MCH düşüklüğü nedir? Ne anlama gelir? Nasıl tedavi edilir?
Sağlık

Mch Düşüklüğü Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

08 Kasım 2017 - 00:45:17

Kırmızı kan hücresinde bulunan hemoglobin seviyesini belirleyen MCH düşüklüğünün tedavi yöntemi vardır.

Mch Düşüklüğü Nedir? Nasıl Olur?

Oksijeni akciğer organından hücreye taşıyan bileşene hemoglobin denir. Bireyde bu düşüklüğü olup olmadığı sadece kan testiyle belirlenmektedir. Hemoglobin oranının düşüklüğünün var olması birçok sağlık problemine neden olabilir. Kronik hastalıkların olması, vücudun mineral ve vitamin eksikliğinin oluşması gibi etkenler meydana gelebilir. Normal miktarı yirmi altı pikogramdır. Bu seviyenin altında olan oran düşük anlamına gelmektedir.Bireyin alyuvarlarında olan hemoglobin oranının hesaplanması MCH olarak açıklanır.

Hemoglobin Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Hemoglobin oranı düşüklüğü durumunun çeşitli nedenleri mevcuttur. Hali hazırdaki nedenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kan kaybının oluşması en yaygın nedenler arasında yer alır.
 • Hemoglobin yapısı değiştiği zaman hemoglobinopati meydana gelir. Hemoglobinopati MCH düşüklüğüne neden olmaktadır.
 • Kırmızı kan hücreleri küçüldüğü taktirde hemoglobin taşıma kapasitesi azalmaktadır. Bu olaya mikrositik anemi denir. Mikrositik anemi ise hemoglobin oranının düşüklüğüne yol açan sebeplerden biridir.
 • Demir eksikliği anemisinin olması belli başlı nedenler arasında yer alır. Meydana gelen durumlar karşısında hücrelere yeteri miktarda kan taşınamamasına demir eksikliği anemisi denilmektedir.

Mch Yüksekliği Nedir, Ne Demek?

Genel itibari ile MCH miktarı otuz dört pikogramın üzerinde olduğu zaman yüksek anlamına gelmektedir. Hemoglobin oranının yüksekliğinin olması makrositik anemi hastalığının kişide bulunduğunun ispatıdır. Kan bozukluğu oluşmasının sebebi B12 eksikliği ya da folik asit eksikliği olarak karşımıza çıkar. Bahsedilen vitamin eksikliklerinin kişide bulunması kırmızı kan hücrelerinin genel boyuttan daha büyük üretildiğini ifade etmektedir. Bu sebepten dolayı hücrelerin içerisinde normalden fazla hemoglobin vardır.

Mch Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Makrositik aneminin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin sürekli olarak kendisini bitkin hissetmesi ve hareket etmek istememesi,
 • Kalp çarpıntısı gibi ciddi sorunları bireyin yaşamaya başlaması,
 • Bireyin vücudunun solgun olması,
 • Kalp sorunlarının başlaması veya artması gibi durumlar makrositik anemi belirtileri arasında yer alır.
Mch Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?
 • MCH yüksekliği nedenlerinin en başında tiroid bozukluğu gelmektedir.
 • Kemoterapi gibi ciddi tedavi süreçleri hemoglobin oranı yüksekliğine yol açar.
 • Kişinin çeşitli enfeksiyonlara maruz kalması bu sebepler içerisindedir.
 • Kan kanseri gibi önemli bir hastalık yaşanması halinde hemoglobin oranında yükselme meydana gelebilir.
 • Kişi östrojen barındıran ilaçları normalden fazla olarak tüketiyor ise oranın yüksekliğinin meydana gelmesi yüksek bir ihtimaldir.
Mch Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Demir açısından zengin olan besinler tüketilmelidir.Bu sayede demir eksikliğinin yaşanma ihtimaline karşın önlem alınır. Bu aşamada farkında olunması gereken durum, demir içeren besinler uzun zaman süren kanama durumlarında tek başına bir çözüm üretemeyebilir. Demir olarak zengin olan balık, kırmızı et ya da tavuk gibi besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra bu besinler demirin bağırsak bölgesinde emilimi kolaylaştırmaktadır. MCH düşüklüğü ya da yüksekliği birçok farklı sorunlara yol açabilmektedir. Kan testi sonucu ortaya çıkan bu değerin dengeli olması sağlık açısından önem taşımaktadır.

Yorumlar
Merve Çatal 08 Kasım 2017 - 00:55:17 MCH testi nedir? Mch düşüklüğünün anlamı ne demek? Kan testi yaptırarak mı bu değerin düşük ya da yüksek olduğunu belirleyebiliriz? Sürekli olarak kendimi halsiz hissediyorum ve bu değerimin yüksek olabileceğini düşündüm. Nasıl öğrenebilirim?cevapla
Nuray Efendioğlu 13 Eylül 2018 - 16:42:29 MCH referans ağrılığına göre normal değerlerde seyretmesi çok önemli gerçekten. Bu değer sağlık için pek çok şeyi ifade ediyor. Aynı zamanda yüksekliği ya da düşüklüğü başka hastalıkların habercisi olabilir. O yüzden mutlaka ilgilenilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: