Sağlık 29 Temmuz 2021 - 10:38:47

Yeşil Zeytin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Nasıl Yapılır?

Yeşil zeytin; ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde yetişen, siyah zeytinin olgunlaşmamış hali olarak ifade edilen, yüksek oranda E vitamini içeren bir besindir. Yüzyıllar öncesinden bu yana çeşitli tedaviler için kullanılmış olan yeşil zeytin hakkında detaylara yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Yeşil Zeytin Faydaları Nelerdir?

Şubat aylarında hasadı yapılan yeşil zeytin; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin, sağlık açısından pek çok faydası bulunan bir besindir. Yeşil zeytin besin değeri açısından faydalarından bahsedecek olursak eğer;

 • Yüksek oranda E vitamini içeriği ve antioksidan etkisi bulunmaktadır. Bu şekilde vücuttaki zararlı toksin maddeleri atar ve sindirim yollarının temizlenmesini sağlar. Özellikle mesanedeki toksinler atar ve taş, kum gibi oluşumları önler.
 • Göz sağlığı için faydalı olan yeşil zeytin görme kaybını önlemektedir.
 • İçerisinde yer alan besin maddeleri sayesinde kan hücrelerinin dengelenmesini sağlar. Şekerin yükselmesini önler ve böylece şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.
 • Uzun süreli tokluk hissi veren yeşil zeytin kilo verme konusunda etkilisi. Daha az yemek yemeği sağlar.
 • Midedeki asit oranını dengeleyen yeşil zeytin, mide duvarının deforme olmasını önler.
 • Doymamış yağ asidi bakımından zengin olan yeşil zeytin, kötü kolesterolü düşürür ve kalp-damar sağlığını korur.
 • Hücre sağlığını koruyan ve mutasyona uğramasını önleyen bu besin, aynı zamanda tümör ve kanser oluşumunu da önlemektedir. Ayrıca romatizma ve eklem ağrıları için faydalı olduğu belirtilmektedir.
 • Karaciğer yağlanmasını önleyen yeşil zeytin, akne ve sivilce oluşumunu önler. Olmamış zeytinin faydaları yani yeşil zeytinin yaralarına baktığımızda aynı zamanda saç sağlığını iyileştirdiğini ve dökülme gibi problemlerin önüne geçtiğini söylemektedir.
 • Cildin nemli kalmasını sağlar ve özellikle kış ayların kuruma, çatlama gibi problemleri ortadan kaldırır.
 • D vitamini bakımından zengindir ve metabolizma için etkilidir.

İçermiş olduğu polifenoller sayesinde oksidatif stresi azaltan yeşil zeytin hafızanın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Trombosit hücre oranlarını dengeler ve kanın pıhtılaşmasını sağlar. Ayrıca bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Pek çok açıdan faydalıdır.

Yeşil Zeytin Kalorisi Ne Kadar?

1 adet yeşil zeytin kalorisi 6 Kcal'dır. 1 porsiyon yeşil zeytin ise 35 kaloridir. 20 gramı ise 29 kalori, 100 gramı 144 kaloridir. Ayrıca 1 adet yeşil zeytin tüketimi ile 0,06 gram protein alınmaktadır. Bunun yanı sıra 0,11 gram karbonhidrat, 0,08 mg demir de bulunmaktadır. Yağ oranı ise 1 adet için 0,54 gramdır. 1 tane yeşil zeytinin sodyum oranı 0,84'tür. 1,8 potasyum, 3,6 mg kalsiyum içermektedir. Zeytin tüketimi ile enerji, yağ, protein, karbonhidrat, demir, vitamin, A, B1, B2 vitaminleri, demir ve niasin alınmaktadır. Yani vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Severek tükettiğimiz yeşil zeytini hazırlamak için; 2 kilo yeşil zeytin, 4 tane limon suyu, 4 yemek kaşığı kaya tuzu gereklidir. Öncelikle zeytinleri bol su ile yıkayınız. Ardından bıçak yardımı ile 4 tarafından çiziniz. bu işlemi yaparken bıçağın çekirdeğe değmesine özen gösteriniz. Ardından vakumlu kavanozlara bu zeytinleri yerleştiriniz. İçerisine içme suyu koyunuz. Kapağını kapatınız ve 24 saatte bir suyunu değiştiriniz. Acısı çıkana kadar suyun bu şekilde değiştirilmesi gerekir. Bu süre yaklaşık 10 gündür. Zeytinin acısı çıkınca ise salamur işlemine başlanır. Salamura yaklaşık 4 gün sürer. Sonrasında zeytin sofralara tüketilebilir hale gelir. Yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır diye soracak olursanız eğer, 4 yemek kaşığı kaya tuzu ve 4 adet limonun suyunu yeşil zeytine ekleyiniz. Üzerine içme suyu ilave edip 3-4 gün bekletiniz. Sonrasında zeytinler hazır olacaktır. Suyunu değiştirmeden yeşil zeytin yapımı sıklıkla merak edilmektedir. Farklı tariflerle de bu besin elde edilebilmektedir.

Yeşil Zeytin Kilo Aldırır mı?

Doğru bir şekilde tüketilen zeytin kilo aldırmamaktadır. Bahsettiğimiz üzer kalori değeri de düşüktür. Hatta zeytin yiyerek zayıflama da söz konusudur. Fakat aşırı tüketilmesi hem kalori alımını artırır hem de vücutta birtakım yan etkiler meydana getirir. Bundan dolayı dengeli tüketim sağlanmalıdır.

 • yeşil zeytin
 • yeşil zeytin faydaları
 • yeşil zeytin besin değeri
 • yeşil zeytin kalorisi
 • yeşil zeytin nasıl yapılı
 • yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır
 • suyunu değiştirmeden yeşil zeytin yapımı
 • yeşil zeytin kilo aldırır mı
 • zeytin yiyerek zayıflama
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kortizon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? İçinde Ne Var?