Sağlık

İyotlu Tuz Nedir, Ne İşe Yarar? İyotlu Tuz Kullanımının Faydaları ve Zararları

29 Mart 2018 - 08:52:47
İyotlu tuz nedir, ne işe yarar? İyotlu tuz kullanımının faydaları ve zararları

Sofralarımızda yer alan tuzun vücudun iyot ihtiyacını karşıladığı unutulmamalıdır. İyot vücutta sentezlenemediği için dışarıdan alınan kaynaklardan vücuda girmesi gerekir. Özellikle tiroidin çalışmasını sağlayan iyot en önemli yapı taşı olarak bilinmektedir. İyot eksikliği vücutta birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına sebep olur. Bunun önüne geçmek için mutlaka iyotulu tuz kullanmaya dikkat edilmelidir.

İyotlu Tuz Nedir? Ne İşe Yarar?

Son yıllarda tuzun sağlık açısından zararlı olduğu düşünülse de aslında vücudun tuza ve iyota ihtiyacı vardır. İyot metabolizmanın çalışmasını sağlayan en etkin elementtir. Bunun yanı sıra cilt sağlığı, hafıza ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yeteri kadar iyotun vücuda alınmaması birçok hastalığı meydana getirebilir. Tiroid bezinin çalışmasında etki gösteren iyotun eksikliği tiroid ve guatr hastalıklarının artmasına neden olmuştur. İyot eksikliği tiroid hormonunun yeteri kadar salgılanmasına engel olur. Beynin büyük bir kısmı su ile kaplıdır. İyot beyin hücrelerinin aktif şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ülkemizde son 20 yılda sofralarda yer alan tuza iyot eklenmesi hem guatr hastalığının azalmasını hem de beyin hücrelerinin daha sağlıklı olmasına yardım etmektedir.

İyotlu Tuz Kullanımının Faydaları Nelerdir?

  • İyotun dışarıdan alınması ve vücut sağlığının korunması için sofranızda yer alan tuzun iyotlu tuz olmasına dikkat etmelisiniz. Doğal olarak doğada var olan kaya tuzu ve himalaya tuzu gibi tuzlar içerisinde iyot miktarı bulunmayan tuzlardır. İyot eksikliğinin vücutta oluşmaması için mutlaka iyotlu tuz kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Tiroid hastası olan ya da aile geçmişinde tiroid hastalığı olan kişilerin iki tür tuz kullanması gerekmektedir. Tiroid hastası olan kişilerde yemek tamamen tuzsuz pişirilir ve iyotsuz tuz kullanması gerekir. Diğer sağlıklı kişiler ise iyotlu tuz kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Hamilelik döneminde ve emziren annelerde iyotlu tuz kullanımı mutlaka olmalıdır. Bebeğin beyin gelişiminde aktif rol oynayan iyotlu tuz iyoda ihtiyaç duyan beynin isteğini karşılayabilmektedir.
  • İyot ısı ve ışıktan çok çabuk etkilenir. Yemekler pişirildikten sonra iyotlu tuzunun ilave edilmesi vücudun ihtiyaç duyduğu iyodu karşılamasını sağlayabilmektedir.
  • Kalp, tansiyon ve böbrek hastalarında iyotlu tuz ihtiyacının olması ve buna bağlı olarak iyot eksikliğinden kaynaklanan tiroid hastalıklarının önüne geçmek için doktor tavsiyesi üzerine kullanım miktarı belirlenmelidir.

İyotlu Tuzun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Sofralarda yer alan tuz insan sağlığını olumlu yönde etkilese de fazla tüketimi sağlığı tehdit edebilmektedir. Bu nedenle tuzun sağlıklı olarak tüketilmesi için iyotlu olmasına dikkat edilmesi gerekir. İyotlu tuz sağlıklı diye çok fazla tüketilmesi de zarar verebilmektedir. Günlük tüketiminden fazla olarak tüketilmesi birçok hastalığın meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden genel olarak sağlıklı bir insanın iyotlu tuz tüketimi günlük olarak 150 mcg miktarındadır ve bunun üzerine çıkılmaması gerekir.

Yorumlar
Mehmet Piştav 29 Mart 2018 - 09:02:47 İyotlu tuz markaları nelerdir? Bu tuzun formülünde tam olarak neler vardır? İyotlu tuz satın almak çok kolay ama sağlık için faydaları nelerdir? Zararlı mı oluyor? Bu tuz tam olarak ne işe yarar? Nasıl kullanmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: