüketmeliyiz. İçecek olarak vazgeçilmeziniz su olmalıdır. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketebilir şeker çikolata yerine meyve tüketebilirsiniz. Salataları da öğünlerinizde kullanarak daha uzun süreli tok kalmaya başlayabilirsiniz. Bu diyeti yapanlar oldukça etkili sonuçlar elde etmektedir. Siz de sağlıklı yaşamaya başlamak için 21 gün şekersiz diyet ve beslenme programını uygulamaya ne dersiniz?

21 Gün Şekersiz Diyette Yasaklar Nelerdir? Neler Yenmemeli?

Gelelim en önemli noktaya. Bu yirmi bir gün boyunca hangi yiyecekleri yiyebilirim hangileri yasaklı? Öncelikle şunu söyleyelim ki her gün haşlanmış sebze ve salatadan ibaret ekmeğin kesinlikle yasaklandığı katı bir beslenme düzenine mahkum olmayacaksınız. Sadece aşağıda belirtilen besinleri tüketmeyeceksiniz. İşte yasaklı gıdalar listesi :

  • Glikoz şurubu içeren tüm yiyecek ve içecekler
  • Paketli ve işlenmiş yiyecekler
  • Alkollü içecekler
  • Beyaz ekmek
  • Şekerli ve gazlı içecekler
  • Çikolata, gofret, şekerleme, pasta, kurabiye, bisküvi

Yirmi bir gün boyunca mutfağımızdan, öğünlerimizden, masamızdan, çantamızdan ve alışveriş listemizden bu yiyecek ve içecekleri çıkarıyoruz.

Yirmi Bir Gün Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Yirmi bir gün şekersiz diyet uygulayıp sürecin sonuna geldiğiniz zaman kendinizi çok daha dinç ve enerjik hissedecek daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için çok büyük bir süreci atlatmış olacaksınız. Bu sürecin en güzel ödüllerinden biri de bu süreci tamamladığınız zaman zayıflamış olacaksınız. En başta karın ve basen bölgesinde oluşan dirençli yağların direnci kırılacak ve yağ yakım süreciniz hızlanacak. Gün içerisinde içeceğiniz iki üç litrelik su da bu konuda sizin en büyük destekçiniz olacaktır.

Yorumlar
Yeşim Girgin 07 Mart 2018 - 04:25:00 21 gün şekersiz diyet nasıl yapılır? Yapanlar var mı? Şekerin zararlarını biliyorum ve azaltmak istiyorum. Bu benim için çok zor ama bu diyeti denemek istiyorum. 21 günde kaç kilo verebilirim bu diyetle?cevapla
Yasemin Taş 17 Eylül 2018 - 12:20:37 Arkadaşlar son zamanlarda adını sıkça duyduğum 21 gün şekersiz diyet programı ile etkili bir şekilde zayıflanıyormuş. Bu diyeti yapanlar yorumlarında şekersiz beslenme sayesinde daha sağlıklı olduğunu belirtmişler. Yapabilir miyim bilmiyorum ama deneyeceğim. Kaç kilo verilir onu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: