Sağlık 15 Ocak 2021 - 08:50:18

Koronavirüs Böbreklere Zarar Verir mi? Ağrı Yapar mı?

Koronavirüs Böbreklere Zarar Verir mi? Ağrı Yapar mı?

Son 1 yıldır tüm dünyayı saran ve pek çok kişinin ölmesine neden olan koronavirüs böbreklere zarar verir mi diye merak edilirken, uzmanlar bu virüsün böbrek sağlığı için risk taşıdığını belirtmektedir.

Koronavirüs Böbreklere Zarar Verir mi?

Vücudumuzda birçok hasara yol açana covid-19, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre hem böbrek sorunu olanları hem de olmayanları olumsuz yönde etkilemektedir. İlk olarak 2019 mart ayında ülkemizde kendini gösteren koronavirüs meydana getirdiği etkiler bakımından sıklıkla araştırılmaktadır. Bilim insanları virüsün etkilerine dair araştırmalar yaparak yeni bilgiler ve sonuçlar meydana getirmektedir. Bu sonuçlara göre koronavirüsün böbreklere etkisi hakkında birtakım bilgilere ulaşılmıştır.

Corona virüse yakalanan hastaların bazıları yoğun bakımda tedavi görürken bazı kişiler hastalığı daha hafif şekilde atlatmaktadır. Yoğun bakımda yatan hastaların yaklaşık olarak yarısında böbrek rahatsızlıklarının olduğu belirlenmiş. Geçici olarak nitelendirilen bu durum aynı zamanda deforme etkisi de meydana getirebilmektedir. Özellikle hastalığa yakalanan kişilerde diyabet ve yüksek tansiyon gibi belirtiler söz konusu ise böbreklerde hasar gelmesi ihtimali daha yüksek olmaktadır. Uzun bir süreçte ne tür etkilerin meydana geldiği henüz bilinmemekle birlikte, bu virüsün vücuttaki diğer organlara da etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Koronavirüs Böbrek Ağrısı Yapar mı?

Yapılan araştırmalara göre corona virüsün böbrek hastalıklarına yol açabileceği belirtilmektedir. Bu virüs nedeniyle hastaneye kaldırılan insanların yaklaşık olarak %50'sinin idrarında kan ve protein ortaya çıkmıştır. Bu durum virüsün böbreklere zarar verdiğini göstermektedir. Hasar gören böbreklerde ağrı gibi belirtiler meydana gelebilirken ilerleyen dönemlerde daha ciddi sonuçlar da kendini gösterebilir.

Böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme sebebiyet veren koronavirüs, akciğer kalp gibi diğer organları da etkilemektedir. Nefes alma güçlüğü meydana getirirken aynı zamanda kalp kası iltihabı gibi etkiler meydana getirebilmektedir. Ani kalp durması gibi durumlar oluşturabilirken, böbreklerde de deforme ile birlikte ağrı ve ilerleyen dönemde işlev yetersizliği oluşturabilir. Buna bağlı olarak olarak korona virüsü böbrek ağrısı meydana getirebilirken daha ciddi sorunlara da yol açıyor diyebiliriz.

Corona Böbreklere Vurur mu?

Koronavirüsün böbrekleri hedef aldığına dair kesin bir bilgi bulunmazken, hastalığa yakalanan ve yenen insanların bazılarında böbrek sorunlarının oluşmasına ve böbrek yetmezliğinin meydana gelmesine sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bunun üzerine pek çok kişi corona böbrekleri etkiler mi, böbreklere vurur mu diye merak etmektedir. Corona virüsün böbreklerdeki etkisinin kalıcı olup olmadığı konusunda ise net olarak bilgi bulunmamaktadır.

Koronavirüsün Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Yaşantımızı ve hayat tarzımızı değiştirmemize neden olan koronavirüsün insan vücuduna etkilerine baktığımızda; kalp ritim bozukluğu, bilişsel birtakım problemler, kas ağrısı, odaklanma problemleri, ishal, göğüs ağrısı, ruh ve sinir hastalıkları, uykusuzluk, halüsinasyon görme, ayak parmaklarında bezeler gibi yan etkiler meydana getirebilmektedir.

  • koronavirüs böbreklere zarar verir mi
  • koronavirüs böbrek ağrısı yapar mı
  • koronavirüsün böbreklere etkisi
  • corona böbreklere vurur mu
  • corona böbrekleri etkiler mi
  • koronavirüsün zararları
  • korona virüsün insan vücuduna etkileri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Patates Suyu Kilo Verdirir mi? Patates Suyu ile Zayıflama