HDL kolesterol nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü değerleri kaç olmalı? Nasıl düşürülür?
Sağlık

Hdl Kolesterol Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Değerleri Kaç Olmalı? Nasıl Düşürülür?

14 Kasım 2017 - 02:19:26

HDL kolesterolün anlamı, yüksekliği ve düşüklük değerleri çoğu insan tarafından bilinmemektedir.

Hdl Kolesterol Nedir, Ne Demek?

Kan damarlarında bulunan kolesterol molekülleri bağımsız bir şekilde gezinen partiküller değildir. Kolesterolün diğer adı lipoproteindir. Öbür lipitlerin beraber taşındığı yapılar halinde bulunan kolesterol halk arasında iyi olarak bilir. Halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen kavramın adı HDL kolesterol anlamına gelir.

Hdl Kolesterol Yüksekliği Nedir?

HDL kolesterol yüksekliği bazen olumsuz bir durumdur. Türün önemi olmaksızın kanda bulunan fazla partikül insan sağlığına zarar vermektedir. Hayırlı olarak bilinen bu kolesterol için de bu olumsuzluk geçerlidir. Kanda bulunan her çeşit partikül birikimi negatif bir durumdan dolayı oluşmuştur. Türkiye'de yaşayan insanların bu kolesterole bakıldığı zaman düşük çıktığı gözlemlenmiştir. Bu değer normalde kırk mg olmalıdır. Kandaki değer atmış mg'den fazla çıktığı zaman bu değerin yüksek olduğu anlamına gelir. Cinsiyetten kaynaklı olarak bu değer değişkenlik göstermektedir. Kadınlarda görülen oran elli mg, erkeklerdeki değer ise kırk mg'nin altında olduğunda HDL değerinin düşük olduğu anlaşılabilir. Kanda bulunan değer atmış beş ila yetmişin üzerinde olduğu zaman iyi kolesterol yüksekliğinin ve lipitleri taşıyan partikül metabolizmasının genetik faktörlerden kaynaklı olarak hatalı olduğu söylenir. Çoğu uzman hekim bu durumu önemsemeyebilir. Fakat bu kolesterol değeri ciddi oranda yükselirse HDL partikül metabolizması ile ilgili olumsuz bir durum olduğu belirtilebilir.

Hdl Kolesterol Nasıl Düşürülür?

HDL kolesterol (iyi huylu) kan içerisinde yüksek değerlerde çıktığında önemsenmemektedir. Bu değer yüksek olduğu zaman sağlık açısından olumsuz bir durum yoktur fakat bu değerin bir yükseklik sınırı olmalıdır. Bu zararsız dahi olsa değeri gereğinden fazla olduğunda vücutta yer alan bazı organların görevi aksayabilir veya gerektiği şekilde çalışmaz. HDL kolesterol yüksekliği belirtileri arasında HDL düşmeyi veya LDL kolesterolün yükselmesi vardır. Kan damarlarının daralması belirtilerden biridir. Kişi bu tarz durumlardan dolayı kalp krizi yaşama olasılığını arttırmaktadır.

Hdl Kolesterol Neden Yükselir?

Kanda bulunan HDL kolesterol değeri fazla olma hali sağlığın bozulmasıyla ilgili bir durumdan kaynaklanmaktadır. Çıkan değerlerin neden yüksek olduğu ile ilgili araştırma yapılması gerekir. Ayrıca sonuçlar dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Bazı durumlarda yüksek çıkma nedeni genetik etkenler olabilmektedir. Uzman hekim genlerin yüksekliğe yol açma nedenini araştırmalıdırlar. Bu kolesterol seviyesinin yüksek çıkması kişiye zarar verebilir bu aşamada doktorun devreye girmesi gerekir. İyi huylu kolesterol gereğinden fazla yüksek ise düşürülmelidir. Bu süreçte kolesterolün düşürülebilmesi için doktora danışılması ve verilen talimatlara uyulması gereklidir. Kolesterolün yüksek çıkma nedeni araştırılmalı ve bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Ortadan kaldırılan nedenler sayesinde düşürülür. Değerlerin anlaşılması ve değerlendirilmesi için doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Yorumlar
Yıldız Tekin 14 Kasım 2017 - 02:29:26 Hdl kolesterol ne demek? Tam olarak neyi gösteriyor? Yüksekliği ya da düşüklüğü neyi ifade ediyor? Normal değerlere getirmek için ne yapmak gerekir? Değerin yüksek ya da düşük olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?cevapla
Perihan Uzun 18 Eylül 2018 - 10:56:39 HDL kolesterolün normal değerleri kaç olmalı bilen var mı? Düşüklüğü ve yüksekliğinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Yüksekliği sanırım daha kötü olur. Düşüklüğü neden kaynaklanıyor? Bu kolesterolün tedavisi nasıl olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: