En sağlıklı tuz hangisi? Sağlıklı yaşam için hangi tuzu kullanmalı?
Sağlık

En Sağlıklı Tuz Hangisi? Sağlıklı Yaşam İçin Hangi Tuzu Kullanmalı?

29 Mart 2018 - 16:33:07

Tuz insan hayatında büyük önem taşıyan önemli elementlerden biridir. İçerdiği mineraller sayesinde insan sağlığı için önemli olması ve tüketim miktarının uygun ölçüde olması hem iç organların hem de cilt sağlığının korunması için gereklidir. Sofralarda yerini alan tuzun çeşitli birçok alanda kullanılması oldukça önemlidir. Sofralardan sanayiye kadar birçok alanın tercih ettiği bir ürün olarak bilinir.

Tuz Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada bulunan doğal tuzların yanı sıra işlenmiş tuzlarında çok olması ve bu tuzların sağlık açısından büyük önem taşıması kullanımını oldukça arttırmaktadır. Tuz çeşitleri arasında en çok bilinen çeşitler ise iyotlu tuz, iyotsuz tuz, kaya tuzu ve himalaya tuzudur. Bu tuzlar sofrada yer aldığı gibi birçok sanayi alanında da farklı işlemlerden geçerek kullanılabilmektedir. İyotsuz ve iyotlu tuz arasında tercih edilmesi gereken tuz çeşidi iyotlu tuzdur. İyotlu tuz içerdiği iyot bakımından özellikle insanda tiroid bezi hormonun çalışmasında aktif rol oynar. İyotsuz tuzun yüksek miktarda kullanımı ise sağlığı tehdit edebilir.

Kaya Tuzu ve Himlaya Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaya tuzu ve Himalaya tuzu doğada doğal olarak bulunan tuzlardır. Mineral bakımından çok zengindirler. Bu tuzların rafine edilmemiş hali sofralarda tercih edilirken rafine edilmiş hali ise daha çok deterjan, sabun ve endüstri sanayisinde kullanılır. Bu tuzlar rafine edildikten sonra sodyum klorür miktarı çok fazla olan tuzlardır. Bu sebeple mutlaka rafine edilmemiş halinin sofralarda yer alması gerekmektedir.

En Sağlıklı Tuz Hangisidir?

Tuz tüketimi sağlıklı bir şekilde olması için günlük tüketim miktarından fazla olmaması gerekmektedir. Çünkü fazla tuz tüketimi iç organlardaki hücrelerin zarar görmesine neden olarak farklı hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Kalıcı hastalıkları olan kişilerde tuz tüketim miktarı oldukça fazladır. Yiyecekleri tatlandırmak için tercih edilen tuzun özellikle ısı ve güneşten korunması gerekir. Tuz çok çabuk içerisindeki elementler kaybettiği için mutlaka ısıdan ve güneşten korunması doğru olacaktır. Sofralarda yer alan tuzun hangisinin sağlıklı olduğuna karar vermek zordur. Önemli olan tüketilen tuzun uygun ölçüde kullanılmasıdır. İyotlu tuz vücudun iyot ihtiyacını karşılarken Himalaya ya da kaya tuzu da sofrada yer almalıdır. Çünkü birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

Yemeklerde Hangi Tuzu Kullanmalıyız?

Normal sofra tuzunun çok fazla tüketilmesi vücutta ödem birikmesine sebep olur. Kaya tuzu anti ödem özelliği sayesinde bunun önüne geçebilmektedir. Doğal tuzun vücuda alınması daha sağlıklı bir yaşamın olmasına yardım etmektedir. Bu sayede vücudun sağlıklı olarak hastalıklara karşı direnç göstermesi sağlanabilir. Tuzun sofralarda yer alması ve yiyeceklere lezzet katması için günlük tüketim miktarından daha fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Çok fazla tuz tüketimi birçok rahatsızlığa davetiye çıkararak insan sağlığını tehdit eder. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan tuz besinlerden de doğal alarak alınıp vücutta koruma sağladığı bilinmektedir.

Yorumlar
Jale Mutlu 29 Mart 2018 - 16:43:07 En sağlıklı tuz markası nedir? Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hangi tuzu kullanmamız gerekiyor? Birçok tuz çeşidi var ama hangisi faydalı hangisi zararlı karar veremiyor insan. Sağlığa zarar vermeyen tuz hangisidir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: