Yaşam 18 Haziran 2021 - 07:34:04

Maden Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var?

Maden Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var?

Ülkemizde çok popüler bir içecek olmasa da birçok kişinin düzenli olarak tercih ettiği maden suyu, farklı kaynaklardan çıkan ve insan sağlığı için son derece önemli bir içecektir.

Maden Suyu Nedir? Nasıl Olur?

Biz fark etmiyor olsak da yer altında sürekli olarak farklı hareketlenmeler yaşanmaktadır. Bu hareketlenmeler bazen deprem gibi insanları zorlayan durumlara sebep olsa da bazen kaynak sularının oluşmasını ve insanların tamamen doğal ve temiz sularla beslenmesini sağlamaktadır. Maden suyu farklı jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, içerisinde çok sayıda mineral bulunduran ve içerisinde radyoaktif elementlere sahip olan bir su türüdür. Asitli yapısı sebebiyle bazı insanların çok hoşuna gitmiyor olsa da son derece faydalı bir içecek olarak gösterilebilir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun içerisinde yer alan minerallerin insan vücudu için önemi çok yüksektir. Genel olarak maden suyunun faydaları da içerisinde yer alan minerallerden gelir. İçeriğinde kalsiyumun yer alması, kişilerin kemik gelişimi için son derece önemli olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan sülfat ve bikarbonat iyonları sebebiyle vücudun yağ dengesini sağlamakta çok önemli işler yapar. Kan basıncının dengelenmesinde içerisinde yer alan magnezyum ile etkili bir rol üstlenmektedir. Tüm bunların yanı sıra birçok kişinin kullanım amacı olan sindirimi düzenleyici faydalarından da bahsedilebilir. Çok kısa sürede gaz ve şişkinliği alma özelliği vardır.

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

İnsanların maden suyundan bir zarar görmesi oldukça zordur. İçerisinde çok sayıda mineral yer alan maden suyu, vücut için çok faydalıdır ve insanlar bu maden suyunu tüketirken herhangi bir zarar görmezler. Uzmanlar, kişilerin her gün düzenli olarak 1 litre maden suyu tüketmesinin doğru bir tercih olduğunu belirtmektedir. Ancak bu dönemde günde 10 litre maden suyu tüketilirse su zehirlenmesi ismi verilen rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Belirli bir psikolojik sorunu olan kişilerde çok basit bir eyleme takıntılık düzeyinde bağlanma gibi durumlar görülebilir. Bu kişiler için bu eylem maden suyu içmek olursa bu durumda zehirlenme durumu ile karşılaşılmaktadır.

Maden Suyunun İçinde Neler Var?

Uzmanların sürekli olarak bu içeceği övmesi ve insanlara düzenli olarak maden suyu kullanımını önermesi, kişilerin maden suyunun içeriği hakkında merak duymasına sebep olmaktadır. Maden suyu içerisinde yapılan araştırmalarda çok sayıda mineral araştırmacıların karşısına çıkar. İçerisinde bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, klorit, florit, demir ve sodyum bulundurmaktadır. Bu minerallerin tamamı insanlar için faydalı olduğundan maden suyu tüketen kişiler bu faydalardan yararlanabilirler. Bu minerallerin miktarı ve oranı, maden suyunun çıktığı kaynağa göre değişiklik gösterebilmektedir. Düzenli olarak maden suyu tüketen kişiler, kısa süre içerisinde birçok küçük rahatsızlığının çözüldüğünü görürken günde yalnızca 1 litre tüketim bu etkilerin ortaya çıkması için yeterli olacaktır.

  • maden suyunun içinde ne var
  • maden suyunun içeriği
  • maden suyunun kullanımı
Yorumlar
Gülnihal Arpacı Yemekten sonra maden suyu içmek zayıflatır mı? Hazımsızlığı alır mı? Mideye herhangi bir zararı olur mu acaba? Ben yemeklerde ve sonrasında sık sık maden suyu tüketirim. Şu ana kadar bir yan etki görmedim faydaları oldu hep. cevapla
yorum yaz
Arpa Suyu Zayıflatırmı? Arpa Suyu Diyeti Nasıl Yapılır?