Nikotin sakızı etkili mi? Kullanımı, faydaları ve zararları
Sağlık

Nikotin sakızı etkili mi? Kullanımı, faydaları ve zararları

16 Nisan 2018 - 08:07:28

Sigara bırakma yöntemleri arasında bilinen diğer bir yöntem olan nikotin sakızı diğer sakızlardan farklı olarak sigara ham maddesi içermesidir. Sigaranın ham maddesi nikotindir. Nikotin vücutta öncelikle kanda bulunur. Kandaki nikotin miktarı düştüğünde sigara içen kişide sigara içme isteği uyandırmaktadır.

Nikotin sakızı nedir? Etkili mi?

Tütün ve tütün ürünleri içerisinde yer alan nikotinin azalması özellikle sigara içenlerde yoksunluk sendromuna sebep olmaktadır. Aşırı derecede sigara içmek isteyen birinin uzun süre sigara içmediğinde kandaki nikotin miktarı düştüğü için bu istek uyanır. Nikotin sakızında bulunan nikotinde kanda düşen nikotin miktarının karşılanmasını sağlar. Sigara içmek yerine nikotin sakızının kullanılması kişinin nikotin ihtiyacını karşılamaktadır.

Nikotin sakızının faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

  • Nikotin sakızının ağızda kötü koku oluşumunu da engellediği bilinmektedir. Sigara içenlerde oluşan kötü ağız kokusunu gidermek için dişlerin fırçalanması ya da ağız bakım ürünlerinin kullanılması bu kötü koku oluşumunu engellememektedir. Bu yüzden nikotin sakızı ağız içi sağlığını da korumaya yardımcı olur.
  • Sigarayı çok fazla kullanan biri için uzun yolculuklarda ya da sigara içilmemesi gereken yerlerde en büyük yardımcılardan biri olacaktır. Seyahatlerde sigara içme olanağı olmayacağından nikotin sakızının çiğnenmesi kandaki nikotin miktarının aşırı düşmesine engel olacaktır.
  • Nikotin sakızı kişinin ihtiyacı olan nikotin miktarının karşılanmasını sağlayarak psikolojik rahatsızlıklarında oluşmasına engel olur. Sürekli nikotin sakızı çiğnemek yerine sigara içme isteği oluşumunda kullanılması daha rahat sigarayı bırakmayı sağlayabilecektir.

Nikotin sakızının zararları nelerdir? Yan etkisi var mı?

  • Nikotin sakızı her ne kadar sigarayı bıraktırma yöntemlerinden biri olsa da uzun vadede sürekli kullanım damarların büzülmesine neden olabilir. Kalp hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden sık sık kullanmak yerine sigara isteği oluştuğunda kullanılması önerilmektedir.
  • Nikotin sakızının kullanıma uygun kullanılmaması ve sık sık kullanılması kanser türlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Tıpkı sigaranın insan sağlığına zarar verdiği gibi içerdiği nikotinden dolayı çeşitli hastalıkların meydana gelmesine sebep olacaktır. Bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
Nikotin sakızı kullanımı nasıl olmalı?

Sürekli kullanımda sakız çiğnemekten dolayı diş eti sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle kişinin nikotin sakızı kullanırken dikkatli olması önerilmektedir. Sigara içen biri günlük bir paketten fazla kullanabilmektedir. Sigara tiryakiliği vücuda en çok zarar veren alışkanlıklardan biridir. Sigaranın bırakılması için öncelikle kandaki nikotin miktarının yavaş yavaş azaltılması gerekmektedir. Birden bire nikotin esilmesi kişiyi psikolojik olarak oldukça huzursuz etmektedir. Bu durum karşısında kişinin saldırgan ve sinirli olma durumu meydana gelebilmektedir. Nikotin sakızı kişinin nikotin ihtiyacı karşılayarak sigara içimini azalttırmaktadır. Bu sayede gün içerisinde içilen sigara sayısının da azalmasına yardımcı olur. Bu sakız sigara içmeyi de unutturan bir yöntemdir. Sigarayı bırakmak isteyenler için aslında en ideal yöntemlerden biri olarak bilinir. Çünkü ağızda sürekli sakızın olması sigara içme isteğini azaltarak bırakmayı sağlamaktadır.

  • nikotin sakızı
  • nikotin sakızı nedir
  • nikotin sakızının zararları
  • nikotin sakızının faydaları
  • nikotin sakızı kullanımı
Yorumlar
Edip Şişman 16 Nisan 2018 - 08:17:28 Nikotin sakızı fiyatları ne kadar? Kullanımı nasıl olur? Sigara bırakmak için etkili olur mu acaba? ben daha önce çok denedim ama sigarayı bırakamıyorum. Bu yöntemi bir arkadaşım tavsiye etti denemek istiyorum bende.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: