Diş tartarı neden olur? nasıl geçer? Diş tartarları evde nasıl temizlenir?
Yaşam

Diş Tartarı Neden Olur? Nasıl Geçer? Diş Tartarları Evde Nasıl Temizlenir?

12 Mayıs 2018 - 07:38:54

Diş sağlığı özen isteyen ve aksatılmaması gereken durumlardan biridir. Sağlıklı dişlere sahip olmak için düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve belirli aralıklarda bakımının yapılması gerekmektedir.

Ağız Sağlığının Önemi Nedir?

Küçük yaşlardan itibaren ağız sağlığı öneminin çocuklara verilmesi ilerleyen yaşlarda dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ilerleyen dönemlerde dişleri ile sorun yaşamasına engel olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı için dişlerin fırçalanmasının yanı sıra diş aralarının temizlenmesi, diş tartarı oluşumunun engellenmesi ve düzenli doktor kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Sağlıklı ve beyaz dişler kişinin daha özgüven sahibi olmasına da yardımcı olmaktadır.

Diş Tartarı Neden Olur? Nasıl Olur?

  • Tüketilen gıdalar ve dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması dişlerin yüzeyinde tartara neden olmaktadır. Özellikle yemeklerden sonra temizlenmeyen dişlerin etrafında kalan yemek parçları ve ağız içi bakterileri dişlerde tartar oluşumuna neden olur.
  • Düzenli diş fırçalama alışkanlığı olan kişilerde dişlerde tartar oluşumu biraz daha engellenebilmektedir. Fakat düzenli fırçalama yapılsa bile ağız sağlığını tehdit edecek şekilde davranmak diş sağlığını yine de olumsuz yönde etkileyecektir. Sağlıklı dişlere uzun süre sahip olmak için düzenli aralıklar ile diş hekimine gidilerek dişlerin temizlenmesi sağlanabilir.
  • Diş tartarı uzun süre temizlenmediğinde kişinin dişlerinde çürüme yaparak dişini kaybetmesine neden olabilmektedir. Diş hekimlerinin uyguladığı yöntemler ile diş sağlığının korunması daha da sağlıklı dişlere sahip olunmasını sağlar. Diş hekimlerinin önermiş olduğu ağız bakım yöntemleri kişinin dişlerinde kalıntıların oluşmasına da engel olur.
  • Evde daha pratik bir şekilde diş tartarını temizlemek için doğal yöntemlerde uygulanabilmektedir. Diş tartarları tüketilen gıda ve içeceklerden dolayı diş üzerinde oluşarak hem dişin çürümesine hem de renginin sarıya dönüşmesine sebep olabilmektedir.

Diş Tartarı Nasıl Geçer?

Sağlıklı dişlere sahip olmak için kullanılan diş macunu ve beyazlatıcı ürünler bir süre sonra diş hassasiyetinin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden evde doğal yöntemler ile diş bakımının yapılması daha sağlıklı olacaktır. Kimyasal ürünler kullanmak yerine doğal yöntemlerin tercih edilmesi diş minesinin oluşmasına da engel olur. Çocuklarda diş sağlığının korunması ilerleyen yaşlarda sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olunmasını sağlayabilir. Yetişkinlerde daha çok diş hekimi tarafından diş temizleme yöntemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra evde doğal yollar ile diş bakımına destek sağlamak dişlerin ömrünü de uzatacaktır.

Diş Tartarı Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

Evde diş tartarı temizlemesi için ceviz kabuğu tercih edilebilir. Yeşil ceviz kabuklarının kaynatılarak ağız çalkalama suyu haline getirmek ağız içi bakterilerini yok edecektir. Gargara şeklinde kullanılan bu ceviz kabuğu suyu diş aralarında meydana gelen kalıntılarında etkisini azaltır. Ayrıca diş tartarlarında ip ile temizleme işlemi yapmak kolay ve pratik bir yöntem olacaktır. Dişlerin iyice temizlendiğinden emin olunduktan sonra fırçalama işlemi yapılarak sağlıklı dişlere sahip olmayı sağlayacaktır.

Yorumlar
Hümanur Bal 12 Mayıs 2018 - 07:48:54 Dişlerde tartarlar nasıl temizlenir? Fiyatları ne kadar? Evde kendimiz hangi yöntemleri temizleyebiliriz? Tartarlar için kullanılan diş macunu var mı? Hangi diş macunları daha etkili olur? Ceviz yemek iyi gelir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: