Sağlık 23 Eylül 2021 - 15:00:59

İştah Kesici Şeyler Nelerdir?

İştah Kesici Şeyler Nelerdir?

İştah kesici şeyler; midede tokluk hissi yaratarak daha az yemek yeme ihtiyacının oluşmasını sağlayan ve buna bağlı olarak kilo vermeyi destekleyen yiyeceklerdir.

İştah Neden Açık Olur?

Kilo alımlarının en büyük nedeni gün içerisinde fazla yemek tüketimidir. Genel olarak fizyolojik ihtiyaçtan dolayı değil sahte açlık nedeniyle yemek tüketilmektedir. İştahın açık olması tamamen bu anlama gelmektedir. Sahte açlık durumuna neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Uykusuz kalmak, stres ya da susuz kalmak gibi durumlarda açlık sinyalleri yayılır ve kişi yemek yeme ihtiyacı hisseder. Gerçekten acıktığınızda kan şekerinin düşmesi, titreme, halsizlik gibi birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bu vücudun fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyduğu besini alma isteğidir. Fakat diğer durumlar aslında iştah açık olduğu için yemek yeme ihtiyacı hissedilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu anlar haricinde yemek yenmesi iştahı ve iradeyi kontrol edememekten kaynaklanmaktadır. Bunun yanında vücuttaki vitamin ve mineral değerleri iştahı kontrol etme aşamasında oldukça önemlidir. İştaha neden olan bir diğer etken ise strestir. Stres nedeniyle meydana gelebilen duygusal iniş ve çıkılar kişide açlık sinyalleri meydana getirebiliyor. Bu durumlarda iştah kesici şeyler tüketerk kontrol sağlayabilirsiniz.

İştah Kesici Yiyecekler Nelerdir?

iştah kesici şeyler arasında birçok yiyecek türü bulunmaktadır. Bunların en başında elma gelmektedir. Elma tüketildiği zaman midede hacim yaratır. Çünkü bu meyve lif açısından oldukça zengindir. Çok açlık hissettiğinizde elmanın üzerine bir miktar tarçın ekleyip yiyebilirsiniz. Sonrasında bol su içmeniz iştahını kontrol altına almaya yardımcı olacaktır. Avakado iştah kesici şeyler arasında en çok tercih edilenler arasındır. Sadece yarım dilim tüketeceğiniz bir avakado iştahını kontrol etmenizde size destek olmaktadır. Bir başka yiyecek ise kurubaklagillerdir. Bu yiyecekler lif, b vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin olduğu için protein değeri yüksektir. Bu da tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

İştah Kesmek İçin Ne Yapmalıyız?

İştah kesmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Yemeklerden önce çorba içmeniz iştahınızı azaltmaya destek olmaktadır. Çorba midede yer kaplar ve sonraki yemekleri daha az yersiniz. Bir başka yöntem turşu yemektir. Turşular sindirime yardımcı olan yararlı bakteriler içeren probiyotik bir yiyecektir. Bu özelliği sayesinde iştahı kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Yemeklerde pul biber tüketmek iştah kesici şeyler arasında yer almaktadır. Güne yumurta yiyerek başlamak uzun süre tokluk hissi yaratır. Bu da iştahınızı keserek daha az yemek yemenizi sağlar. İştah açıklığına neden olan bir başka durum ise tatlı ve tuzlu isteğinin oluşmasıdır. Bu durumu bitter çikolata tüketerek kontrol altına alabilirsiniz. Bitter çikolata kan basıncını düşürücü etki yaratır ve tatlı tuzlu isteğini bastırır. Böylece iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

İştah Kesmek İçin Püf Noktalar Nelerdir?

Doymamış yağ içeren besinler tüketmek iştah azaltma konusunda oldukça başarılıdır. Kuruyemişler doymamış yağ içeren ve protein, lif açısından oldukça zengin olan besinler arasında yer almaktadır. Bu özellikleri sayesinde iştah azaltıcı özellikleri bulunur ve tokluk hissi yaratırlar. İştah kesici şeyler arasında yulaf da bulunmaktadır. Yulaf lif ve glukan açısından zengin bir besindir. Bu özelliği onun tokluk hissi sağlamasına yardımcı olmaktadır. Su içmek, süt ve süt irinleri tüketmek tokluk hissi sağlayan iştah kesici içecekler olarak karşımıza çıkmaktadır. İştahınızı bastırmak için su içip yaklaşık 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Süt ise protein açısından zengin olduğu için tokluk hissi meydana getirecektir.

İştah Kesmek İçin Ne Yemeli?

İştahı kontrol altına almak için genel olarak tok tutucu besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. İştahınız çok açık olduğunda fazla yemek tüketirsiniz ve sonrasında kilo alımı beraberinde gelir. İştah kesici şeyler tüketerek sizler de daha tüketebilirsiniz.

  • iştah kesici şeyler
  • iştah kesici içecekler
  • iştah neden açık olur
Yorumlar
Fikriye Dündar İştah kesmek için bazı kürler onları da deneyebilirsiniz. Ama burada belirtilen tok tutan yiyecekler tüketerek de iştahı kontrol altına alabilirsiniz. Hatta bazı çaylar var onlar da iştah kesiyor. Bitkisel çaylar iştah kesme ve kilo verme sürecinde çok etkili olabiliyor deneyin derim. cevapla
yorum yaz
Günlük Korse Kullanarak Vücut Şekillendirme