Sağlık 13 Haziran 2021 - 05:50:07

Hipnoterapi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Hipnoterapi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Zihinsel ve fiziksel rahatlama sağlamak amacı ile hipnozun yönlendirilmiş hali olarak tanımlanan hipnoterapi; zihinle kurulan bilinçli bir iletişim türüdür.

Hipnoterapi Nedir, Ne Demek?

Yüksek bilinç ya da ileri farkındalık ile zihinle iletişime geçmeyi sağlayan hipnoterapi; gevşeme sağlayan, zihinde aşırı konsantrasyon sağlayan, yoğun bir dikkat ile uygulanan bir psikoterapi türü olarak tanımlanmaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana uygulanan hipnoterapi, hipnozdan farklı bir durumdur. Hipnoz, kişinin ya da bir grubun söz, telkin gibi yöntemler ile bir süre etki altında kalması, akıl durmu olarak tanımlanmaktadır. Hipnozla uygulanan terapi yöntemi hipnoterapi olarak tanımlanır. Amaç birtakım hastalıkların iyileştirilmesine yöneliktir.

Bilinçaltı ve bilinçaltına yönelik uygulanan destekleyici bir terapi yöntemi olarak tanımlanan hipnoterapi, diğer terapi yöntemlerine göre daha etkili ve faydalı olmaktadır. Kişi hipnoz halindeyken bilinçaltı açıktır ve dinleme halindedir. Bu yöntem asıl olarak hipnozun tedavi amacı ile kullanılma şekli olarak tanımlanır. Bundan dolayı uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Hipnoterapi Faydaları Nelerdir? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Teröpatik bir teknik olarak tanımlanan hipnoterapi, avı veren ya da tehlikeli bir yöntem değildir. Oldukça güvenli olarak kabul edilmektedir. Genel olarak seanslar odaklanma ve rahatlama üzerine kuruludur. Bilinçaltına ulaşıldığı zaman hem duygusal hem de fiziksel konular üzerinde odaklamak daha kolay olmaktadır. Hipnoterapi ile tedavi edilen hastalıklar nelerdir diye sıralayacak olursak;

 • Huzursuz bağırsak sendromu için uygulanabilir.
 • Hipnoterapi anksiyete olarak tanımlanan kaygı bozukluğunun giderilmesi için etkili olabilir.
 • Depresyonu önlemek ve iyileştirmek için kullanılabilir.
 • Kronik ağrıların iyileştirilmesinde etkilidir.
 • Ortopedik hastalıklarda kan dolaşımının ve konsantrasyonun artırılması için kullanılabilir.
 • Nefes yetmezliği olan ve akciğer nakli bekleyen hastalara uygundur.
 • Stresin azaltılması ve rahatlama sağlanması için uygulanır.
 • Fiziksel olarak travmaya uğramış çocuklara uygulanabilir.
 • Meme kanseri tedavileri için de tercih edilebilir.

Hipnoterapi kaygıların azaltılması konusunda fiziksel semptomlara etki etmektedir. Hızlı nefes alma, mide bulantısı, kasların gerilmesi gibi belirtilerin kontrol altına alınmasını ve böylece daha az kaygı hissedilmesini sağlar. Uyku konusunda da etkili olan bu yöntem beyin dalgalarının enerjik hale gelmesini sağlamaktadır. Hipnoterapi etkisi hastalıkların iyileştirilmesi konusunda kalıcı çözüm sağlayabilmektedir. Hipnoz olma durumu ise uygulanan yönteme göre belirli dakikalar arasındadır.

Hipnoterapi Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bu terapinin uygulanma şekli, nedenine göre değişkenlik göstermektedir. Hipnoterapi çeşitlerine baktığımızda;

T radyasyon: Enerji yayımı ve aktarımı olarak tanımlanan bu yöntemde semptomların giderilmesi yönelik terapi uygulanır.

Eriksonian: Geleneksel hipnoterapinin tam tersidir. Dolaylı önerile, metaforlar ve hikaye anlatma yöntemi ile daha farklıdır. Ayrıca gelenek yöntemlere göre daha etkili olduğu belirtilmektedir. Çünkü bu yöntemde dolaylı öneriye direnmek daha zordur. Bilinçaltı zihin, hikayeleri ve metaforları daha iyi ve kodlanmış şekilde almaktadır.

Çözüm odaklı hipnoterapi: Bu yöntemde probleme değil çözüme odaklanılır. Bu terapinin en önemli detayı, geleceğin hedeflenmesidir. Hedef belirlenir ve böylece çözüm daha belirgin hale gelir.

Bilişsel ve davranışsal hipnoterapi: Bu yöntem bilinçaltı ile bilinçli zihnin gerçeklik anlaşyışının birleştirilmesi sağlanır. Terapinin amacı hastayı zihin durumundan veya korkudan çıkarmaktır. Davranışsal, duygusal ya da bilişsel bir değişimi olumlu yönde yönlendirerek yapmak hedeflenir. Bu hipnoterapi çeşidi 3 düşünceye dayanır. Buna göre trans her gün farkında olmaksızın yapılan bir şeydir. Tüm davranışların olumlu bir sebebi vardır. Son olarak her insan özgün ve benzersizdir.

İyileştirici hipnoterapi: Bilinçaltının istenmeyen, negatif düşünceler ve duygulardan arındırılmasını hedefler. Bilinçaltında rahatsızlığa neden olan asıl olayın üzerinden geçmek, sorunun nedenlerini belirlemek ve düzeltmek esasına dayanmaktadır.

Bu yöntemlerin her biri uzman hipnoterapistler tarafından amaca yönelik çözüm odaklı bir şekilde yapılmaktadır. Her birinin amacı hastanın şikayetlerinin giderilmesi ve zihninin, bedeninin rahatlamasıdır.

Hipnoterapi Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Günlük hayatta çok fazla yaşanan stres, fobi ve depresyon gibi rahatsızlıklar için sıklıkla uygulanan alternatif bir yöntem olan hipnoterapi nasıl uygulanır diye baktığımızda;

 • Öncelikle kişi trans girer. Yani hipnoz olur. Bu aşama hipnoterapinin en zor aşamasıdır. Kişi bu aşamadan etrafında olup biten her şeyin farkındadır. Uyku ile uyanıklık hakli trans hali olarak tanımlanır. Kişi transa girdiği zaman dirençlere karşı gevşemiş bir hale olmaktadır.
 • İkinci aşamada kişiye telkinler verilir. Bu bir tür bilinçaltı çalışmasıdır. Bu aşamada kişinin kendi isteği ile bilinçaltına birtakım telkinler verilir. Bilinçaltı aktif haldedir ve geçmiş ve şimdiki zamandan bağımsız olmadan birlikte işleyiş göstermektedir. Bilinçaltında izole olmuş ve öğrenmeye kapatılmış olan unsurlar aktif hale getirilerek, öğrenmeye açık olması sağlanır. Bu şekilde çözüme gitmek hedeflenir. Bu aşamada uzman hipnoterapist gerekli olan yöntemi uygulamaktadır. Sonuca ulaşmak için etkili olabilecek yöntemi uygular.
 • Son aşama transtan çıkma sürecidir. Gerekli mesajlar bilinçaltına gönderildikten sonra kişinin transtan çıkması sağlanır.

Zihin durumu ve yapısı hipnozu etkileyen bir unsurdur. Tuhsal çöküntü içerisinde olan ve bazı yeteneklerden yoksun olan kişilere hipnoterapi uygulanmaz. Kendi kendine hipnoterapi bir başka yöntemdir. Bunun için eğitim almanız gerekmektedir. Doğru bir tedavi için en iyi hipnoterapisti bulmak yani uzman doktorlardan yararlanmak gerekir.

 • hipnoterapi
 • hipnoterapi nedir
 • hipnoterapi faydaları
 • hipnoterapi ile tedavi edilen hastalıklar
 • hipnoterapi anksiyete
 • hipnoterapi etkisi
 • hipnoterapi çeşitleri
 • hipnoterapi nasıl yapılır
 • hipnoterapi nasıl uygulanır
 • kendi kendine hipnoterapi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Magnezyum Eksikliği İçin Yoğurt Soda Kürü