Açlığı unutmak için ne yapmalı?
Sağlık

Açlığı Unutmak İçin Ne Yapmalı?

23 Eylül 2018 - 21:51:05

Açlık hissi vücutta ghrelin hormonunun salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Açlığı unutmak için ise öncelikle bu hormonu bastırmanın yollarını bulmak gerekmektedir.

Açlığı Unutmanın Yolları Nelerdir?

Açlık hissi birçok neden bağlı olarak oluşabileceği gibi vücudun fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla beynin emir komutu ile de oluşmaktadır. Her insan günlük fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belli bir miktarda yemek tüketimi sağlamalıdır. Fakat ihtiyaç haricinde oluşan açlıklar kilo almaya neden olmaktadır. Açlığı unutmanın ve bastırmanın yolları ise genel olarak tok tutan besinleri tüketmek ile gerçekleşmektedir. Açlığı kontrol etmenin en büyük etkeni doğru beslenme ile gerçekleşmektedir.

Açlığı Hissetmemek ve Bastırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Genel olarak günlük hayatta açlığı kontrol etmek için bazı yiyecekler tüketmek etkili olmaktadır. Çiğ tüketilen meyve ve sebzelerin çoğu açlığı bastırmaya yardımcı olmaktadır. Çiğ tüketilen besinlerde vitamin ve mineral değeri daha yüksek olur. Bunlar hem vücudun direncini sağlarken hem de kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Sebze ve meyvelerin birçoğunda yüksek oranda lif bulunmaktadır. Lifler mideyi doldururlar ve yer kaplarlar. Bu da kişide tokluk yaratır ve açlık bastırlmış olur. Bunların yanında tam tahıllı yiyecekler tüketmek de tokluk hissi veren yiyecekler arasında yer almaktadır. Gün içerisinde tam tahıllı besinler tüketmek iştahınızı ve açlığını kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Açlığı Bastıran Yiyecekler Nelerdir?

Açlığı unutmak için yenebilecek yiyeceklerin başında yoğurt gelmektedir. Süzme yoğurtlar protein açısından yüksek değerlere sahiptirler. Yoğurdun içerisinde meyve katarak da tüketebilirsiniz. Meyvelerin ve yoğurdun içerisinde lif sayesinde hem tokluk hissi meydana gelir hem de az kalori alınmış olur. Kuru kayısı açlığı bastıran başka bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde A,B ve C vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Düşük kalorisi sayesinde hem tok tutar hem de kilo aldırmaz. Ayrıca kansızlık gibi problemlere de iyi gelmektedir. Açlığın meydana gelmesinin en önemli nedenlerinden biri kan şekerindeki düşüştür. Bitter çikolata kalori açısından oldukça düşüktür. Açlığı bastırmak için bitter çikolata tüketebilirsiniz. Antioksidan açısından zengin olan bu yiyecek yüksek tansiyonu dengelemek için de tüketilebilir. Bazen vücut aç değildir ama kişi ağzınıza birşeyler atıştırmak ister. Bu tarz durumlar sakız çiğnemek açlığı ertelemek için faydalı olacaktır. Patlamış mısır ve pirinç tüketmek diğer yağlı abur cuburlara göre daha sağlıklıdır. Bunlar kalori değerleri düşük olduğu için açlık da bastırmaktadır.

Açlığı Bastıran Meyveler Nelerdir?

Açlığın bastıran meyvelerin başında elma gelmektedir. Elmanın içerisinde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Elma tükettiğiniz zaman lifler midenizde yer kaplar ve daha az yemek yemenizi sağlar. Bu nedenle açlığı bastırmak istediğiniz elma tüketerek hem daha az kalori alabilir hem de sindiriminizin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Açlığı Unutmanın Yöntemleri ve Püf Noktaları Nelerdir?

Kilo verebilmek için açlığı kontrol etmek gerekmektedir. Zayıflama sürecinde genel olarak daha az tüketmek ve tok tutan yiyecekler yenmelidir. Bunların haricinde birtakım aktivitelerde bulunarak açlığı kontrol altına alabilirsiniz. Öncelikle sürekli olarak yemek yemeyi düşünmek açlık duygularınızı hareket geçirir. Zihniniz sizi tok olmanıza rağmen yemek yemeye yönlendirebilir. Bunun öncelikle yemek yeme düşüncesini kafanızdan çıkarmalısınız. Sadece gerçekten acıktığınız zaman yemek yemelisiniz. Vücudunuzun ihtiyacı kadar olanı tüketmeniz kalori alımını azaltmanız için en önemli maddedir. Açlığı unutmak için sevdiğiniz aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Kilo verebilmek için iştah kontrolü sağlamanız gerekmektedir. Bu tamamen sizin iradenize bağlı olarak gerçekleşmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz besinleri tüketerek açlığınızı bastırabilirsiniz. Bunun yanında iradenizi kontrol ederek psikolojik olarak oluşan açlık duygusunu kontrol altına alabilirsiniz.

Yorumlar
Didem Özkul 23 Eylül 2018 - 22:01:05 Açlığı giderici kolay bozulmayan gıdalardan tüketerek açlığımı bastırmak istiyorum. Gerçekten gün içerisinde çok fazla acıkıyorum ve yemek yiyorum. Bunun sonucunda da kilo alıyorum. Açlık hissetmemek ve unutmak için neler yapılması gerekiyorsa yapmak istiyorum. Çünkü kilo almaya devam edersem daha kötü olacak.cevapla
Nuray bozak 29 Eylül 2018 - 12:57:59 Açlığı unutmak ya da açlığı hissetmemek ne kadar çözüm olur sağlıklı zayıflama konusunda bilemiyorum. Çünkü zaten sadece acıktığımızda ve sadece doyana kadar yemek yiyor olsak şişmanlıyor olmayız. Bizim problemimiz acıkıpta yemek değil tok olduğumuzda da kendimizi aç hissetmek belki de açlığı hiç hissetmeden üst üste üst üste yemek.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: