Sağlık 14 Ocak 2021 - 18:43:44

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kesin Çözümü Var mı?

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kesin Çözümü Var mı?

Geçirgen bağırsak sendromu; yaşam kalitesini düşüren önemli bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır ve sızdıran bağırsak olarak da isimlendirilmektedir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Oldukça nadir görülen ve gizli gizli ilerlemeye gösteren geçirgen bağırsak sendromu; yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ve tedavi edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Tıptaki adı leaky gut olan bu hastalık, ince bağırsakta meydana gelen bir deforme sonucunda kana geçmemesi gereken toksinlerin ve besinlerin vücuda yayılması olarak nitelendirilmektedir.

Bağırsakta yer alan bağırsak florası besinlerin sindirilmesi ve vitamin ve minerallerin emiliminin gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Kullanılan ilaçlar, aşırı alkol ve sigara tüketimi, yanlış beslenme gibi etkiler floranın zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bağırsakların koruyucu bariyerleri bu bağlamda zarar görür. İnce ve kalın bağırsak olarak ikiye ayrılan bu organda ince bağırsak besinlerin kan dolaşımına sızdırılması konusunda etkili olmaktadır. Bağırsak hücreleri sıkı ve bağlantılı bir şekilde dizilmiştir. Bu hücrelerdeki sıkılığın bozulması durumunda vücuda geçmemesi gereken toksin ya da besinlerin sızdırılması söz konusu olur. Bu durumunda birtakım sindirimsel sorunlar meydana gelir. Bu durum geçirgen bağırsak sendromu olarak isimlendirilir. Vücudumuzun ikinci beyni olarak adlandırılan bağırsaklarda meydana gelen bu problem vücutta farklı hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Sindirim sistemi insan vücudundan en önemli ve korunması gereken bir sistemdir. Tükettiğimiz besinlerin sindirilmesi, vitamin ve mineral emiliminin sağlanması için bağırsakların önemi çok büyüktür. Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri sindirim sisteminin tam olarak görevini yerine getirememesi durumudur. Bunlara baktığımızda;

 • Karın bölgesinde şişlik oluşması ve buna ek olarak kabızlık problemlerinin görülmesi hastalığın en sık görülen belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Tüketilen besinlere karşı vücutta alerji meydana gelir.
 • Vücuda sızan ve kan dolaşımına karışan toksinler, bakteriler tiroid bezlerinin etkili bir şekilde çalışmasını önlemektedir.
 • İshal meydana gelir ve buna bağlı olarak vücut sıvısının düşmesine sebebiyet veren kolit, ülseratif ve crohn gibi farklı sindirim sistemi problemleri meydana gelmektedir.
 • Geçirgen bağırsak sendromu sonrasında kilo kaybına sebebiyet veren irritabl bağırsak sendromu da meydana gelebilmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin kusursuz işlemesi konusunda önemli bir paya sahip olan bağırsaklarda bu rahatsızlık meydana geldiği zaman vücut direncinde düşüş gerçekleşir. Vücuda dengesi biz şekilde vitamin ve mineral dağılımı söz konusu olur.
 • Karın bölgesinde aşırı bir ağrı ve kramp gibi problemler meydana gelebilir.

Kişiyi huzursuz eden ve savunma sistemini olumsuz yönde etkileyen geçirgen bağırsak sendromu bazı insanlar kilo alımına sebebiyet verirken bazılarında ise tam tersi olarak kilo verimine neden olabilmektedir. Belirtiler fark edildiği anda hemen önlem alınması gerekmektedir.

Geçirgen Bağırsak Sendromuna İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Fermente edilmiş besinler bağırsaklar iyileşmesine katkısı olan gıdalardır. Bu gıdaların başında süt gelir. Bağırsaklardaki sıvı oranını dengelenmesini sağlayan probiyotiklerin artmasına destek olur. Bu da bağırsak florasının iyileşmesini desteklemektedir. Probiyotik etkiye sahip olan bir diğer besin turşudur. Bağırsak yapısını korumaktadır. Hücrelerin hızlıca iyileşmesini sağlayan kemik suyu aynı zamanda organlarda duvar yapısının güçlenmesine destek olur ve içerisindeki bileşenler sayesinde hasarın onarılmasına yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri ve Hindistan cevizi yağı da aynı şekilde faydalı besinler arasındadır. Balık ve anti inflamatuar etkisi bulunan kuzu ve sığır etleri de sendromun şiddetini azaltmaktadır.

Geçirgen Bağırsak Sendromunun Kesin Çözümü Var mı?

Belirtiler fark edildiği zaman uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktor gerekli olan tedavi yöntemini belirlemektedir. Beslenme tarzındaki değişme geçirgen bağırsak sendorumu tedavisi önem arz etmektedir. Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilerek rahatsızlığın iyileşmesi çözüme kavuşturulabilmektedir.

 • geçirgen bağırsak sendromu
 • geçirgen bağırsak sendromu nedir
 • geçirgen bağırsak sendromu belirtileri
 • geçirgen bağırsak sendromuna iyi gelen besinler
 • geçirgen bağırsak sendromuna kesin çözüm
 • geçirgen bağırsak sendromu tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kefaret Orucu Nedir? Kefaret Gerektiren Durumlar Nelerdir?