Folik asit nedir? Folik asit eksikliği için ne yemeli?
Sağlık

Folik Asit Nedir? Folik Asit Eksikliği Için Ne Yemeli?

14 Kasım 2017 - 08:02:55

B kompleks vitamin grubunda yer alan folik asit eksikliği çoğu insanda olmakta ve çeşitli belirtiler meydana gelmektedir.

Folik Asit Nedir, Ne Demek?

Folik asit vücut içerisindeki kan hücrelerinde, hücre yapı taşlarında ve sinir sisteminin dokusunun oluşması için önem teşkil etmektedir. Folik asitin DNA yapımı için önem teşkil eden görevleri vardır. Sağlıklı bir şekilde yaşlanmak isteyen insanlar için folik asit çok önemlidir. Yetersiz beslenen insanlarda folik asit eksikliği görülmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin üretilebilmesiyle ilgili folik asit önemli bir yer edinir. Aynı zamanda anemi tedavisinde kullanılmaktadır. Uyuşturucu bağımlısı, kronik alkolik kişilerde folik asit eksiliği görülebilmektedir. Aynı zamanda ekonomik durumu az olan kişiler yeterli oranda sebze ve meyve tüketemediği için folik açısında zengin besinlerden mahrum kalınmaktadır.

Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Folik asit belirtileri arasında nefes daralması, düzensiz bir şekilde olan kal atışları, yorgunluk, halsizlik, baygınlık ve bağ ağrısı gibi etkenler mevcuttur. Bu belirtilerden başka kulak çınlaması, iştahta azalma ve çarpıntı görülebilir. Kişi B12 vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak anemi yaşıyor ise belirtiler değişkenlik gösterebilir. Bu belirtilerin içerisinde ciltte sararma oluşması, acı hissinin zamanla azalması, bulanık görme, dilin kızarması ve ağrıması, depresyon, yürüme şeklinde değişikliklerin meydana gelmesi, agresif olmak vardır.

Folik Asit Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Alınan besinlerin içinde folat yok ya da vücut geren miktarda folat emilimi yapamıyor ise folat eksikliği meydana gelebilir. Kişi böbrek veya karaciğerle ilgili olan bir hastalıktan dolayı çok sık tuvalete çıkabilir. Bu yüzden folat kaybedilir. Vücudun ihtiyacı olan folat karşılanamadığı zaman bireyin vücudu bitap düşebilir. Özellikle gebe kalındığında veya kanserli hastalarda vücut içerisinde inflamasyon, kan bozukluğu rahatsızlığı var ise kişinin vücudu folata ihtiyaç duymaktadır.

Folik Asit Tedavisi Nedir?

Birey B12 vitamin eksikliği ya da folat yetmezliğinden dolayı anemiye sahipse gün içinde folat ve B12 bakımından zengin besinler ile beslenilmesi tavsiye edilmektedir. B12 vitamini içeren besinler arasında yumurta, et, soya gıdaları, süt ürünleri ve gevrekler vardır. Bunun yanı sıra bezelye, brokoli, esmer pirinç, brüksel lahanası, nohut, kuşkonmaz da yüksek oranda folat içermektedir. Folit asitin eksik olması birçok sağlık problemine yol açar. Gebelikten önce folik asit kullanmak meydana gelme ihtimali olan rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Folat yetmezliği ve B12 vitamini kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Dolayısı ile bazı komplikasyonların yaşanma olasılığı azalır. Kişinin yaşadığı anemi çeşidi akciğerleri etkileyebilir veya kalbe zarar veren komplikasyonlara yol açabilir. Kısırlık ve gebe kalma sürecinde yaşanan sorunlar folat eksikliği ya da B12 eksikliğinden kaynaklanabilir. Bebeğin prematüre doğma olasılığı folat eksikliğinden dolayı artabilir. Gebe kişi yeteri düzeyde B12 vitamini ve folat bakımından zengin besinler almalıdır.

Yorumlar
Özlem Berberoğlu 14 Kasım 2017 - 08:12:55 Folik asit ne kadar süre boyunca kullanılmalıdır? Hamile olduğum için doktorum kullandırmaya başladı. Hamilelik bitene kadar mı kullanılıyor ne kadar süre kullanılması gerekli? Kullananlar var mı? Folik asit eksikliğinin oluşmasının nedeni nedir?cevapla
Sevda Demirel 18 Eylül 2018 - 11:08:03 Folik asit testi sonrasında doktor takviye almam gerektiğini söyledi. Henüz hamile değilim ama anne olmayı istiyorum. Hatta bunun için de tedaviye başlayacağım. Folat değerinin bu süreçte önemi çok büyük diye duydum. Eksikliği nelere yol açar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: