Yaşam 28 Mart 2021 - 22:12:23

Saçları Ne Sıklıkla Yıkamalı, Kestirmeli, Boyamalı?

Saçları Ne Sıklıkla Yıkamalı, Kestirmeli, Boyamalı?

Kadın ve erkeklerin en çok sorduğu sorulardan biri olan saç bakımı aslında saçların yıkanma sıklığı ve kesilmesi ile beraber başlamaktadır. Sağlıklı saçlara sahip olunmak isteniyor ise saçın doğal yapısını destekleyici şekilde saça bakım yapılması gerekmektedir. Saç tek başına ele alınmamalıdır. Saç derisi ve saç köklerinin de bakıma ve temizlenmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu durum da saçların çok sık yıkanması ve yanlış yıkama teknikleri saçın çok fazla yıpranmasına neden olabilir.

Saçları Ne Sıklıkla Yıkamalı?

Uzun ve temiz saçların sırrı aslında düzenli olarak belirli aralıklar ile yıkanan saçlardır. Bunun yanı sıra saçların kırılması ve kopması saçların kesilmesini gerektirebilmektedir. Saç derisinde saçı besleyen yağların doğal olarak saç tarafından emilmelidir. Saçın kendi yağı ile bakım yapılması daha sağlıklı saçlara sahip olmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak için saç bakımı yapılırken kullanılan yağlar ya da bakım ürünleri dışında saçın gün aşırı yıkanması tavsiye edilmektedir. Uzmanlar bu konuda saçların sık sık yıkanarak işlem görmesinin yanlış bir uygulama olacağını belirtmektedir. Saç kendi yağlanması ve saç köklerinde saçın uzaması için gerekli vitaminlerin olması saçın gün aşırı yıkanmasına bağlıdır. Çok sık yıkanan saçlarda genellikle saç derisinin de tahriş olduğu görülmektedir.

Saçları Ne Sıklıkla Kesitirmeli?

Saçların bakımlı ve daha düz bir görüntüye sahip olması ise saçların uç kısımlarından kestirilerek olmaktadır. Kırılan, yıpranan ve kuru saç uçlarının alınması saç köklerinde canlılık sağlayacaktır. Bu yüzden düzenli olarak iki ayda bir ya da üç ayda bir kestirilmesi daha sağlıklı saçların olmasına yardımcı olur. Kesilen saç uçları saçlarda kırıkların giderilmesini sağladığı için özellikle tarama işleminde saçların kopmasına da engel olacaktır.

Saçlar Ne Sıklıkla Boyamalı?

Özellikle kadınlar tarafından sıkça uygulanan işlem olan saç boyama işlemi saçın doğal yapısına zarar verebilmektedir. Kimyasal maddelerin saça uygulanarak saç ve saç derisini olumsuz yönde etkiler. Saç boyası içerisinde yer alan kimyasallar saç derisinden saç ucuna kadar saçın kurumasına neden olmaktadır. Kuruyan saçlarda genel olarak saç kırılması ve kopması meydana gelir. Saç boyaları saçın doğal yapısını çok fazla yorar. Saç toparlanması için iki boya arasında uzun bir sürenin olması gerekmektedir. Çok sık boyama işlemi yapılır ise bir süre sonra saçın fazla yorulması tararken bile saç kopmalarına neden olmaktadır. Saçın nem dengesinin korunması ve saçtaki nemin aynı oranda kalması için çok fazla saç boyama işleminin yapılmaması tavsiye edilir.

Röfle ve Balyaj Saça Zarar Verir mi?

Röfle ve balyaj gibi saç işlemleri saçın daha da kurumasına sebep olur. Sağlıklı saçlar için çok fazla boyama işleminin yapılmaması en doğru seçim olacaktır. Bunun yanı sıra saça uygulanan ısıl işlemlerde saçın doğal yapısının bozulmasına neden olarak yıpranmış ve kuru saçlara sahip olmanıza sebep olacaktır.

  • saçları ne sıklıkla yıkamalı
  • saçları ne sıklıkla kestirmeli
  • saçları ne sıklıkla boyamalı
Yorumlar
Yeliz Ünal Saçlar ne sıklıkla taranmalı? Her gün saç taramak saç derisini yıpratır mı? Dökülme yapar mı? Saçlarımın bakımını etkili bir şekilde sağlamak için haftada kaç kere yıkmalıyım? Saçlar sık sık boyatmak dökülmeye neden olur mu? cevapla
yorum yaz
Sırt Düzleştirici Korse Faydalı mı? İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları