Nikotin zehirlenmesi nedir? Ne kadar sürer? Nasıl geçer?
Sağlık

Nikotin Zehirlenmesi Nedir? Ne Kadar Sürer? Nasıl Geçer?

16 Nisan 2018 - 10:57:32

Kandaki nikotin miktarının çok fazla olması sonucunda meydana gelen nikotin zehirlenmesi kişinin günlük hayatını etkilediği gibi tüm yaşamına da zarar vermektedir.

Nikotin Zehirlenmesi Nedir? Nasıl Olur?

Nikotin tüketimi çok fazla olduğu zaman kandaki nikotin miktarı artar. Artan nikotin miktarı ile kişi de bazı belirtilere birlikte nikotin zehirlenmesi meydana gelmektedir. Sigara ve tütün ürünleri kandaki nikotin miktarının ani bir şekilde artmasına neden olarak kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kişinin nikotin zehirlenmesi yaşaması zaman zaman kendi kendine de olabilmektedir. Fakat bu zehirlenme meydana geldiğinde acil müdahale etmek her zaman sağlık için en doğru yapılan işlemlerden biridir. Hayati tehlikenin en aza indirilmesini sağlar

Nikotin Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Nikotin vücuda alındığı gibi vücuda zarar vermeye başlamaktadır. Çok fazla sigara tüketen birinin genel olarak baz sızısı, soğuk terleme, kusma, halsizlik, çarpıntı, kalpte ritim bozukluğu ve ciltte solgunluk meydana gelmektedir. Nikotin zehirlenmesi yaşayan birinde görülen bu belirtiler kişiyi özellikle halsiz bırakarak uzun süre toparlanmasına engel olur. Nikotinin vücuda alımı durdurulduktan bir süre sonra kişi normale dönebilmektedir. Fakat zehirlenme çok sık meydana gelir ise kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Nikotin Zehirlenmesi Nasıl Geçer?

  • Çok fazla sigara tüketildikten sonra meydana gelen nikotin zehirlenmesi kişiye acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Eğer kişiye müdahale edilmez ise yaşamını yitirme noktasına gelebilmektedir.
  • Zehirkenme yaşayan birinin açık havaya çıkartılarak rahat nefes vermesi sağlanmalıdır. Soluk alıp verdikçe kalp ritimleri normale dönmeye başlayacaktır. Kişi zehirlenme esnasında kalp çarpıntıları ve göğüs bölgesinin sıkıştığı hissine kapılmaktadır. Kalp ve dolaşım sisteminde meydana gelen bir aksama kişinin endişe ve telaş duygusunu da tetikleyerek kişide huzursuzluğa neden olur.
  • Nikotin zehirlenmesinde hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Kişinin öncelikle midesi yıkanarak nikotin etkisinin azaltılması sağlanır. İç organların zehirlenme esnasında oksijensiz kalması kişinin sağlığına ciddi bir şekilde zarar verebilmektedir.
  • Nikotin zehirlenmesinde terleme ve çarpıntıdan dolayı vücuttaki su seviyesi aniden düşer. Bu yüzden mide yıkandıktan sonra damar yolu ile kişiye sıvı verilir. Kişinin vücudunda ihtiyacı olan sıvının karşılanması kişiyi zehirlenmeye karşı daha rahat etmesine yardımcı olacaktır.
Nikotin Zehirlenmesinin Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Kişinin sigara tüketmesi sağlığını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Kandaki nikotin miktarının ani bir şekilde çoğalması kişinin nikotin zehirlenmesine neden olmaktadır. Bu durumda müdahale edilmediğinde kişinin iç organları zarar görmeye başlar. Oksijensiz kalan iç organlar bir süre sonra iflas ederek görevini yerine getirememektedir. Bu da kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Nikotin zehirlenmesi bazı kişilerde felç ya da kalp krizi riskini de arttırmaktadır. Özellikle uzun süre sigara kullanan kişilerde kalp krizi geçirme oranı daha yüksektir. Kişinin zehirlenme esnasında yeteri miktarda oksijen alamaması nefes darlığından dolayı soluk alıp vermesine engel olur.

Yorumlar
İdris Kuru 16 Nisan 2018 - 11:07:32 Nikotin zehirlenmesine ne iyi gelir? Nasıl geçer? Tedavisi nasıl olur? Bu benim aslında oldukça korktuğum birşey. Çünkü sigarayı biraz fazla içiyorum. Belirtilerinden bazıları var. Bu nasıl ortaya çıkar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: