Sağlık

Kreatinin Nedir? Yükseklik ve Düşüklük Değerleri Kaç Olmalı?

07 Kasım 2017 - 10:26:32
Kreatinin nedir? Yükseklik ve düşüklük değerleri kaç olmalı?

Kreatinin insan sağlığı açısından önemi, yükseklik ve düşüklük değerlerinin ne kadar olması gerektiğini bilmek kişilere fayda sağlar.

Kreatinin Nedir, Ne Demek?

Kas metabolizması içerisinde üretilen kimyasal atık molekülüne kreatinin denir. Kaslar için enerjinin üretilebilmesi kreatinin tarafından yapılır. İnsan vücudunda gün içerisinde kreatin oranının tahmini olarak yüzde ikisi bu moleküle şekline dönüştürülmektedir. Kan dolaşımı aracılığı ile böbreklere taşınmaktadır. Daha sonra böbrekler sayesinde süzülür ve idrar kesesine gönderilme işlemi tamamlanmaktadır. Genel olarak üretimi değişmemektedir.

Kreatinin Normal Değeri Nedir?

Kanda bulunan nu molekülün normal oranları kadın ve erkeğe göre değişiklik gösterir. Erkeklerdeki oran 0.6-1.2 mg'dır. Kadınlarda ise bu oran 0.5-1.1 mg aralığında olarak belirtilir. Yaşlı kişilerin kanında bulunan oran düşük görülebilmektedir. Bebeklerdeki oranı kas gelişimine göre belirlenir. Fakat genel olarak bu oran 0.2 mg ya da bu seviyeden fazla olduğu görülebilir. Kişi büyük oranlarda kilo kaybettiğinde, kötü beslendiğinde ve uzun süreli hastalıklara sahip olduğunda kas kitlesi süreç içerisinde azalabilmektedir. Bu yüzden oranları yaşa göre değişir.

Kreatinin Yükselmesi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Böbrek organı kanda bulunan kreatinin oranını olması gereken aralıkta tutmaktadır. Böbrekler sağlıklı olarak çalıştığı zaman kreatin seviyesi sağlıklı bir düzeyde olabilir. Kişide yüksek oranı var ise böbrek hastalığının olması ya da fonksiyon bozukluğunun meydana gelmesi yüksek bir olasılıktır. Kanda bulunan bu oranla böbrek disfonksiyonu böbrek aracılığı ile temizlenmediği zaman bu molekül seviyesinin yükseldiği gözlemlenebilir. Yükseklik durumu normal seviyeden farklı olduğunda böbreklerle ilgili sağlık problemi mevcuttur. Bu sebeplerden dolayı kanda bulunan bu oran düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Kreatinin Yükseklmesi Neden Olur?

Böbreklerde meydana gelen herhangi bir işlev bozukluğu kandaki kreatinin seviyesini yükseltebilmektedir. Böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir. İnsanlarda kronik olarak görülen böbrek hastalığının sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kişide yüksek tansiyonun olması,
  • Diyabet rahatsızlığı en yaygın görülen sebepler arasındadır.
  • Çeşitli ilaçların kullanılması bu oranın seviyesinin yükselmesine neden olabilmektedir.
  • Normal olmayan şekilde kas parçalanması ve böbrekte görülen enfeksiyon bu molekülün seviyesini yükseltebilmektedir.
Kreatinin Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Düşük olması nedenleri arasında yaşlılık yer edinir. Kas kütlesinin düşük olması aynı zamanda düşüklüğünü ifade eder. Kişinin yaşlanmasıyla kas kütlesi kaybedilir bu durumda bu molekülün seviyesi düşüş gösterir. Özellikle egzersiz yapmamak bu süreci hızlandırmaktadır. Uzun zaman aç kalmak bu sebeplerden en önemlisidir. Uzun süre aç kalmak besin emilimini azaltmaktadır. Herhangi bir hastalık hali de oranın düşmesine yol açar. Kötü beslenmek veya dengesiz beslenmek oranın düşmesine neden olur. Kas kaybına neden olan en belirgin sebep dengesiz beslenmektedir. Kişi besinlerden ihtiyacı kadar kalori almalıdır. Enerjinin ve vücut direncinin düşmemesi için düzenli ve sağlıklı beslenmek önem teşkil eder. Kreatinin insan sağlığı açısından oldukça önemli bir değerdir. Yüksekliği ya da düşüklüğü çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle dengede durmasını sağlamak için önlemler almak gerekir.

Yorumlar
Büşra Elmas 06 Kasım 2017 - 17:53:37 Kreatinin düşüklüğü ve yüksekliği nasıl anlaşılır? Belirtileri tam olarak nelerdir? Bu değerler neyi gösterir? Kötü sonuçalara yol açar mı? Bu dururmun vücuda zararları var mı? Kreatinin ne işe yarar vücuda etkileri nelerdir?cevapla
Yasin Yalçın 13 Eylül 2018 - 15:42:57 Kreatinin kinaz yüksekliği nasıl düşürülür? Bu değerin yüksek olmasının vücutta birçok zarara yol açtığını duymuştum. Normal değerlerde kalması için ne yapılmalı diye araştırıyorum. Ne yüksekliği ne de düşüklüğü iyi değil. Olması gereken değerde kalması gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: