Ferritin eksikliği nedir? Belirtileri, nedenleri, tedavisi
Sağlık

Ferritin Eksikliği Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

06 Kasım 2017 - 17:57:15

Demir eksikliği anemisine neden olan ferritin eksikliği çoğu insanda görülmekte ve çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Ferritin Eksikliği Nedir? Nasıl Olur?

Vücutta var olan demirin depolama görevini üstlenen ve protein çeşidi olan ferritinin kanda eksik olması sağlık açısından ciddi anlamlar içermektedir. Bu proteinin kanda eksik görülmesi hali, kanın içerisinde olması gereken demir seviyesinin az olduğunu ifade etmektedir. Demir eksikliği, bu proteinin eksiliğiyle kıyaslandığı zaman belirtilerin aynı olduğu söylenebilir. Ortaya çıkan belirtiler genel itibari ile iştah kaybı, halsiz olma, baş bölgesinde görülen ağrılar, yorgunluk ve baş dönmesi olarak tanımlanabilir. Eksikliğinin meydana gelmesinin çeşitli nedenleri ve belirtileri mevcuttur.

Ferritin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  • Kişide yorgunluk ve halsizlik hali görülür. Ferritin eksikliği meydana geldiğinde kırmızı kan hücreleri gerekli olan seviyede üretilmemektedir. Kırmızı kan hücresi oranı normalin altına düştüğü zaman ise vücudun ihtiyaç duyduğu enerji meydana gelmez.Enerji vücudun çalışmasına destek olmaktadır. Hal böyle olunca kişide kronik yorgunluk görülür. Gün içerisinde yaşanan yorgunluklar belirtiler arasında olabilir.
  • Eksikliğinin diğer belirtilerinden biri de baş dönmesi ve solunum güçlüğünün yaşanmasıdır. Kişi baş ağrısı yaşayabilir, solum olarak zorlanabilir ve baş dönmesi yaşayabilir. Birey uykusunu yeteri oranda alsa dahi gün içerisinde hızlı hareket etmeye bağlı olarak sersemleme hali meydana gelebilmektedir.

Ferritin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Eksikliğinin yaşanması aynı zamanda demir eksikliğini oluşturduğu için kişinin cildi doğal rengini ve parlaklığını kaybedebilir. Bahsedilen rahatsızlıktan dolayı kırmızı kan hücreleri az üretilmekte ve cilt normal halinden daha soluk bir görüntüye dönüşmektedir. Kişide iştah kaybının meydana gelmesi en yaygın belirtilerden biri olarak karşımıza çıkar. Dil veya boğaz bölgesinde ağrı görülebilir. Kişi yetersiz beslenmesinin karşılığında yorgunluk ve baş ağrısı yaşayabilir. Bu belirtilerin yanı sıra cilt ve saç sağlıklı halini kaybedebilmektedir. Beslenme bozuklukları da bu proteinin eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Ferritin Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?
  • Vücutta meydana gelen kanamalar ve kan kaybının oluşması ferritin eksikliğine yol açar. Kadınların adet dönemlerinde kanamaların fazla olması gibi durumlar demir eksikliğine neden olmaktadır.
  • Demir tüketiminin azalması nedenler arasındadır. Diyet yapan kişilerin düşük demir barındıran besinler almaları, sigara kullanılması, düzensiz beslenmek ve alkol tüketmek ferritin eksikliğine neden olmaktadır.
  • Kişinin sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmaması yetersiz emilime yol açar. Kişi yeteri oranda demir alsa dahi vücudun sindirim sistemi sağlıklı çalışmadığı sürece yetersiz emilim ortaya çıkabilir. Bazı ilaçların kullanılması, ameliyatlar emilimi azaltabilmekte ve ferritin eksikliği oluşabilmektedir.
Ferritin Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ferritin eksikliği için genel olarak hekim tarafından demir alımı önerilmektedir. Demir eksikliğine neden olan sorun farklı bir hastalıkla ilgili ise hastalığa göre tedavi uygulanır. Demir eksikliğinin çözümü birkaç ayı bulabilir. Kişi demir takviyesine başlar ve bir hafta sonra kendini iyi hissetmeye başlamaktadır.

Yorumlar
Perihan Erol 06 Kasım 2017 - 17:31:40 Ferritin eksikliği için ne yemeli? Kanımda bu eksikliği olduğu söylendi. İlaç kullanmayı çok sevmiyorum bu yüzden doğal yollarla tedavi etmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Ferritin eksikliği nasıl giderilir? Tedavi edilmezse nelere yol açar?cevapla
Neslihan demir 13 Eylül 2018 - 15:33:21 Ferritin eksikliği için ne yemeli ve bu eksikliği gidermenin yöntemleri nelerdir öğrenmek istiyorum. Televizyonda görmüştüm bu durumun belirtilerini baya baya yaşıyorum. Cildimde eski doğal parlaklığı geri kazandırmak istiyorum. Bunun için beslenme düzenimi değiştireceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: