Yaşam 04 Nisan 2021 - 20:31:26

Spordan Sonra Ne İçilir? Ne Yenir?

Spordan Sonra Ne İçilir? Ne Yenir?

Zayıflamak, kilo kontrolü sağlamak ya da sağlıklı yaşam için spor yapıyorsanız sonrasında tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin kas kaybının önlenmesi, kilo alımının engellenmesi kapsamında olması gerekmektedir. Spordan sonra ne içilir ya da ne yenir diye merake diyorsanız sizler için araştırıp derlediğimiz içeriğimize göz atabilirsiniz.

Spordan Sonra Ne İçilir?

Sağlıklı bir yaşam düzenli spor ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Uzmanlar kilonuz olsun ya da olması gün içerisinde belli sürelerde egzersiz yapılmasını gerekli görmektedir. Spor sonrasında yaktığınız kalorileri ya da artırdığınız kas kütlesini zarara uğratmamak için tükettiğiniz her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Spordan sonra içilecek içecekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğer ki kendinizi son derece enerjisiz ve yorgun hissediyorsanız ve ertesi gün tekrar spor yapmak sizler için bir işkence oluyorsa spor sonrası çikolatalı süt içebilirsiniz. Genel olarak çikolatalı sütün yararlı olmadığı söylenmektedir. Fakat tam bir enerji deposu olduğunu belirtebiliriz. Spor sonrasında çikolatalı süt içtiğinizde kaslarınızın toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendinizi daha zinde hissedersiniz.
 • Ayran ya da kefir tüketebilirsiniz. Protein açısından zengin olan ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini ağlayan bu içecekler spordan sonra rahatlıkla tüketilebilir. Spordan sonra süt tüketimi de önerilmektedir.
 • Kilo vermek için spordan sonra ne içilir diyorsanız sizlere yeşil çay önermekteyiz. Yeşil çay vücuttan toksin atmayı sağlarken aynı zamanda kramp ve ağrıları da gidermektedir. Yağ yakıcı etkisi sayesinde kilo vermeyi de artırmaktadır.
 • Taze sıkılmış meyve suları akşam spordan sonra ne içilir sorusunun yanıtı olmaktadır. Vişne, portakal, kayısı suyu günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık olarak %10'unu karşılamaktadır. Egzersiz sonrasında kaybedilen minerallerin ve sının tekrar yerine koyulması için bu içeceklerden yararlanabilirsiniz. Vücutta antioksidan görevi üstlenen meyve suları aynı zamanda kas hasarlarını da önler.

Genel olarak spor yaparken terleriz ve vücudumuzda sıvı kaybı meydana gelir. Spordan sonra su içilir mi diye birçok kiş sormaktadır. Spor yaparken ya da spordan sonra aşırı miktarda su içilmemelidir. Spor yaparken susuz kalmak performansız düşürmektedir. Hiç içmemek değil belli ölçülerde tüketmek gerekmektedir. Ayrıca spora başlamadan 1-2 saat öncesinde de yeterli su içilmesi gerekir. Spordan sonra kaybedilen sıvı oranını yerine koymak için belli bir süre sonra su tüketmeye özen gösteriniz.

Spordan Sonra Ne İçilir?

Spordan Sonra Ne Yenir?

Egzersiz yaparken sağlıklı beslenmek sıkı bir vücuda sahip olmak için önemlidir. Çabanızın boşa gitmemesi için tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Spor yaptıktan sonra ilk 30 dakika içerisinde protein alırsanız eğer kaslarınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kaslarda azalan glikojen depolarını doldurmak için sağlıklı karbonhidratların alınması gerekmektedir. Spordan sonra ne yenir diye baktığımızda;

Yumurta: Protein açısından zengin olan yumurta haşlanarak yenilebilir ya da omlet yapılabilir. Özellikle sabahın erken saatlerinde spor yaptıysanız besleyici ve doyurucu olması için tüketim sağlayabilirsiniz. Bu besinin içerisinde A, B12, ve D vitaminleri de yer almaktadır. Kas yapmak için spordan sonra ne yemeli sorusuna yumurta ideal bir besindir.

Yoğurt: Yüksek oranda protein barındıran yoğurt vücut geliştirme spordan sonra ne yenmeli sorusunun cevabı olabilir. Taze otları ya da sebzeleri içine atarak salata şeklinde tüketim da sağlayabilirsiniz.

Kinoa: Karbonhidrat bakımından oldukça düşük olan ve besleyiciliği yüksek olarak betimlenen bu besin spordan sonra tüketildiği zaman hem vitamin desteği sağlar hem de kas kütlesinin artmasına yardımcı olur. Yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır.

Sandviç: Spordan sonra yorulduysanız ve karnınız acıktıysa buğday ekmeğinin arasında ton balığı sürüp aynı zamanda yeşillik koyarak tüketim sağlayabilirsiniz. Bu sandviç hazırlarken yağsız peynir ya da tavuk ile de farklı lezzetler yaratabilirsiniz.

Tatlı Patates: İçerisinde yer alan A, C ve B6 vitaminleri sayesinde vücuttaki kan basıncının düşürülmesini sağlayan bu sebze aynı zamanda yorgunluğun giderilmesine de destek olur. Lif açısından da son derece zengin olduğundan kilo vermeye destek olmaktadır.

Avokado: Kasların onarılmasını sağlayan en etkili besinlerden biridir. İçerisindeki sağlıklı yağlar ve B vitamini sayesinde spor sonrasında tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Stres ve yorgunluk gidermeye destek olur.

Somon Balığı: Yağ oranı en düşük balıklar arasında yer alan ve yüksek protein değerine sahip olan somon balığı, ızgarada pişirilerek tüketilebilmektedir.

Kuruyemiş ve Kuru Meyve: Hem doyurucu hem de besleyici olan kuruyemiş ve kuru meyveler spordan sonra ya da günlük olarak günde 1 avuç kadar tüketilmelidir.

Humus: Protein ihtiyacınızı etten karşılamak istemeyen kişiler için harika bir besindir. Çeşitli humus tariflerinden destek alarak spor sonrasında tüketebilirsiniz.

Spordan kaç saat sonra yemek yenmeli diye merak ediyorsanız eğer ilk 45 dakika olduğunu belirtebiliriz. Çünkü bu süreçte kalbin kan pompalama hızı yüksektir. Vücuttaki elektrolitler yenilenir ve enerji ortaya çıkar. Tüketeceğiniz besinler karbonhidrat, protein ve az miktarda yağ içermelidir.

Spordan Sonra Ne Yenir?

Spordan Sonra Muz Kilo Yapar mı?

Potasyum bakımından zengin olan muz spor sonrası tüketilebilen besinler arasında yer almaktadır. Spordan sonra muz yenir mi diye sıklıkla sorulmaktadır. Şöyle ki iştah kapatmaya yardımcı olan ve kan şekerini dengeleyen bu meyve tatlı krizlerini önler ve vücuda enerji verir. Bundan dolayı kilo yapmamaktadır.

Zayıflamak İçin Spordan Önce Mi Sonra Mı Yemeli?

Egzersiz yapmadan önce vücudun ihtiyacı olan enerjinin karşılanması için yemek yenmesi gerekmektedir. Fakar spor yapmadan 2-3 sata önce bunun yapılması gerekir. Eğer ki aceleniz varsa spordan yarım saat önce yiyebilirsiniz. Yağ, protein ve lif bakımından zengin yiyecekler egzersiz önce tercih etmeyiniz. Spor sonrasında da belli besinleri gerekli miktarda aşırıya kaçmadan yiyebilirsiniz. Spordan sonra ne yenmeli sorusunu sunduğumuz öneriler ile açıkladık. Sizler de bu tavsiyeleri değerlendirerek tüketim sağlayabilirsiniz.

 • spordan sonra ne içilir
 • spordan sonra içilecek içecekler
 • spordan sonra süt
 • kilo vermek için spordan sonra ne içilir
 • akşam spordan sonra ne içilir
 • spordan sonra su içilir mi
 • spordan sonra ne yenir
 • kas yapmak için spordan sonra ne yemeli
 • vücut geliştirme spordan sonra ne yenmeli
 • spordan kaç saat sonra yemek yenmeli
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yoga Zayıflatırmı? Yoga Yapmak Kilo Verdirir mi?