Zayıflama 02 Mayıs 2021 - 16:11:42

Mürdüm Eriği Zayıflatırmı? Mürdüm Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mürdüm Eriği Zayıflatırmı? Mürdüm Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Anavatanı Anadolu toprakları olan mürdüm eriği, vücut için çok sayıda fayda gösterirken zayıflamak isteyen kişiler tarafından da düzenli olarak kullanılmaktadır.

Mürdüm Eriği Nedir? Ne İşe Yarar?

Erik denildiğinde birçok kişinin aklına açık yeşil renkte ve sert bir yapıda olan erik geliyor olsa da yemesi daha kolay olan ve ülkemizde bolca yetişen mürdüm eriği de favoriler arasında yer almaktadır. Genel olarak ılık iklimleri seven bu meyve, gülgiller familyasına aittir. İlk olarak ülkemizde yetiştirilmeye başlanana erik, sonrasında Kafkasya'ya ve buradan da Hazar Denizi'nin etrafına doğru yayılmıştır. Bazı yörelerde bardak eriği olarak isimlendirilebilmektedir. Yaz aylarında çiçeklerini açan bu bitki oldukça nazlıdır ve dikiminden 2 sene sonra ilk meyvelerini vermeye başlar.

Mürdüm Eriği Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Mürdüm eriğinin zayıflamak isteyen kişiler üzerinde iki farklı etkisi bulunurken her ikisi de olumlu etkilerdir. Bunlardan ilki insanların bağırsaklarının sağlığını çok üst seviyeye çıkarmasıdır. Bağırsakları optimum şekilde çalışan kişiler, bu sayede sindirimlerini daha başarılı bir halde tamamlarlar ve kilo almaları oldukça zorlaşır. Bunun yanı sıra metabolizma hızlarını arttıran meyveler arasında yer almaktadır. Bu etkileri sebebiyle kişilerin daha fazla kalori yakmasını sağlar. Diyetlerini doğru bir biçimde uygulayan kişiler, bu süreç içerisinde düzenli olarak eriklerini tüketirlerse günlük yaktıkları kalori miktarı artacak ve daha hızlı zayıflayacaklardır.

Mürdüm Eriğinin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde çok yoğun miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu özelliği sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler ortaya koyar. Kış aylarında tüketimi çok mümkün olmasa da yaz aylarında ortaya sıklıkla çıkan sorunlara karşı etkili olabilmektedir. Bunun yanında kadınlarda sıklıkla görülen kansızlık problemine karşı da son derece önemli bir ürün olarak gösterilmektedir. Düzenli olarak kullanımda kansızlık problemini sürekli olarak belirli bir seviyenin altında tutmaktadır. Kalp ve tansiyon problemleri yaşayan kişilerin bu sorunlarını çözmesinde ya da sorunları ile en iyi şekilde savaş vermesinde de etkili olan bir ürün olarak gösterilmektedir.

Mürdüm Eriğinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Erik türlerinin çok fazla tüketiminde insan vücudunda bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin çoğu mürdüm eriği kullanımında da kendisini göstermektedir. İlk olarak fazla tüketimi ile birlikte böbrek ve safra kesesinin zorlanması sıkça görülen bir yan etkidir. Eğer böbreklerinde ya da safra kesesinde sorun olan kişiler varsa bu kişilerin çok fazla erik tüketmesi önerilmemektedir. Buna ek olarak içeriğinde yer alan serotonin maddesi, bazı tümör türlerinin büyümesine sebep olmaktadır. Bu sebeple de kanser teşhisi konan hastaların bu ürünü tüketmeden önce doktorlarına danışması ya da riske girmeyerek hiçbir zaman tüketmemesi gerekmektedir. Çok fazla tüketilmediği sürece zararları ortaya çıkmayan, oldukça lezzetli ve sulu bir yapıya sahip olan mürdüm eriği yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında gösterilmektedir.

  • mürdüm eriği
  • mürdüm eriği zayıflatırmı
  • mürdüm eriği faydaları
  • mürdüm eriği zararları
Yorumlar
Aslıhan Yıldız Mürdüm eriği çeşitleri nelerdir? Kalorisi çok yüksek mi? Diyet sırasında yesek programı bozar mı? Çok sevdiğim bir meyve ve şuan diyetteyim. Zayıflatır mı acaba yesem diyete destek olur mu diye merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
Kuşkonmaz Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Fiyatı Ne Kadar?