Ananas zayıflatırmı? Ananas kilo aldırır mı?
Sağlık

Ananas Zayıflatırmı? Ananas Kilo Aldırır mı?

31 Mayıs 2018 - 20:17:50

İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral barındıran ananas, kilo vermek isteyen kişiler için de son derece önemli bir meyvedir.

Ananas Nedir? Ne İşe Yarar?

Tropikal meyveler sınıfında yer alan ananasın ana vatanı Güney Amerika'dır. Bu bölgede yetişip tüm dünyaya dağıtılan ananas, içeriğinde yer alan mineral ve vitaminler sebebiyle çok faydalı bir meyvedir. Bunun yanında lezzet olarak da oldukça tatmin edici bir düzeye sahip olan ülkemizde son dönemde çok daha sıklıkla tüketilmeye başlanmıştır. Yaz aylarında sulu bir yapıda olması sebebiyle birçok kişinin ilk tercihi olur. Dış kabuğu serttir ve çam kozalağına benzetilir. Bu kabuğunu soyan kişiler içerisinden çıkan açık sarı meyvesinin tüketirler. Genelde satın alınan yerde soyma işlemi özel makineler ile yapılmaktadır.

Ananas Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Ananasın zayıflama üzerinde olumlu etkileri olur. Bu etkileri ile birlikte zayıflatan gıdalar arasında sayılabilmektedir. Ancak bu zayıflamanın olması için ananasın belirli bir diyet programı içerisinde kullanılması gerekir. Bu şekilde kullanıldığı takdirde zayıflamak isteyen kişilerin sindirim sistemlerinin büyük oranda rahatlamasını sağlar. Sulu yapısı sayesinde diyet döneminde yaşanabilen kabızlık problemleri ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra tok tutma üzerinde etkili olduğu da söylenmektedir. Bu özelliği ile birlikte ara öğünlerde kullanıldığında diyetin uzun süre sorunsuz bir biçimde uygulanmasını sağlar. Son olarak vücuttan toksinlerin atılmasında çok etkili bir ürün olmaktadır.

Ananas Kilo Aldırır mı?

Her ürün gibi ananas da belirli bir kalori değerine sahiptir. Bu sebeple de çok fazla tüketildiğinde kişilerin gün içerisinde aldıkları kalori değeri verdikleri kalori değerinin üzerine çıkar ve kişilere kilo aldırmaya başlar. Ancak normal hayat içerisinde tüketilen birkaç dilim ananas kişilerin kilo almasına sebep olmayacaktır. Orta büyüklükteki bir ananas dilimi 45 kaloridir ve bu değer diyet yapan kişiler için oldukça uygundur. Ancak 10 dilim tüketildiğinde kişiler 450 kalori alır ve bu çok yüksek bir düzeydir. Bu sebeple tüketim aşamasında dikkatli olma çok önemlidir.

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananasın insana vücudu üzerindeki en büyük etkisi düzenli olarak tüketildiğinde kanser hücrelerinin oluşumunu engellemesidir. Sürekli olarak tüketilirse kanser oluşma riski büyük oranda azalacaktır. Bunun yanı sıra içerisinde çok yüksek miktarda C vitamini bulundurur. Bu özelliği sayesinde kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Kış mevsiminde grip ya da nezle gibi sık görülen rahatsızlıklardan korunmada ananas tüketimi etkili olabilir. İnsanların sıklıkla sorun yaşadığı diş ve kemik sağlığı üzerinde de etkili olan meyvelerden birisidir. Normal düzeyde tüketilirse insanlar için herhangi bir zararı bulunmaz. Ancak çok tüketimde insanlarda mide yanmasına ve bulantıya sebep olabilmektedir. Tropikal meyve denildiğinde akla ilk gelen meyve olan ananas, insanların zayıflamasında da son derece faydalı bir ürün olarak gösterilebilmektedir.

Yorumlar
Zehra Demirbaş 31 Mayıs 2018 - 20:27:50 Ananas zayıflatıyor mu? Ananas diyeti duymuştum yapanlar var mı etkili kilo verdiriyor mu? Normalde çok fazla tükettiğim bir meyve değil ama tadını severim. Zayıflamaya etkisi varsa bu diyeti uygulamayı düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: