Sağlık 07 Ocak 2022 - 10:45:51

Mch Düşüklüğü Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mch Düşüklüğü Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

MCH; kırmızı kan hücresinde bulunan hemoglobin seviyesini belirleyen bir değerdir..

Mch Düşüklüğü Nedir? Ne Anlama Gelir?

Vücutta alyuvar hücrelerin anormal derecede fazla olması ve hemoglobin değerinin düşük olması ile tanımlanan MCH düşüklüğü, değerin 27 pg'nin altında olması durumudur. Bu durum vücutta yeteri kadar demir üretilmediğini göstermektedir.

MCH düşüklüğü, kanda hemoglobin sayısının az olduğunu ve kırmızı kan hücre sayısının düşük olduğunu gösterir.

Oksijeni akciğer organından hücreye taşıyan bileşene hemoglobin denir. Bireyde bu düşüklüğü olup olmadığı sadece kan testiyle belirlenmektedir. Hemoglobin oranının düşüklüğünün var olması birçok sağlık problemine neden olabilir. Kronik hastalıkların olması, vücudun mineral ve vitamin eksikliğinin oluşması gibi etkenler meydana gelebilir. Vücutta hemoglobin oranının hesaplanması MCH olarak açıklanır.

Mch Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Hemoglobin oranı düşüklüğü durumunun çeşitli nedenleri mevcuttur. Hali hazırdaki nedenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kan kaybının oluşması en yaygın nedenler arasında yer alır.
 • Hemoglobin yapısı değiştiği zaman hemoglobinopati meydana gelir. Hemoglobinopati MCH düşüklüğüne neden olmaktadır.
 • Kırmızı kan hücreleri küçüldüğü taktirde hemoglobin taşıma kapasitesi azalmaktadır. Bu olaya mikrositik anemi denir. Mikrositik anemi ise hemoglobin oranının düşüklüğüne yol açan sebeplerden biridir.
 • Demir eksikliği anemisinin olması belli başlıca nedenler arasında yer alır. Meydana gelen durumlar karşısında hücrelere yeteri miktarda kan taşınamamasına demir eksikliği anemisi denilmektedir.

Vücudumuzda hemoglobin üretimi için demir oldukça önemli bir mineraldir. Vücut, tüketilen besinlerden az miktarda demir alır ve böylece hemoglobin üretir. Majör cerrahi, kan kaybı ya da travma gibi durumlar demir eksikliğine neden olabilir. Bunun sonrasında da MCH düşüklüğü söz konusu olur.

Mch Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Cilt renginin soluk olması MCH düşüklüğü belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, halsiz ve yorgun hissetmek, çarpıntı olması, huzursuzluk, iştahsızlık, saçlarda dökülme gibi semptomlar da bu değerin düşük olmasından kaynaklanır.

Çocuklar MCH düşüklüğü, dikkatsizlik ve konsantrasyon eksikliği ile tabir olur. Çok ağlayan çocuklarda da bu durum söz konusu olabilir. MCH düşüklüğü vücutta pek çok etki oluşturur. Bunlardan bir diğeri, tırnakların kırılması ve şekil bozukluğudur.

Mch Yüksekliği Nedir, Ne Demek?

Genel itibari ile MCH miktarı otuz dört pikogramın üzerinde olduğu zaman yüksek anlamına gelmektedir. Hemoglobin oranının yüksekliğinin olması makrositik anemi hastalığının kişide bulunduğunun ispatıdır. Kan bozukluğu oluşmasının sebebi B12 eksikliği ya da folik asit eksikliği olarak karşımıza çıkar. Bahsedilen vitamin eksikliklerinin kişide bulunması kırmızı kan hücrelerinin genel boyuttan daha büyük üretildiğini ifade etmektedir. Bu sebepten dolayı hücrelerin içerisinde normalden fazla hemoglobin vardır.

Mch Yüksekliği Belirtileri ve Nedenleri

MCH yüksekliğinin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin sürekli olarak kendisini bitkin hissetmesi ve hareket etmek istememesi
 • Kalp çarpıntısı gibi ciddi sorunları bireyin yaşamaya başlaması
 • Bireyin vücudunun solgun olması
 • Kalp sorunlarının başlaması veya artması

Bu durumlar makrositik anemi belirtileri arasında yer alır. MCH yüksekliği nedenlerinin en başında ise tiroid bozukluğu gelmektedir. Kemoterapi gibi ciddi tedavi süreçleri hemoglobin oranı yüksekliğine yol açar. Kişinin çeşitli enfeksiyonlara maruz kalması bu sebepler içerisindedir. Kan kanseri gibi önemli bir hastalık yaşanması halinde hemoglobin oranında yükselme meydana gelebilir. Östrojen içeren ilaçları normalden fazla olarak tüketilmesi bu oranın yükselmesine neden olur.

Mch Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kanda MCH değeri düşük ise demir açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Bu sayede demir eksikliğinin yaşanma ihtimaline karşı önlem alınır. Bu aşamada farkında olunması gereken durum, demir içeren besinler uzun zaman süren kanama durumlarında tek başına bir çözüm üretemeyebilir. Bu tarz durumlarda doktor desteği alınmalıdır.

Demir olarak zengin olan balık, kırmızı et ya da tavuk gibi besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra bu besinler demirin bağırsak bölgesinde emilimi kolaylaştırmaktadır. MCH düşüklüğü ya da yüksekliği birçok farklı sorunlara yol açabilmektedir. Kan testi sonucu ortaya çıkan bu değerin dengeli olması sağlık açısından önem taşımaktadır.

 • mch
 • mch düşüklüğü
 • mch düşüklüğü ne anlama gelir
 • mch düşüklüğü tedavi
Yorumlar
Merve Çatal MCH testi nedir? Mch düşüklüğünün anlamı ne demek? Kan testi yaptırarak mı bu değerin düşük ya da yüksek olduğunu belirleyebiliriz? Sürekli olarak kendimi halsiz hissediyorum ve bu değerimin yüksek olabileceğini düşündüm. Nasıl öğrenebilirim? cevapla
Nuray Efendioğlu MCH referans ağrılığına göre normal değerlerde seyretmesi çok önemli gerçekten. Bu değer sağlık için pek çok şeyi ifade ediyor. Aynı zamanda yüksekliği ya da düşüklüğü başka hastalıkların habercisi olabilir. O yüzden mutlaka ilgilenilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
Emziren Anne Diyet Listesi Nedir? Emziren Anne Diyet Yapmalı mı?