Bonding nedir, ne demek? Fiyatları ne kadar?
Sağlık

Bonding Nedir, Ne Demek? Fiyatları Ne Kadar?

31 Ocak 2019 - 13:41:31

Diş sağlığı insanlar için büyük bir öneme sahip olurken estetik açıdan da büyük etkiler göstermektedir. Bonding de diş hekimleri tarafından yapılan estetik müdahalelerden birisidir.

Bonding Nedir, Ne Demek?

Dişlerin sağlığı kadar estetik açıdan güzel gözükmesi de önemlidir. Dişler, ne kadar güzel olursa insanların gülüşleri de o seviyede güzel olur ve insanları etkiler. Bu sebeple de insanlar estetik açıdan gülüşlerinin güzel olması için diş hekimlerine başvurmaktadır. Bonding, dişte bir hasara sebebiyet vermeden, kompozit malzemelerin diş üzerine yapıştırılması işlemine verilen isimdir. Genel olarak dişlerin arasındaki açıklıkların kapatılması ya da dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesi için diş hekimleri tarafından uygulanan bir yöntemdir. Hekimler, bir heykeltıraş edasıyla dişleri bonding işleminde istenen şekle getirmektedir.

Bonding Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Bonding tedavisinin en büyük avantajı olarak dişlere zarar verilmemesi gösterilir. Özellikle dişlerin arasındaki boşluğun giderilmesinde diğer dişlerin kesilmeden bonding işleminin uygulanması diş sağlığı için çok önemlidir. Dişlerin gereğinden kısa bir forma sahip olması insanların olduklarından daha yaşlı gözükmelerine sebep olmaktadır. Bu durumda bonding uygulamaları ile birlikte insanların dişleri istenen uzunluğa getirilir ve daha genç bir görüntü elde etmek mümkün olur. Dişlerinin rengi çok sarı olan ya da ön dişlerinde çürükler bulunan kişiler bonding uygulaması ile bu sorunlarından kurtulabilmektedir. Hastaların porselen dişler gibi daha maliyetli olan yöntemlere göre rahatlıkla tercih edebileceği bir yöntemdir. Eğer kişiler ısrarla porselen diş yaptırmak istiyorlarsa bu durumda da kişilere önce bu uygulama sayesinde dişlerinin nasıl bir görünüme kavuşacağının bilgisi verilebilir.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu uygulama yapılırken ilk olarak dişlerin temizlenmesi gerekir. Özel cihazlar ile dişler temizlenerek diş üzerindeki pürüzler giderilir. Bunun sonrasında yapıştırılacak olan kompozit malzemeleri tutacak olan yapışkan madde dişe sürülür. Sonrasında kompozit malzemeler dişe eklenmeye ve bu şekilde şeklinin değiştirilmesine başlanır. Bu işlem, işlemin uygulanacağı dişlerin sayısına ve hangi şekle getirileceğine göre farklı süreler alabilmektedir. Genelde tek bir seans ile bu uygulama sonlanırken 1-1,5 saat kişilerin bu işleme maruz kalması gerekmektedir. Tedavi uygulandıktan sonra 6 ay boyunca kontroller devam ederken herhangi bir anormal durum olup olmadığı uzmanlar tarafından incelenir.

Bonding Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Yapılabilir?

Bilindiği üzere estetik işlemler devlet tarafından karşılanmaz ve kişiler maliyetin tamamını kendileri üstlenirler. Bonding işlemi de dişlerde gerçekleyen estetik işlemlerden birisi olduğu için devlet tarafından maliyeti karşılanmamaktadır. Diğer estetik yöntemlere göre biraz daha ucuz olan bu yöntem özel diş kliniklerinde rahatlıkla uygulanabilir. Bu merkezlerde kişilerden genel olarak 1000-1500 TL seviyesinde fiyatlar talep edilmektedir. Son derece kolay bir şekilde uygulanan bonding işlemi ile birlikte insanlar dişlerinde hasarlardan kurtulacak ve muhteşem bir gülüşe sahip olacaklardır.

Yorumlar
Heval Çoban 31 Ocak 2019 - 13:51:31 Devlet hastanesinde bonding uygulaması yapılıyor mu bilen var mı? Fiyatları biraz yüksek olduğu için bu şekilde tedavi yaptırmak istiyorum. Bu uygulamayı yaptıranların yorumlarını okudum. Tek merak ettiğim şey zararları olup olmadığı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: