Sağlık 12 Mayıs 2021 - 20:35:08

Keçi Sütünün Yararları, Özellikleri ve Zararları Nelerdir? Tadı Nasıl Olur?

Keçi Sütünün Yararları, Özellikleri ve Zararları Nelerdir? Tadı Nasıl Olur?

Keçi sütü; anne sütüne en yakın besinlerden biri olarak tanımlanan ve hazmı daha kolay olan, içerisinde küçük yağ molekülleri bulunduran, sindirim problemi yaşayan kişiler ve bebekler için faydalı olan bir süt çeşididir.

Keçi Sütünün Yararları Nelerdir?

Kolay sindirilebilir özelliği sayesinde kabızlık gibi rahatsızlıkların tedavisi için etkili olan keçi sütü, besin değeri bakımından oldukça zengin olan bir gıdadır. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan keçi sütünün faydaları şu şekildedir:

 • Normal sütlere göre daha fazla kalsiyum, magnezyum ve vitamin içeren keçi sütü, boyun uzamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu özelliği sayesinde dişlerin daha sağlıklı olmasını da sağlar.
 • Genel olarak çocuklarda süt alerjisi çok fazla görülmektedir. Süte alerjik reaksiyonu olan çocuklar keçi sütünü daha rahat içebilmektedir. Diğer sütlerin içerisinde yer alan beta kazein keçi sütünün içerisinde daha az bulunmaktadır.
 • Laktoz içeriği daha az olan keçi sütünün sindirimi daha kolay olmaktadır. Ayrıca bağırsak enfeksiyonlarına karşı diğer sütlere göre daha yararlıdır.
 • A vitamini bakımından zengin olan keçi sütünün cilde faydaları oldukça fazladır. Cilt sağlığını korur ve akne, sivilce oluşumu ie savaşır. Ayrıca egzama gibi problemler söz konusu ise keçi sütü yine oldukça faydalıdır.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kemik hastalıklarına karşı etkilidir. Kemik erimesi problemi yaşayan kişiler için faydalı olan hemoglobin rejenerasyonunun artmasına destek olur.
 • Yüksek oranda selenyum ve çinko içeriği sayesinde parkinson gibi hastalıkların önlenmesine destek olur.
 • Orta zincirli yağ asitleri bakımından zengin olan ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalıklarının önlenmesine destek olur. ayrıca damar sertleşmesini önleme konusunda da etkilidir.
 • Keçi sütünün kansere faydaları da bulunmaktadır. Prostat kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

İçeriğinde yer alan yağ asitleri sayesinde vücutta iltihap oluşumunun engellenmesini sağlayan keçi sütü saç bakımı için de faydalıdır. Sindirim ve kabızlık sorunları için oldukça sağlıklıdır. Ayrıca kansızlığı da önlemektedir.

Keçi Sütünün Özellikleri Nelerdir?

Keçi sütü A, B6, B12, C ve D vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kalorisi ise diğer sütlere göre daha yüksektir. Normal sütlerin 100 gramında 61 kalori bulunurken bu keçi sütünde 68 kcal'dır. İçerisinde magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi önemli mineraller bulunmaktadır. Anne sütüne göre proteine ve kalsiyum açısından daha yüksek değerlere sahiptir. Keçi sütünün özelliklerine baktığımızda aynı zamanda yeterli oranda potasyum da barındırmaktadır. 100 gram keçi sütünde 204 mg potasyum bulunur. Ayrıca 4,5 gram şeker, 3,6 gram da protein vardır.

Keçi Sütünün Zararları Nelerdir?

Bakır, folik asit, demir, B12 bakımından çok zengin olmayan keçi sütünün yan etkileri uzun süreli kullanım sonrasında kansızlık ile kendini göstermektedir. Ayrıca her gıdada olduğu gibi keçi sütünün de alerji etkisi olabilir. Ciltte kızarıklık, döküntü meydana geliyorsa bu alerjiyi göstermektedir. Yine alerjiye bağlı olarak şişkinlik ve ishal sorunu da görülebilir. Eğer keçi sütü tükettiğiniz caman vücudunuzda bu tarz etkiler meydana geliyorsa alerjiniz olabilir ve tüketmemeniz gerekir.

Keçi Sütünün Tadı Nasıl Olur?

Birçok kişi keçi sütü ekşi mi olur diye merak edilmektedir. Taze olarak tüketilen keçi sütünün kendine has bir tadı bulunmaktadır. Bu sütün içerisinde yer alan capric, caprylic ve caproic yağ asitleri sayesinde tadı oldukça lezzetlidir. Bu sütün tadı genel olarak nötraldir. İnek sütüne göre daha keskin bir tada sahiptir. Keçi sütü rengine baktığımızda inek sütünden daha beyaz bir renge sahip olduğunu belirtebiliriz. Keçi sütü kokusu ise biraz vardır ve bazı insanlara oldukça ağır gelebilir.

Keçi Sütü Nasıl İçilir?

İçerisindeki vitamin ve minerallerin vücuda daha yüksek oranda alınması için keçi sütü kaynatılır mı ve nasıl tüketilir diye merak edilmektedir. Genel olarak çiğ şekilde tüketilmesinin daha faydalı olacağı belirtilmektedir. Fakat isteğe göre kaynatıldıktan sonra da içilebilmektedir. Keçi sütü bebeklere nasıl sulandırılır diye soracak olursanız da verilmeden önce biraz içerisine su katılmalıdır. Aksi durumda bebeklere bu sütün içerisinde yer alan bileşenler ağır gelmektedir.

 • keçi sütü
 • keçi sütünün yararları
 • keçi sütünün faydaları
 • keçi sütünün cilde faydaları
 • keçi sütünün kansere faydaları
 • keçi sütünün özellikleri
 • keçi sütünün zararları
 • keçi sütünün yan etkileri
 • keçi sütünün tadı
 • keçi sütü rengi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kalça Sıkılaştırma ve Kaldırma Egzersizleri