Sağlık

Kaya Tuzu Nedir? Kaya Tuzu İyotlu Mudur? Faydaları, Zararları, Kullanımı

29 Mart 2018 - 12:43:06
Kaya tuzu nedir? Kaya tuzu iyotlu mudur? Faydaları, zararları, kullanımı

Normal sofra tuzlarının yanı sıra adından sıkça söz ettiren kaya tuzu sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Fakat tuzun fazla kullanımı özellikle hiper tansiyon hastalarında hastalığın daha da ilerlemesine sebep olur. Kaya tuzu bu aşamada sağlık sorunu yaşayan kişiler için kurtarıcı olabilmektedir.

Kaya Tuzu Nedir? İyotlu Mudur?

Kaya tuzu vücutta ödem oluşmasını engelleyen tuzlardan biridir. Rafine edilmeden kullanıldığında içerisinde birçok minerali barındırır. Rafine edilmiş kaya tuzu ise genel olarak endüstride tercih edilmektedir. Deterjan, plastik ve yağ sanayinin tercih ettiği rafine edilmiş kaya tuzu insan sağlığına zararlıdır.

Kaya Tuzu İçeriği ve İçindeki Mineraller Nedir?

Doğada kendiliğinden var olan bu tuz yüksek miktarda mineral içerir. Rafine edildiğinde içeriğinde sade sodyum klorür barındırır. Bu hali ile endüstri sanayisinin vazgeçilmez bir ürünü olarak bilinir. Fakat rafine edilmeden sofralara getirilen kaya tuzu kullanımı insan sağlığını koruyucu etki sağlar. İçeriğinde bol miktarda mineral barındırması sağlıklı bir bireyin ihtiyacı olan mineralleri vücuda almasına yardımcı olur. Besinlerden alınan tuzun yetersiz kaldığı durumlarda oldukça etkilidir. Önemli olan bu tuzun rafine edilmemiş halinin sofrada yer almasıdır.

Kaya Tuzu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • İçerisinde 80 çeşit mineral içeren kaya tuzu düzenli ve az kullanım sayesinde vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılayacaktır. Doğal olarak elde edilen bu tuz birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra tuz tüketiminin sadece damak tadı olması ve bol miktarda tüketimi hastalıkların da artmasına sebep olabilir.
  • Anti ödem özelliği sayesinde vücudun su toplamasına engel olmaktadır. Ödemin vücutta yer etmesi şişliğe sebep olmaktadır. Vücudun su toplaması eller ve ayaklarda şişliğin olmasına ve uzun vadede birçok hastalığın meydana gelmesine neden olur.
  • Böbrek sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Doğal yapısı böbreklerde birikmeleri önler ve bu durumda kum, taş oluşumunun önüne geçer.
  • Kaya tuzu bulunulan ortamda radyasyonu emebilen tuzlardan biridir. Özellikle yatak odalarında lamba şeklinde kullanılması ortamdaki negatif enerjinin emilmesine yardımcı olur. Bilgisayar, televizyon ya da elektronik eşyaların bulunduğu ortamda radyasyonun insan sağlığını tehdit etmesine engel olur.
Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Tuzun insan sağlığı açısından önemi oldukça fazladır. Farklı tuz çeşitlerinin sofralarda kullanılması ve yemek yapılırken kullanılması vücudun ihtiyacı olan minerallerin alınmasına yardımcı olur. Kaya tuzu normal sofra tuzundan daha toz halde bulunmaktadır. Rafine edilmemiş olması tuzun en sağlıklı şekilde kullanılmasını sağlar. Sofralarda kullanılması genel olarak yemeklerin pişirilmesinden sonra ilave edilerek kullanılmalıdır. İçeriğinde yer alan minerallerin kaybolması bu şekilde engellenmektedir. Bu tuz taş ya da lamba halinde tercih edilerek günlük yaşamda radyasyon etkilerini en aza indireceğinden dolayı mutlaka ev ve iş yerlerinde kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Serap Güngör 29 Mart 2018 - 12:53:06 Kaya tuzu mu deniz tuzu mu? Bu soru hep aklıma takılıyor. Sağlıklı yaşam için tuzu hayatınızdan çıkartın diyorlar ama sağlıklı olan tuzu kullanmak da faydalı olmaz mı? Kaya tuzu fiyatı ne kadar bilen var mı? Sağlığa faydalı mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: