RDW nedir? RDW yüksekliği ne anlama gelir? Nasıl düşürülür?
Sağlık

Rdw Nedir? Rdw Yüksekliği Ne Anlama Gelir? Nasıl Düşürülür?

14 Kasım 2017 - 05:12:39

Otomatik hematolojik makine aracılığı ile kırmızı kan hücrelerinin ebatlarını ifade eden kavram RDW olarak tanımlanır.

Rdw Nedir, Ne Demek?

Minimum 2 RBC popülasyonu farklı ebatlarda olduğunda yüksek RDW'yi ifade eder. Bu kavramların klinik olarak isimleri mikrositer, makrositer ve normositiktir. Mikrositer normalden küçük anlamına gelir. Makrositer normalden büyük, normositik ise normol boy olarak tanımlanır.Bazı zamanlarda makrositer hücre megaloblastik şeklinde ifade edilebilir. Yüksek olmasının sebepleri vardır. Bunlardan biri anemiden kaynaklı olarak vücut sistemik olarak oksijen kaybı yaşar. RBCler olgunlaştıkları zaman küçülmektedirler. Olgun hücreler olgunlaşmamış hücrelere göre daha etkilidir.

Rdw Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Olgun kırmızı kan hücrelerine nazaran genç kırmızı hücreler daha büyük boyuttadır. Bu yüzden vücudun yeni kırmızı kan hücrelerinin meydana getirilmesine yol açan etkenler bu değeri yükseltir. RDW yüksekliği B12 eksikliği, talesemi ya da demir gibi anemilere sebep olmaktadır. CBC tam kan sayımı anlamına gelir. Bu değer tam kan sayımı içinden çeşitli testlerden biri olarak karşımıza çıkar. Anormal durumların belirlenmesi için çeşitli faktörler vardır. Test sadece hücre boyut dağılımını ölçtüğünde bu değer normal bir aralıkta kalır ve bütün kan hücreleri küçük ya da büyük olarak ifade edilebilir.

Rdw Normal Değeri Ne Olmalı?

Normal değer seviyesine bakıldığı zaman bu oranın yüzde %10.2-%14.5 olduğu söylenebilir. Daha önce belirtilen değer aralıkları kan testi yapılan makinanın durumuna göre farklılık gösterebilir. Normal olan aralığı anlamak için laboratuar testindeki aralıklara bakmak tavsiye edilmektedir.

Rdw Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Bu değerin yükseklik seviyesi %14.5 oranının üzerinde olduğunda kırmızı kan hücreleri ciddi oranda değişmiş demektir. Değerin oranının yüksek olmasının çeşitli sebepleri mevcuttur. Bu oranın yüksek olma sebebini anlamak için MCV ile karşılaştırma yapılması gerekir. MCV ortalama parçacık hacmi anlamına gelir. Her kırmızı kan hücresi ortalama olarak bir alan kaplar. Bu alan miktarı MCV'dir. RDW ve MCV seviyelerinin artmasının çeşitli sebepleri bulunur. Kişi karaciğer hastası olabilir. Karaciğer vücudun en büyük organı olduğundan dolayı zarar olan kimyasal maddelerin çıkarılma görevini sağlar. Aynı zamanda vücuda önemli olan kimyasalları üretir. Hemolitik anemi sorunu da yüksek MCV ve RDW seviyesinin yüksek olduğunu işaret eder. Alyuvarların normalden daha erken bir süreçte zarara uğrama hali hemolitik anemi olarak tanımlanabilir.

Rdw Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Kırmızı kan hücreleri ebat olarak az değiştiğinde bu değerin düşük olduğu anlamına gelir. Düşük değer %10.2'nin altındadır. Makrositer anemi sorunu bu değerin seviyesinin düşük olmasının nedenleri arasında yer alır. Makrositer anemi kan hastalığı olarak tanımlanabilir. Bu hastalık sürecinde kırmızı kan hücresi üretilmemektedir. Mikrositer anemi de aynı şekilde RDW seviyesinin düşmesine yol açar. Normal olmayan düzeyde küçük kan hücresi varsa mikrositer anemi mevcuttur.

Yorumlar
Hasret Keskiner 14 Kasım 2017 - 05:22:39 Rdw nedir? Kan tahlili sonucunda biraz yüksek gözüküyor. Bunun nedeni nedir acaba? Ne yapmak gerekiyor düşürmek için? Normal değerlerin aşırı üstünde değil doktor henüz görmedi belki önemli birşey yoktur ama merak ediyorum...cevapla
Selman Tutar 18 Eylül 2018 - 11:02:33 RDW değerinin yüksekliği ya da düşüklüğü tam olarak ne anlama geliyor bilmiyorum. Bu değerin kan tahlili yaptırdığımda gördüm. Normal aralıkların biraz üzerinde çıkmış merak ettim bende. Demir eksikliği anemisi ile bir ilişkisi var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: