Aronya meyvesi nedir? Nerede ve hangi iklimde yetişir? Aronia meyvesinin faydaları ve zararları
Sağlık

Aronya Meyvesi Nedir? Nerede ve Hangi İklimde Yetişir? Aronia Meyvesinin Faydaları ve Zararları

02 Mayıs 2018 - 13:21:40

Birçok ülkede süper meyve olarak isimlendirilen aronya meyvesi, insan sağlığı için muhteşem etkilerin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Aronya Meyvesi Nedir? Nerede ve Hangi İklimde Yetişir?

Aronya, odunsu çok yıllık bitkiler sınıfında yer almaktadır. Anavatanı olarak Kuzey Amerika gösterilebilir ve bu sebeple de ülkemizde çok fazla bilinen bir meyve değildir. Genel olarak ulaşım sebebiyle ücretleri yüksek seviyede olduğundan ancak o bölge ziyaret edildiğinde yemek mümkün olur. Son dönemde Avrupa'nın bazı ülkeleri de çok faydalı olan bu bitkiyi yetiştirmek için adımlar atarken özel ortamlarda yetiştirmeyi başarmışlardır. Önümüzdeki dönemde Avrupa'da kullanımı yaygınlaşabilecek olan bu bitkinin insan vücudu için çok sayıda faydasının oluşu bitkiyi değerli bir hale getirir.

Aronya Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Aronya meyvesinin kullanacak olan kişilerin önünde 4 farklı seçenek yer alır. İnsanlar bu bitkinin yapraklarını kullanarak bitki çayı hazırlayabilirler. Ancak Amerika'da çay kültürü çok gelişmiş olmadığından bu formda kullanımı çok yaygın değildir. Kuru meyve olarak tüketimi dünya üzerindeki en yaygın kullanımını oluşturmaktadır. Ülkemizde de çok sayıda meyve bu şekilde tüketildiğinden insanlar rahatlıkla bu formu tercih edebilirler. Bunun yanı sıra hem anavatanı olan Kuzey Amerika'da hem de ülkemizde reçeli yapılmaktadır. Tadı farklı olduğundan genelde insanlar reçelini beğenir ancak neden yapıldığını tahmin edemezler. Bu sebeple de lüks kahvaltı salonlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Aronya Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aronya meyvesinin farklı ülkelerde özel olarak yetiştirilmeye çalışılmasının en büyük amacı kansere karşı verilen savaşta en etkili meyvelerden birisi olmasıdır. İçeriğinde yer alan antioksidan maddeler sebebiyle kanserle savaşta vücudu güçlendiren ürünler arasında gösterilmektedir. Benzer maddeler kişilerin soğuk algınlığına yakalanmasını da engelleyici bir bariyer oluşturmaktadır. Çok güçlü bir iltihap giderici ürün olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ilaç sanayinde tercih edilmesinin sebepleri arasında iltihaplara kısa süre içerisinde müdahale etmesi ve onları ortadan kaldırması gösterilebilir. Bunun dışında cilt için de son derece faydalı bir bitkidir.

Aronya Meyvesi Yetiştirilebilir mi? Nasıl Üretilir?

Ülkemizde bu bitkinin yetiştirilmesinde yasal olarak herhangi bir sakınca bulunmazken kişiler fidanlarını alarak rahatlıkla yetiştirmeye başlayabilmektedir. Fidanının ücreti yaklaşık 50 TL seviyesindedir. Toplu olarak üretime göre pahalı bir ürün olarak gösteriliyor olsa da çok değerli olması sebebiyle kendisine yapılan yatırımın karşılığını vermektedir. İnsanlar isterlerse yalnızca kendileri için de bu ürünü yetiştirebilirler. Bu aşamada doğru bir şekilde büyümesi için ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması gerekmektedir. Genelde çok sıcak alanları sevmeyen bu bitki, soğuk kış aylarına karşı dayanıklıdır. Ülkemizin kıyı bölgelerinde yetiştirilmesi biraz zor olurken orta kısımlar ve doğu bölgesi son derece uygun olmaktadır. Birçok kişinin haberdar olmadığı aronya bitkisi, dünya üzerinde birçok insanın kanserden ve diğer hastalıklardan korunmasında doğru adres olmaktadır.

Yorumlar
Hakan Seçer 02 Mayıs 2018 - 13:31:40 Aronya meyvesinin faydaları nedir? Aronia yetiştiriciliği nasıl yapılır? Bu meyveyi ilk defa duydum ama birçok faydası varmış bildiğim kadarıyla. Değişik meyveleri tatmayı seviyorum. Yetiştiriciliği nasıl yapılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: