Sağlık31 Ocak 2020 - 17:31:33

Epilepsi Pili Ameliyatı, Yan Etkileri, Yorumları ve Uygulaması

Epilepsi Pili Ameliyatı, Yan Etkileri, Yorumları ve Uygulaması

İnsanlarda beyin fonksiyonlarının geçici olarak bozulması ve beyin hücrelerinde geçici olarak anormal bir şekilde elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan hastalık epilepsi olarak isimlendirilmektedir.

Epilepsi Pili Nedir? Nasıl Olur?

Halk arasında sara olarak isimlendirilen epilepsi hastalığı, aniden gelen ve insanlarda çok büyük etiler yaratabilen bir rahatsızlıktır. Aniden kendisini ortaya çıkaran nöbetlerde kollarda ve bacaklarda kasılmalar gerçekleşirken çırpınma olarak nitelendirilebilecek bir şekilde hareketler görülmektedir. Bu hastalığın tedavisinde tıp kesin adımlar atmakta zorlanmaktadır. Genel olarak ilaç tedavisi uygulanırken uygulanan bu ilaç tedavileri ile birlikte ancak nöbetlerin sıklığı azaltılabilir. Ancak hastalığın tamamen tedavisi mümkün olmaz. Son dönemde Türk bilim insanları tarafından üretilen epilepsi pili de bu aşamada devreye girmektedir. İnsanların vücuduna eklenen bu pil sayesinde nöbetler gelmeden önce engellenebilmektedir.

Epilepsi Pili Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Epilepsi pili yeni bir teknoloji olduğundan fiyat olarak yüksek seviyededir ve ancak Türkiye'de işinde uzman olan birkaç hekim tarafından bu pilin ameliyatı gerçekleşebilir. Bu pil her epilepsi hastasına takılmazken yalnızca bazı hastaların bu pile uygun olduğu belirlenebilir. Bu belirleme işlemi de doktorlar tarafından yapılmaktadır. Eğer hastalar, bu pili kullanmaya uygun görülürse kişilerin sol köprücük kemiklerinin alt kısmında bir kesi oluşturulur ve pil buraya eklenir. Yerleştirilen bu pil ömür boyunca derinin altında kalmaktadır. Belirli bir zaman sonrasında bu pilin yenisi ile değiştirilmesi de gerekli olmaktadır.

Epilepsi Pilinin Yan Etkileri Nelerdir?

Epilepsi pili birkaç senedir ülkemizde tercih edilen bir tedavi yöntemi olduğundan uzun vadedeki yan etkileri konusunda bir araştırma yapmak mümkün olmamaktadır. Ancak kullanılmaya başladığı andan itibaren insanlarda herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Yapıldığı malzeme vücut içi için tamamen uygun olduğundan insan vücudunun kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ebatları çok büyük olmadığından ameliyat sırasında kolaylıkla gerekli alana koyularak uzun süreler kullanılmaya başlanabilir. Süresinin dolmasının ardından da herhangi bir olumsuz etki oluşturmazken yalnızca işini yapamamaya başlayacaktır.

Epilepsi Pili Uygulaması Nasıldır?

Bu pilin kontrolü vücudun kendisine bırakılmaz. İnsanlar, kendi hür iradeleri ile birlikte bu pili çalıştırmaktadır. İnsan vücuduna eklenen pilin kullanılabilir olması için insanların krizleri gelmeden önce bunun farkında olmaları gerekir. Eğer epilepsi krizinin geleceğini anlayan kişiler varsa bu kişilerin pili kullanması doğru olur. Kişiler, nöbetlerinin geleceğini anladıkları anda pili çalıştırırlar ve pilin mekanizması çeşitli elektrik dalgaları göndererek kişilerin bu krizleri geçirmesini engeller. İlaçların da yaptığı görev buna benzerdir ancak bazı hastalarda ilaçlar yeterli olmaz. Gelen bazı nöbet çeşitlerine karşılık veremeyen ilaçlar bulunur. Piller, ilaçların çare olamadığı nöbetlerde de doğru bir adres olacaktır. Epilepsi hastaları için büyük bir umut olan epilepsi pili kolayca uygulanabilen ve kullanılabilen bir yöntemdir.

Yorumlar
Candan KarademirEpilepsi hastalarının davranışları ve nöbeti sırasında neler yapılabileceği konusunda biraz araştırma yapıyorum. Çocuğuma bu hastalığın teşhisi konuldu. Belirtilerini fark ettiğim anda doktora götürmüştüm. Önlemlerini aldık kriz geçirmiyor ama tabi belli de olmuyor.cevapla
yorum yaz
Doğum Kontrol Hapının Etkisini Azaltan Yiyecekler