Sağlık 29 Mart 2021 - 02:02:38

Himalaya Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Himalaya Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Tıpkı adı gibi Himalaya dağlarından elde edilen himalaya tuzu insan sağlığı için oldukça büyük öneme sahiptir. Yeteri miktarda tüketildiğinde sağlık deposu olan bu tuz yüksek miktarda tüketildiğinde ise zararlı olabilmektedir. Pakistan' da Pencap bölgesinde Himalaya dağlarından çıkarılan bu kristal Dünya' nın en önemli kaynaklarından biri olarak bilinmektedir.

Himalaya Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

Normal tuzun insan sağlığına olan zararlarının yanı sıra himalaya tuzu insan sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. İçerdiği elementler sayesinde insan sağlığını koruyucu etkisi ile mutlaka sofralarda yer alması gerekir. Kendine has yapısı ile doğal bir tuz olan himalaya tuzu alternatif tıp tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Hücre içine kadar geçebilen bir tuz olduğundan hücrelerin içerisine girerek hücrenin ihtiyacı olan elementlerin alınmasına yardımcı olur. Son yılların en çok karşılaşılan hastalıklarından biri olan kanserin özellikle kanser hücrelerinin oluşmasına engel olur. Beslenmede Himalaya tuzunun tercih edilmesi kanserli hücrelerin artmasına engel olarak kanser türü hastalıkların engellenmesini sağlar.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

  • Kalp ve damar hastalıklarında tuzun aktif rolü bulunmaktadır. Bu yüzden Himalaya tuzu kalp ve damar sağlığını koruyucu etki göstermektedir. Böbrek taşları ve böbrek kumunun oluşmasını engeller. Çok sık karşılaşılan böbrek taşlarının böbrek içinde parçalanmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan bu tuz özellikle hazımsızlıkta iyi gelmektedir. Mide ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardım eder.
  • İç organlarda olduğu gibi cildinde sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Sivilce, akne, sedef ve çeşitli mantar rahatsızlıklarında iyileştirici etkiye sahiptir. Cilt kuruluğunun giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Cildi pürüzsüz yapmak için kullanılabilmektedir.
  • Bu tuzun en önemli etkisi ise vücutta biriken ödem ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Detoks uygulamalarının çoğunda bu tuzun kullanımı vücudun sağlıklı olmasını sağlar.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

  • Himalaya tuzu insan sağlığı için tercih edilecek olan gıdaların başında gelmektedir. Bu sebeple her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Genel sağlık için tercih edilen bu tuz günlük kullanım miktarından fazla tüketilmemelidir.
  • Yemeklerde ve sofralarda normal tuz yerine tercih edilip tüketildiği gibi kür olarak da tüketilebilmektedir. Her sabah akşam ılık su içerisinde eritilen bu tuz içilerek kür halinde tüketilebilir.
  • Himalaya tuzunun zayıflama da etkisi de olduğu için zayıflamak isteyenler tarafından da tercih edilebilir. Gün içerisinde tüketilen su içerisine katılarak tüketilen bu tuz kalıcı zayıflama sağlayabilmektedir.

Himalaya Tuzu Neye İyi Gelir?

Sofra tuzu yerine bu tuzun tercih edilmesi birçok sağlık sorununun engellenmesi için kullanılabilmektedir. Cilt sorunlarında da kullanılan Himaya tuzu özellikle mantar ve sedef hastalığı için ılık suda eritilmiş Himalaya tuzlu suda mantarlı bölge temizlenerek iyileşme sağlanabilir. Himalaya tuzunun psikolojik sorunlar için de tercih edilmesi birçok evde aksesuar olarak lamba şeklinde kullanılmasını sağlamaktadır.

  • himalaya tuzu
  • himalaya tuzu nedir
  • himalaya tuzunun faydaları
Yorumlar
Vildan Çelebi Himalaya tuzu lambası benim çok hoşuma gidiyor. Yemeklerde de kullanımı çok sağlıklı diye sofralardan da eksik etmiyorum. Aslında çok pahalı da değil herkes kullanabilir bence. Satın almak istiyorsanız marketlerde rahatlıkla bulabiliyorsunuz. cevapla
yorum yaz
Beyaz Kan Nedir? Nasıl Verilir, Nasıl Alınır?