Yaşam 13 Haziran 2021 - 14:40:50

Kötü Anılar Nasıl Unutulur? Nasıl Silinir?

Kötü Anılar Nasıl Unutulur? Nasıl Silinir?

Yaşam boyunca deneyimlemiş olduğumuz birtakım olaylar sonrasında kötü anılara sahip olabilir. İstenmeyen kötü anılar nasıl unutulur sorusuna yanı bulacağımız bu yazımızda aynı zamanda geçmişteki travmalar kurtulmak için birtakım önerilerde de bulunacağınız.

Kötü Anılar Nasıl Unutulur?

Hayatımızda yaşadığımız ve bize çok acı veren bazı durumlar söz konusu olabilir. Zihnimizden anıları tamamen silmek mümkün değildir. Fakat daha az hatırlanır hale getirilebilir. Bir anının siz hissettirdiğini kötü anları zihninizden atabilirsiniz. Kötü anılar travmalar sonrasında stres bozukluğu ile birlikte fobiye dönüşebilir. Ayrıca birtakım psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilir. Geçmişte yaşanılanları unutmak için ne yapmalı sorusuna yanı arıyorsanız eğer şu önerilerimize kulak verin:

 • Öncelikle neyi unutmak istediğinizi bulmalı ve bundan emin olmalısınız. Size rahatsızlık veren bir anıyı detaylı bir şekilde düşünün. Ne olmuştu, kimler işin içindeydi, nerede oldu, ne zaman oldu, nasıl hissettim diye kendinize sorun. Bu biraz zor olsa da ayrıntılı olarak düşünerek sizi rahatsız eden temel şeyi bulabilirsiniz.
 • Anıda canınızı en çok sıkan şeyi düşünün. Sizi üzen şeye ulaşmak için anının üzücü kısımlarını ayıklamanız gerekir. Ayrıca bunları not ediniz. Eski sevgilinizin varlığını zihninizden silmek zordur. Onun doğum tarihini parfümünün kokusunu unutabilirsiniz. Canınızı en çok sıkan şeyi bulmak bu durumdan kurtulmayı sağlar.
 • Bir anıda kurtulmak için zihninizi serbest bırakın. Hatırayı zihninizde bir fotoğrafa dönüştürüp, onu ateşe verin. Zihninizde bu fotoğraf karesi ateşten yok olana kadar onu hayal ediniz.
 • Sizlere kötü anıyı hatırlatan nesneleri ortadan kaldırınız. Bu nesnelere anıların utulmasını daha da zorlaştırabilir. Bundan dolayı gözünüzden uzak bir yere koyunuz ya da bu eşyaları tamamen yok ediniz.
 • İstenmeyen anılardan kurtulmak için hipnoz yaptırabilirsiniz. Bilinçaltına ulaşarak zihinsel aktiviteyi sağlamak içi hipnoz ve hipnoterapi uygulamaları, kötü deneyimlerin ve olayların etkilerinin silinmesi için etkilidir.
 • Hoşunuza gitmeyen bir olayı ya da durumu hoşunuza gidecek şekilde değiştirirseniz size acı veren anı ve durumların azalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin en sevdiğin müziği dinlerken sevgilinden ayrılma anını hayal edebilirsiniz. Böylece daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Eski anılardan kurtulup, yeni anılara yer açınız. Yeni bir hobi, yeni bir kitap, bir film ya da bir iş bulmak bu konuda faydalı olacaktır.

Yaşanmışlıkları unutmak için yukarıda saymış olduğumuz önerilerin yanı sıra psikoterapi desteği almayı ihmal etmeyiniz. Eğer ki duygularınızın ve düşündüklerinizin üstesinden gelemiyorsanız, bunlarla başa çıkmak için uzman bir destek alınız.

Kötü Anılar Nasıl Silinir?

Genel olarak insan zihni, istenmeyen bir anı olduğunda direkt olarak onu engellemeye programlanmıştır. Duygular ve anılar arasında meydana gelen etkileşim, kötü anıların daha canlı kalmasına neden olmaktadır. Hem duygular hem de anılar negatif olduğu zaman etkileşim daha kuvvetli olmaktadır. Bir anıya dair duygular ne kadar güçlü ise o anı o kadar fazla hatırlanmaktadır. Kötü anıları silmek için öncelikle duygulara ulaşmak ve onları azaltmak gerekmektedir.

Kötü anıları silmek, tıbbi anlamda ön frontal lobdaki sosyal hafızayı silmek mümkün olursa silinebilir. Bu şekilde anıya dair acı ve üzüntü duyguları giderilir. Anıları acısı hale getirmek günümüzde hipnoz, EFT, NLP, meditasyon gibi yöntemler ile sağlanmaktadır. Fakat hafıza silme tekniklerinin kesin etki meydana getirip getirmediği net değildir. Uzmanlar hafıza silme psikoloji bakımından en etkili yöntemin TMS yani manyetik stimülasyon olduğunu belirtmektedir. Bu teknik sayesinde acı hatıraların hissettirdiği duyguların bir kısmı giderilebilmektedir.

İstenmeyen Anılardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Çocukluk döneminde ya da yıllar öncesinde yaşanmış olan ağır travmalar, yetişkinlik döneminde birtakım psikolojik rahatsızlıklara neden olabilirken aynı zamanda, korku, panik, uykusuzluk ve depresyone neden olabilir. Bir olayı unutmak için ne yapmalı diye düşünüyorsanız, geçmişten istemediğiniz bir anı sürekli aklınızı kurcalıyorsa EMDR tedavisinden yararlanabilirsiniz. Kötü anılardan yavaş yavaş kurtulmayı sağlayan bu tedavi yöntemi, aynı zamanda gelecekteki sorunlar ile başa çıkmayı da sağlamaktadır. Sadece olumsuz düşünceleri değil aynı zamanda migreni, birtakım psikolojik rahatsızlıklar, fibromiyaljiyi tedavi etmek için de uygulanır. EMDR tekniği; zihni, travmatik olayların son bulduğuna dair ikna etmektedir. Geçmişte yaşanan şeyleri geçmişte bırakmayı kabul etmeyi sağlar.

Kapsamlı ve bütünsel bir psikoterapi olan EMDR, beynin psikolojik sorunların fiziksel sonuçları işlemesine ve iyileştirmesine izin vermesini sağlar. Zihin kontrolü sağlar ve hem zihnin hem de bedenin aynı anda iyileşmesini sağlar. Geçici ya da basit bir yöntem değildir. Kalıcı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Sürekli geçmişi hatırlatma hastalığı gibi durumlardan kurtulmak için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bunun için uzma psikolog desteği alabilirsiniz.

 • kötü anılar nasıl unutulur
 • geçmişte yaşanılanları unutmak için ne yapmalı
 • istenmeyen anılardan kurtulmak
 • yaşanmışlıkları unutmak
 • kötü anılar nasıl silinir
 • hafıza silme teknikleri
 • hafıza silme psikoloji
 • istenmeyen anılardan kurtulmak için ne yapmalı
 • bir olayı unutmak için ne yapmalı
 • sürekli geçmişi hatırlatma hastalığı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Akciğerleri Temizleyen Doğal Formül Nedir? Akciğerleri Temizleyen Kür Nasıl Yapılır?