Sağlık

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nelere Yol Açar?

07 Kasım 2017 - 21:54:25
Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? Neden olur? Nelere yol açar?

Çoğu insanın yaşadığı magnezyum eksikliği toplum arasında ziyadesiyle yaygın olup, çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Oluşur?

İşleme tabi tutulan paketlenmiş gıdalar sağlık için çok zararlıdır. Bu besinler vücudun görevlerini tam anlamıyla yerine getirme hususunda problemlere yol açmaktadırlar. Bu olumsuz durumların yanı sıra alkol, stres, şeker ve kafein gibi rafine edilen gıda çeşitleri vücuttaki magnezyum tüketimini hızlandırmaktadır. Paketlenmiş veya rafine edilmiş besinleri tüketmek yerine sağlıklı besinler ile kalori ihtiyacını karşılamak birçok çeşitli hastalığın vücuda girmesini engellemektedir.

Magnezyum Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Magnezyum eksikliği olan kişiler genel itibari ile düzensiz, sağlıksız beslenmekte ve alkol kullanmaktadır. Özellikle yaşlı insanlarda bu rahatsızlık daha fazla meydana gelir. Bu durumun nedenleri arasında diyabet, karaciğer hastalığı, pankreas enfeksiyonu, böbrek rahatsızlığı, çeşitli ameliyatlar, emilim sorunları gibi faktörler vardır. Günlük rutin içerisinde stresli olmak, emzirme veya hamilelik dönemi, çok fazla alkol, sigara kullanmak da bu durumun nedenleri arasında yer almaktadır.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  • Magnezyum eksikliği yaşayan kişide genel olarak dalgınlık, halsizlik, yorgunluk uyku bozukluğu gibi durumlar oluşmaya başlar.
  • Kişi normal uyku düzeninin dışına çıkmışsa, normalden daha az uyuyarak uykusuz kalıyorsa bu problemler eksiklikten kaynaklı olabilir.
  • Depresyon oluşması, kişinin yaşam kalitesinin düşmesi, sürekli olarak mutsuz hissetme hali belirtiler arasında yer alır.
  • Kas kasılması, kasın seğirmesi ve titremesi belirtilerin olduğunu gösteren etkenlerdir.
  • Kalp ritminin normalin dışına çıkması, tansiyon yükselmesi ve sinirsel olan bağırsak problemlerinin oluşması belirtilerin içerisinde yer alır.
Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Bu durum ile depresyon arasında büyük oranda bir yakınlık söz konusudur. Araştırmaların çoğu depresyonla magnezyum eksikliği arasındaki bağlantıları ifade etmektedir. Sinir, ruhsal bozukluk ve anksiyete rahatsızlığı olan kişilerde magnezyum eksikliği görüldüğü bazı araştırmalarda belirtilmiştir. Birey iştahsızsa, kilo kaybetmişse eksiklik meydana gelebilir. Ayrıca kişinin kalp ritminin bozulması, odaklanma sorunu yaşaması, mide bölgesinde meydana gelen ağrılar, adetten önceki dönemde yaşanan gerginlikler de bu mineralin eksikliğinde meydana gelmektedir. Sporcu kişiler, sigara ve alkol kullanan insanlar, stresi normalden fazla boyutta hissedenlerde bu rahatsızlığın görülmesi muhtemeldir. Özellikle hamile olan veya emziren kadınların magnezyum ihtiyacı normal bir insana göre daha fazladır. Şeker hastaları için de aynı durumlar geçerlidir.

Gebelikte Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Hamilelik dönemi içinde eksikliğin yaşanması rahim kasılmalarını arttırmaktadır. Bu yüzden erken doğumun gerçekleşme ihtimali artar. Magnezyum eksikliğini yaşayan kişiler genel olarak sinir sistemi ile alakalı sorun yaşamaktadırlar. Yeni doğan bebeklerde eksikliğin olması bebeğin ısı kaybına yol açar. Dolayısı ile ani bebek ölümleri meydana gelebilir. Günlük hayatta alkol kullanan kişilerde magnezyum eksikliği oluştuğu için bu bireylerde kalp hastalıkları görülmektedir. Bu durum olması kanın pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Magnezyum insan vücudu için oldukça önemli bir mineraldir. Eksikliği halinde birçok zarara yol açan bu değer eğer yeterli miktarda vücutta bulunursa birçok fayda sağlamaktadır.

Yorumlar
Hande Çağlar 07 Kasım 2017 - 22:04:25 Magnezyum nelerde bulunur? Hangi besinlerde vardır? Eksikliğini önlemek ve eksikliğini gidermek için neler yemeli neler yapmalıyız? Magnezyum esikliğine bitkisel çözüm öneriler var mı? Doğal yollarla gidermek mümkün mü?cevapla
Duygu Çağlayan 13 Eylül 2018 - 16:15:21 magnezyum eksikliğim yaptırmış olduğum bir tahlil sonrasında ortaya çıkmıştı. Doktor ilaç verdi kullanıyorum devam ediyorum ama doğal gıda takviyesi de alıyorum. Bu tedavi uygulandığından beri kendimi aşırı bir şekilde halsiz hissetmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: